Nowy wygląd Facebooka - albo go kochasz, albo nienawidzisz

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 13:36
Od kwietnia 2019 roku wiadomo, że będzie nowy, desktopowy interface Facebooka. Dziś widział go już chyba każdy użytkownik. Opinie o nim są jednak podzielone.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Sirirat

tiktok-5323005_1280.jpg
Trudny rodowód TikToka. Czy USA zablokuje aplikację?

Jedni użytkownicy nowy wygląd Facebooka uznali za minimalistyczny i bardzo estetyczny, inni nie potrafili się połapać w jego obsłudze i chętnie skorzystali z opcji powrotu do klasycznej wersji. Jak się okazuje nie będą mogli długo cieszyć się tą możliwością. Jeszcze we wrześniu 2020 pracownicy Marka Zuckerberga wyłączą stary layout. 


Posłuchaj
03:47 czwórka pierwsze słyszę 3.09.2020 facebook.mp3 O zmianach w serwisie Facebook opowiada Krzysztof Rojek (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- Zmiany są naturalną częścią filozofii marki, filozofii Facebooka i co jakiś czas interfejsy przechodzą zmiany, przechodzą rewitalizację - mówi Krzysztof Rojek z Antyweb.pl. - Tak jest w tym wypadku, kiedy to interface desktopowy facebooka zaczyna po prostu przypominać interface mobilny, tak żeby te osoby, które pierwszy raz się z nim zetną miały ułatwioną sytuację - dodaje. 


internet komputer hejt hacker hacking free shut 1200.jpg
Jak chronić dane w sieci? "Przestępcy wiedzą o tobie wszystko"

Większość użytkowników Facebooka korzysta z niego przy pomocy urządzeń mobilnych.

- Stary interface, desktopowy jest drastycznie różny od tego, który widzimy na telefonach, a nowy jest do nich zbliżony - wyjaśnia ekspert. 

Pierwsi użytkownicy nowej wersji Facebooka mieli okazje zacząć testy jesienią 2019 roku. I ich opinie były mieszane. - Podstawowym zarzutem jest to, że nowy wygląd nie wykorzystuje możliwości dużego monitora, a wygląda jak rozciągnięta wersja mobilna - przypomina rozmówca Kamila Jasieńskiego. - W kręgu moich znajomych funkcjonuje przekonanie, że dobrze by było, żeby oba interfejsy były dostępne, ale też wiemy ile to kosztuje - dodaje.  

Ostatnie zmiany nie są pierwszą niepopularną decyzją władz Facebooka. Krzysztof Rojek przekonuje, że nie ma tego złego, bo dzięki temu możemy odzyskać część czasu traconego w social mediach i porobić coś w realu. 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 03.09.2020

Godzina emisji: 8.15

pj

Czytaj także

Chroń się przed Facebookiem i korzystaj z niego

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 10:33
Facebook wie o nas sporo. Jednak są możliwości by ograniczyć wyciek naszych danych i prywatnych preferencji do sieci. Jak to zrobić? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy wyczyścimy fejsa z naszych danych?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 14:04
Facebook zapowiedział narzędzie służące do usywania danych i naszej historii z portalu. Czy warto w to wierzyć? 
rozwiń zwiń