Lato w przyczepie - sposób na wakacje w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 10:18
Wypożyczalnie przyczep kempingowych już teraz cieszą się aż o kilkadziesiąt procent większym zainteresowaniem klientów niż przed rokiem. Pandemia spowodowała, że wielu Polaków decyduje się na ten typ wypoczynku. 
Audio
  • Sebastian Klauz opowiada o modzie na caravaning (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Czy można zamieszkać w przyczepie kempingowej?
Czy można zamieszkać w przyczepie kempingowej?Foto: Glow Images/East News

- Zainteresowanie caravaningiem jest ogromne. Większość pojazdów w wypożyczalniach została już zarezerwowana na nadchodzący sezon - mówi Sebastian Klauz, redaktor naczelny czasopisma "Polski Caravaning" i wiceprezes Polskiej Grupy Caravaningowej. - Cały czas znajdziemy jeszcze jakieś ciekawe oferty, ale nie będziemy już mogli wybrzydzać w cenie i będziemy musieli brać to, co pozostało. Ci bardziej przezorni turyści, z pewnością już z oferty skorzystali. Lepsze kąski już są zarezerwowane - dodaje.


Pracujemy po to, żeby móc wypoczywać? Pracujemy po to, żeby móc wypoczywać?

Poza sezonem cena wypożyczenia kampera wynosi około 400 złotych za dobę, zaś w lipcu i sierpniu cena oscyluje w granicach 500-900 złotych. - To jest uzależnione przede wszystkim od tego jaki to jest kamper, jakie ma wyposażenie, rocznik, ilość miejsc czy jest ekskluzywny, czy ze średniej półki - wyjaśnia ekspert. - Cena wynajmu kampera to jeszcze nie wszystko. Należy jeszcze dodać koszty kempingu, paliwa, kaucji jaką trzeba uiścić przed wynajmem - dodaje. 


pompeje 1200.jpg
Recykling w starożytności. Segreguj śmieci jak Rzymianie

Sebastian Klauz zwraca uwagę, że cena schodzi na dalszy plan, gdy caravaning otwiera przed nami ogromną swobodę organizowania wakacyjnego wyjazdu. Nie jesteśmy uzależnieni od hotelowych rezerwacji, nawet zła pogoda nie jest nam straszna. - Możemy szybko przemieścić się. Obserwując mapy pogodowe za chwilę możemy być w słonecznym miejscu - wyjaśnia. 

Wypożyczając kampera robimy co chcemy, jesteśmy wolni, niezależni Sebastian Klauz

Od kilku lat obserwujemy jak caravaning zmienia swoje oblicze. Przestał już kojarzyć się z marnymi warunkami sanitarnymi. Obecnie w kamperze jest jak w domu, na jego pokładzie znajdziemy toaletę, łazienkę, łóżka. - Coraz lepsze są też kempingi - podkreśla specjalista. - To nad czym musimy popracować to miejsca postojowe, serwisy, które są bardzo potrzebne. Polska ma bardzo dużo do zaoferowania turystom, jednak pod względem infrastruktury wciąż gonimy zachód Europy - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Maciej Wójcik

Data emisji: 26.05.2020

Godzina emisji: 8.24

pj


Czytaj także

Wakacje 2020. Czy będzie to lato bez podróżowania?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 09:45
Przez pandemię koronawirusa wiele naszych planów zostało odwołanych, inne stanęły pod znakiem zapytania. A co nas czeka latem? Co z obozami, koloniami, wycieczkami?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Glaca, Borysewicz i Peja w utworze dla medyków

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 14:30
W trakcie izolacji wielu artystów z całego świata zaangażowało się w nowe projekty. Wspólnie z Peją i Janem Borysewiczem nowy singiel stworzył także Glaca. Utwór został zadedykowany medykom walczącym z koronawirusem.
rozwiń zwiń