Jak kupować ubrania i nie dać się oszukać?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 18:50
Ile wełny jest w naszym płaszczu, a ile jedwabiu w koszuli? Na to pytanie w najnowszym raporcie odpowiedzieli inspektorzy UOKiK. Okazuje się, że na nasz rynek trafia coraz więcej odzieży o innym składzie niż ten deklarowany na metce.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com / WAYHOME studio

Zobacz
iris van herpen pap 1200.jpg
Moda, która wyzwala z form. Iris van Herpen w Polsce

Garnitur na cenzurowanym

- Sprawdzaliśmy oznakowanie, jak i wszystkie cechy charakterystyczne, które wyjdą dopiero w analizie laboratoryjnej - tłumaczy Małgorzata Cieloch z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - 1/4 przebadanej przez nas odzieży nie spełniała warunków albo ze składem, albo z oznakowaniem, albo z rozmiarem. Głównie dotyczyło to koszul i garniturów, ale nie tylko.

Posłuchaj
03:44 [CZWORKA]Pierwsze slysze 4 listopad 2020 ubranie.mp3 Jak sprawdzić jakość odzieży? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Kupuj na węch, a nie na oko

Jak zatem sprawdzić, z czego tak naprawdę wykonane jest ubranie, które chcemy kupić? Najlepiej... po zapachu. - Należy wyciągnąć kilkanaście włókienek z danego wyrobu i je podpalić - radzi Jerzy Piestrzeniewicz z Instytutu Włókiennictwa w Łodzi. - Wełna lub materiały zawierające wełnę wydzielają wówczas charakterystyczny zapach palonych włosów. Natomiast ubrania z dużą zawartością bawełny wydzielają zapach spalonego papieru. 

Jak rozpoznać dobrą/złą jakość ubrań (w 5 punktach) | Justine Leconte

Zobacz także
shutterstock buty obuwie moda 1200.jpg
Seriale o modzie i z modą w tle - dlaczego tak chętnie je oglądamy?

Kiedy wełna jest z akrylu?

Znajomość składu surowcowego odzieży jest bardzo ważna ze względu na bezpieczeństwo użytkownika - np. z uwagi na zapobieganie poważnym reakcjom alergicznym. Trudno dokonać oceny wzrokowej, ale dotykając wyrobu, pamiętajmy, że te wykonane z włókien syntetycznych, w odróżnieniu od pozostałych, bardzo się elektryzują, a niektóre z nich w dotyku są "twardsze", nie posiadają miękkości i delikatnego dotyku. - Bardzo dużo swetrów produkuje się z akrylu, który ma udawać wełnę - mówi osobista stylistka Justyna Kowalcze. - To włókno jest bardzo lekkie, ale nawet na wieszaku w sklepie wygląda na znoszone. Wełna w ten sposób się nie zachowuje.

Posłuchaj także:

Delikatna kwestia

Trudniejszą tkaniną do rozpoznania jest jedwab. - Tkanina poliestrowa, która często jedwab zastępuje, nie jest tak lejąca i błyszczy się w sposób nienaturalny. Ani nie jest tak sprężysta jak jedwab, ani tak miła w dotyku - wyjaśnia Jerzy Piestrzeniewicz.

Przed zakupem sprawdźmy także, czy wyrób nie posiada żadnych widocznych wad, np. zaciągnięć, błędów tkackich i dziewiarskich, błędów w druku lub wybarwieniu, czy jest estetycznie wykończony. Zwracajmy uwagę na znaki graficzne dotyczące sposobu konserwacji lub słowny opis i przestrzegajmy warunków konserwacji określonych przez producenta dla danego wyrobu, szczególnie w zakresie temperatury i sposobu prania, suszenia, prasowania czy stosowania wybielaczy.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotował: Małgorzata Jakubowska

Data emisji: 04.11.2020

Godzina emisji: 6.20

kul


Czytaj także

"Pink tax". Czy kobiety płacą więcej?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 15:40
O "pink tax" mówi się, że to podatek od płci. - Nie chodzi tu o usankcjonowaną opłatę, tylko o rodzaj zachowań konsumenckich i o to, jak polityką cenową sterują firmy - wyjaśnia Tomasz Jaroszek z Platformy Edukacyjnej Kapitalni.org.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hipsteader jak neohippis. Powstał nowy typ konsumenta

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 13:04
Podczas pandemii narodził się nowy typ konsumenta - hipsteader. Prowadzi proste życie, unika polityki, nie śledzi bieżących informacji. Żyje w zgodzie ze sobą.
rozwiń zwiń