Hipsteader jak neohippis. Powstał nowy typ konsumenta

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 13:04
Podczas pandemii narodził się nowy typ konsumenta - hipsteader. Prowadzi proste życie, unika polityki, nie śledzi bieżących informacji. Żyje w zgodzie ze sobą.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay

dom ekologia baterie słoneczne 1200.jpg
Panele fotowoltaiczne - jak działają i co nam dają?

- To słówko nie pojawiło się nagle, znane jest od kilku lat, ale pandemia dała mu nowe życie - tłumaczy Karol Jachymek, kulturoznawca z SWPS. Hipsteader - jako słowo - to zapożyczenie z języka angielskiego i stanowi połączenie dwóch słów: hipster i homesteader. - Jest to typ konsumenta, którego rzeczywistość skłoniła do przedefiniowania swojego życia, zmiany trybu życia - mówi ekspert.

Posłuchaj
02:58 2020_07_29-08-15-05_CZWÓRKA_PS.mp3 Hipsteader - jak żyją współcześni konsumenci? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

agroturystyka 1200.jpg
Żyć, wynajmując pokoje - jaka jest współczesna agroturystyka?

Jak tłumaczył: hipsteader to kobieta bądź mężczyzna, ludzie w różnym wieku, z różnych części Polski. - Chodzą w luźnych strojach, sami pieką chleb, hodują rośliny, a potem zjadają je. Żyją ekologicznie, a odzież kupują "z drugiej ręki". Podobnie inne rzeczy: hipsteader chodzi na ryneczki, targi, unika wielkich marketów - tłumaczył Karol Jachymek. - Hipsteading to zrównoważone postrzeganie konsumeryzmu.

Czytaj także:

Hipsteader zwraca uwagę nie tylko na swój komfort fizyczny, ale i psychiczny. - Lubuje się w alternatywnych stylach handlu, co wynika z myślenia o tym, co i od kogo kupujemy, robienia tego świadomie - tłumaczył Karol Jachymek.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Małgorzata Jakubowska

Data emisji: 29.07.2020

Godzina emisji: 8.17

kd/kul

Czytaj także

Koniec papierowych pieniędzy? "Sami sobie wykreowaliśmy problem"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 21:54
Pandemia wymusiła na nas zmianę nawyków finansowych, bo okazało się, że kontakt z wielokrotnie przechodzącym z rąk do rąk banknotem może być ryzykowny. Czy to początek końca papierowych pieniędzy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kłusownicy grasują. Przez pandemię polują też na zagrożone gatunki

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 09:24
Pandemia koronawirusa przyniosła ze sobą wiele negatywnych skutków: wzrost bezrobocia, wzrost liczby osób cierpiących na depresję, a także, jak się okazuje, powrót kłusownictwa na dużą skalę. 
rozwiń zwiń