Ikony popkultury. Co łączy Marilyn Monroe i Harry'ego Pottera?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 13:34
Uniwersytet SWPS proponuje kolejne spotkanie w ramach cyklu "Strefy kultury". To projekt, którego głównym celem jest popularyzowanie wiedzy na temat ludzi mediów, języka i kultury danego kraju. Tym razem czas na ikony - ikony popkultury.
Marilyn Monroe
Marilyn Monroe Foto: pixabay/skeeze

panorama centrum warszawa noc free shut 1220.jpg
Ulice Warszawy. Kadry i klimat jak z "Blade Runnera"

Do udziału w tym przedsięwzięciu SWPS zaprosił ekspertów z różnych dziedzin, językoznawców, kulturoznawców, medioznawców, dziennikarzy, socjologów i politologów. Tym razem tematem spotkania będą ikony. 


Posłuchaj
03:26 czwórka pierwsze słyszę 26.11.2020 popkultura.mp3 O ikonach popkultury i spotkaniu na Uniwersytecie SWPS opowiada Małgorzata Zmaczyńska (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Co ciekawe słowo "ikony" przez wieki było zarezerwowane dla obiektów sztuki sakralnej. W XX wieku stało się też opisem ludzi, którzy przyczynili się do rozwoju popkultury. 

- Marilyn Monroe, Andy Warhol, Michael Jackson czy Cindy Crawford - choć każde z nich specjalizowało się w innej dziedzinie i zasłynęło zupełnie innymi umiejętnościami, wszyscy oni stali się ikonami popkultury - mówi Małgorzata Zmaczyńska, prowadząca spotkanie. Wszyscy wiemy, kim byli, czym zasłynęli i wydaje mi się, że kolejne pokolenia również niejednokrotnie o nich usłyszą. Ale ikonami popkultury są nie tylko ludzie, ale też Myszka Mickey, Harry Potter, Spiderman czy Muminek - dodaje. 

Podczas spotkania eksperci zmierzą się z niełatwymi pytaniami, typu - jak wyglądałby świat, gdyby ikony popkultury nie istniały? Jak wyglądałaby nasza kultura czy społeczeństwo? 


- Dla mnie ikonami popkultury są osoby, których imię i nazwisko stało się czymś więcej niż tylko danymi, zostało symbolem pewnego zjawiska, może nawet kultu - mówi specjalistka. - To osoby, które na stałe zapisały się w naszej pamięci i na kartach historii - dodaje. 


billie eilish 1200.jpg
Kultura online. W sieci podglądamy Billie Eilish, Anyę Taylor-Joy i Marcina Dorocińskiego

Ikony popkultury zasłynęły dzięki dziełom, które stworzyły, filmom, w których występowały, piosenkom, które nagrały i modom, które wykreowały.

- Claudia Schiffer jest bezwzględnym przykładem seksbomby, choć obecnie moda wygląda trochę inaczej niż w tamtych czasach - mówi Małgorzata Zmaczyńska. - Wciąż jednak pamiętamy o supermodelkach, one bezwzględnie miały wpływ na swoje czasy - dodaje. 

Jak się okazuje "tytuł" ikony nie jest przyznawany dożywotnio, można być strąconym z piedestału. O tym też porozmawiają eksperci na spotkaniu na Uniwersytecie SWPS. 

Co sprawia, że dana osoba lub postać staje się ikoną popkultury – liczy się talent, wygląd czy może kontrowersyjna...

Opublikowany przez Uniwersytet SWPS Czwartek, 12 listopada 2020

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Szymon Jaworski

Data emisji: 26.11.2020

Godzina emisji: 6.12

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Holenderski uitwaaien zamiast duńskiego hygge?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 13:24
Uitwaaien, czyli aktywny tryb życia, to holenderski sposób na poprawę nastroju. Choć jest przeciwieństwem znanego duńskiego hygge, cel jest ten sam: osiągnąć równowagę psychiczną, spokój i zadowolenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pandemia zmusi nas do emigracji?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 14:03
- Wszystko zależy od tego, jak przebiegać będzie pandemia w Polsce. Możliwe są dwa scenariusze - prognozowała w rozmowie z Czwórką Monika Banyś z firmy, zajmującej się międzynarodową rekrutacją pracowników. 
rozwiń zwiń