Spider-Mani. O supermocach dubbingu

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 11:20
Pojawił się na świecie w 1962 roku i od razu swoimi przygodami zelektryzował świat. Naprawdę nazywa się Peter Benjamin Parker, w Polsce mówi głosami m.in. Mateusza Narlocha i Przemka Stippy . W uniwersum Spider-Mana pojawia się także Bartosz Wesołowski.  
Mateusz Narloch, Przemek Stippa, Bartosz Wesołowski i Mateusz Fusiarz
Mateusz Narloch, Przemek Stippa, Bartosz Wesołowski i Mateusz FusiarzFoto: Czwórka/Mateusz Fusiarz

W sierpniu mija 58 lat od komiksowego debiutu Spider-Mana - postaci stworzonej przez scenarzystę Stana Lee, rysownika Steve’a Ditko, a także Jacka Kirby'ego. Od ponad pół wieku ten superbohater jest jednym z najbardziej eksploatowanych symboli popkultury. Pojawia się nie tylko w komiksach, ale też w serialach animowanych lub telewizyjnych oraz pełnometrażowych filmach kinowych.

Posłuchaj
14:43 [CZWORKA]Pierwsze slysze 17 sierpień 2020 spideraman.mp3 O pracy w dubbingu opowiadają aktorzy: Mateusz Narloch, Przemek Stippa i Bartosz Wesołowski (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Spider-Man ma głos

Przemek Stippa użyczał głosu Spider-Manowi w serialu "Mega Spider-Man" oraz w filmie "Spider-Man: Uniwersum". W tej samej produkcji Mateusz Narloch dubbingował Milesa Moralesa. Głos Bartosza Wesołowskiego można natomiast usłyszeć w grze na Playstation 4 - "Spider-Man". - Każdy z tych Spider-Manów jest w różnym wieku, więc wymagał od nas innych głosowych predyspozycji - opowiadają rozmówcy Mateusza Fusiarza. - Niemniej jednak postać jest taka sama i co więcej - dobrze znana. Przyjmując tę rolę, bierze się na siebie dużą odpowiedzialność oraz to, że będziemy porównywani z innymi.

Mistrz sucharów

Aktorzy przyznają, że Spider-Man jest postacią bardzo wdzięczną do grania. - Temperamentny, charakterny, wyrazisty. Wchodzi w krwiobieg. To sprawiło, że w kolejnych sezonach serialu byłem w stanie grać go "a vista" - mówi Stippa. 

Czytaj także:

- Dla mnie praca przy "Spider-Manie: Uniwersum" była jak spełnienie marzeń z dzieciństwa.  - wspomina Wesołowski. - Peter Parker to wyluzowany chłopak, który myśli nieszablonowo i jest mistrzem sucharów. Często zdarzało mi się w trakcie grania, że musiałem zrobić chwilę przerwy. Na wzięcie oddechu i przetrawienie tego, co  miał na mysli - dodaje ze śmiechem. 

"Spider-Man. Uniwersum" - oficjalny zwiastun / TylkoHity

Nowy superbohater w mieście

Głosem Mateusza Narlocha mówi natomiast Miles Morales - bohater, który ma zaledwie 13 lat i pojawił się w Nowym Jorku tuż po śmierci Spider-Mana. - Jestem dzieckiem amerykańskich superbohaterów. Jak tylko zobaczyłem zwiastun filmu, złapałem totalną zajawkę - przyznaje aktor. - Sama możliwość zmierzenia się z tym bohaterem i przełożenia go po raz pierwszy na język polski było dla mnie poważnym zadaniem. Bo sam jestem fanem Spider-Mana i wiem, że fani potrafią być bardzo wymagający. 

Spiderman na konwencie w Toskani Spiderman na konwencie w Toskanii

W zestawieniu 50 najlepszych postaci komiksowych wszechczasów przygotowanego przez gazetę filmową "Empire" Spider-Man zajął piąte miejsce. Natomiast w zestawieniu 100 największych komiksowych bohaterów serwisu internetowego "IGN" zajął miejsce trzecie.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziMateusz Fusiarz

Goście: Mateusz Narloch, Przemek Stippa i Bartosz Wesołowski (aktorzy)

Data emisji: 17.08.2020

Godzina emisji: 8.17

kul


Czytaj także

Marek Zimakiewicz o zdjęciach, które pomagają aktorom dostać rolę

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 11:40
- Do znalezienia pracy w zawodzie aktora niezbędne są zdjęcie. Nagle okazało się, że moje hobby może być dla koleżanek i kolegów źródłem pozyskiwania ról - śmieje się Marek Zimakiewicz. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zoë Kravitz zagra Catwoman w nowej ekranizacji "Batmana"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 16:44
Amerykańska aktorka zagra u boku Roberta Pattinsona w nowej odsłonie filmu "Batman". Córka muzyka Lenny'ego Kravitza i aktorki Lisy Bonet wcieli się w rolę Seliny Kyle, komiksowej Catwoman.
rozwiń zwiń