Pracujący Polak nie je zbyt zdrowo. Jak to zmienić?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 11:18
Połowa Polaków pije za mało wody i rzadko je warzywa i owoce. Blisko 40 procent z nas sięga po łakocie po posiłku. To wyniki najnowszego raportu o żywieniowych nawykach pracujących Polaków. 
Jak zachęcić dzieci do diety bogatej w warzywa i owoce?
Jak zachęcić dzieci do diety bogatej w warzywa i owoce?Foto: pixabay.com

książka kucharska 1200.jpg
Największa baza książek kucharskich w sieci. Sprawdź, co jedli Rzymianie

Prawie połowa z nas zaczyna nieefektywnie dzień z powodu zbyt późnego śniadania.

Posłuchaj
09:33 czwórka pierwsze słyszę 29.09.2020 jedzenie.mp3 O nawykach żywieniowych pracujących Polaków opowiada Magdalena Kartasińska, dietetyk kliniczny (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- Z punktu widzenia efektywności pracy, by naprawdę z powerem zacząć dzień, to śniadanie jest niezwykle istotne - podkreśla Magdalena Kartasińska, dietetyk kliniczny, kierownik działu dietetycznego Dailyfruits, firmy która przygotowała raport "Żywieniowe nawyki pracujących Polaków". - Dzięki temu jesteśmy w stanie z pełną parą zacząć nowy dzień i zaangażować się od samego początku we wszystkie zadania, które na nas czekają - dodaje. 

Śniadanie

Śniadanie zjedzone do godziny od wstania może się okazać kluczowe, by być w stanie dobrze realizować powierzone zadania. Magdalena Kartasińska zwraca uwagę, że warto zadbać o śniadanie w pełni zbilansowane, zgodnie z zasadą zdrowego talerza. - Połowa talerza powinna być wypełniona warzywami i owocami - czyli czymś, co nas nasyci małą ilością kalorii - wyjaśnia specjalistka. - 1/4 talerza wypełniona produktami z węglowodanami złożonymi np. może być to pieczywo pełnoziarniste, płatki owsiane, produkty z dużą ilością błonnika pokarmowego. A ostatnia część to białko, czyli jajka, nabiał, wędlina drobiowa czy ryby - wymienia. - Takie śniadanie może być bardzo skomplikowane, ale też bardzo proste np. kefir, kromka chleba i dwa pomidory, albo płatki owsiane, jogurt i owoc. 

Zobacz także:

przyjaciele kolacja jedzenie relaks shutterstock Monkey Business Images.jpg
Staliśmy się foodies, ale wciąż najchętniej zamawiamy pizzę

Okazuje się, że niejedzenie śniadania może prowadzić do nadwagi. Jak tłumaczy gość Czwórki wynika to z tego, że tłumimy łaknienie, "zalewamy" je kawą, a gdy już jesteśmy naprawdę bardzo głodni, to nadrabiamy. - Wtedy, w krótkim czasie zjadamy bardzo dużo. To powoduje też duże wahania poziomu glukozy we krwi, co sprawia, że chętnie też podjadamy - wyjaśnia. 

Woda

Niemniej ważne niż śniadanie jest nawadnianie. Tu niestety też nie wypadamy dobrze. Czasem wieczorem zdajemy sobie sprawę, że danego dnia wypiliśmy jedynie dwie kawy. - Z wiekiem zatracamy uczucie pragnienia, a pragnienie towarzyszy nam cały czas. Jako dorośli, jeśli nie mamy wyrobionego nawyku picia wody, to często cały dzień nie czujemy pragnienia - mówi dietetyk. - Uczucie pragnienia mylimy z łaknieniem albo ze zmęczeniem. Sięgamy po kolejną kawę, po przekąskę, a nie po szklankę wody. Dlatego podczas pracy warto otoczyć się wodą i popijać ją cały dzień - dodaje. 

By wyliczyć, ile wody powinniśmy wypić dziennie, wystarczy wykonać proste mnożenie: nasza masa ciała razy 30 mililitrów. - 2/3 tej ilości to powinna być czysta woda, pozostała ilość płynów może być przyjmowana przez nas pod postacią kawy, herbaty czy nawet zupy - wyjaśnia Magdalena Kartasińska.

Słodycze

Takich norm, jak dla spożywania wody, nie ma niestety dla słodyczy. Jeśli nasza dieta jest zbilansowana, to nie ma problemu, byśmy pozwolili sobie na jakieś słodkości. - Sięgajmy też po zdrowe zamienniki słodkiego smaku: owoce, suszone owoce, gorzką czekoladę - wymienia. - Pozwalajmy sobie na zdrowe kompromisy. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Magdalena Kartasińska, dietetyk kliniczny, kierownik działu dietetycznego Daily Fruits

Data emisji: 29.09.2020

Godzina emisji: 8.14

pj

Czytaj także

Raw food. Podgrzewaj tylko do 48 stopni

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 10:26
- Przy stosowaniu diety raw food dostarczamy sobie bombę witami, mikroelementów i wartości odżywczych. 75 procent rzeczy, które jemy powinniśmy jeść na surowo - mówi Karolina Szaciłło. - Pamiętajmy, że to nie jest model odżywiania na cały rok i nie dla każdego - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy jedzenie może kłamać? Jakie mity ukrywają się w Twojej diecie?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 11:12
Dziś każdy jest ekspertem od jedzenia, uważamy, że skoro wszyscy jemy to wiemy jak to robić. Tymczasem specjaliści podkreślają, że najważniejsze to swą wiedzę opierać na najnowszych, dobrych, badaniach. Czy więc śniadanie wciąż jest najważniejszym posiłkiem dnia? Ile jajek możemy zjeść w tygodniu?
rozwiń zwiń