Jak nie wyrzucać ton jedzenia i zaoszczędzić?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 09:48
Aż 39 procent żywności kupowanej w Polsce w każdym tygodniu jest wyrzucane. Badani wskazują, że głównym powodem marnotrawienia przez nich produktów jest ich niewłaściwe przechowywanie, które doprowadza do zepsucia żywności. Jak temu zaradzić?
Ciągle dużo żywności ląduje w koszu
Ciągle dużo żywności ląduje w koszuFoto: kay roxby/Shutterstock.com

śledź kanapki święta 1200.jpg
Gofry z kompotu, zapiekanka z pierogów. Zjadamy "resztki" ze świąt

42 procent respondentów nie sprawdza terminu spożycia podczas robienia zakupów. Ponadto 29 procent nie planuje posiłków przed zakupami, a 27 procent kupuje dane produkty, nie pamiętając, że znajdują się już one w ich lodówce. Z tych powodów w każdej rodzinie nawet kilkanaście tysięcy złotych co roku wpada do śmieci. To średnia wartość produktów, które nie są zjadane, a marnowane. Jak tego unikać? Jakie przyzwyczajenia zmienić? To sprawdzimy tuż po 6.15. 

W pierwszej godzinie audycji przetestujemy też sylwestrową aplikację, która pomoże wam przetrwać do ostatniego dnia grudnia. To New year countdown - apka, która odlicza czas do końca roku. A Błażej Hrapkowicz ze swym gościem, Sebastianem Smolińskim, krytykiem filmowym, podsumują filmowy rok. 

W audycji także:

  • serwis kulturalny
  • przyjrzymy się nowym biznesom, które sprzedają wizerunki ludzi, którzy nie istnieją w świecie rzeczywistym, tylko na dyskach komputerów. Stało się to możliwe dzięki dynamicznemu rozwojowi określonego rodzaju AI, tzw. generative adversarial networks (GANs). System uczy się twarzy na podstawie aktualizowanej bazy prawdziwych ludzi. Generowane twarze wyglądały wcześniej mało wiarygodnie, ale teraz się to zmieniło.
  • naszymi gośćmi będą Dagmara Brodziak i Michał Krzywicki twórcy filmu sf "Dzień, w którym znalazłem dziewczynę w śmieciach", który opowiada o Polsce 2028 roku, kraju totalitarnym, zbudowanym na niewolnictwie, które rządzi się swoimi prawami. Więźniowie są pozbawiani tożsamości za pomocą wysycenia w organizmie substancji o nazwie Vaxina. Substancja ta maksymalnie tłumi zmysły i kompletnie resetuje pamięć człowieka. Zbiegła więźniarka – Blue, dzięki przypadkowej ucieczce zaczyna odzyskiwać zmysły i odkrywać świat doznań na nowo.  
  • przegląd prasy
  • serwis sportowy
  • przegląd prasy zagranicznej
  • a przede wszystkim zaprosimy na Sylwestra z Polskim Radiem i Czwórkowymi audycjami.

 

***

Na audycję "Pierwsze słyszę" zapraszamy w środę (30.12) po godz. 6.00. Program poprowadzi Mateusz Kulik.

pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka żywność
Czytaj także

Wyrzucając żywność, marnujesz wodę, energię i ludzką pracę

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 10:01
Od ustanowienia 16 października Światowym Dniem Żywności minęło już ponad 40 lat. Potrzeba organizowania tego święta pokazuje, jak istotna dla świata jest żywność. Potwierdza to również przyznanie tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla Światowemu Programowi Żywnościowemu.
rozwiń zwiń