Wyrzucając żywność, marnujesz wodę, energię i ludzką pracę

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 10:01
Od ustanowienia 16 października Światowym Dniem Żywności minęło już ponad 40 lat. Potrzeba organizowania tego święta pokazuje, jak istotna dla świata jest żywność. Potwierdza to również przyznanie tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla Światowemu Programowi Żywnościowemu.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Yummypic/Shutterstock

Światowy Dzień Żywności obchodzony jest od 1979 roku, w rocznicę utworzenia Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw wyżywienia i rolnictwa, która powstała w 1945 roku. Dorota Jezierska, wiceprezes Federacji Polskich Banków Żywności podkreśla też, że dziś, w czasach pandemii, jedyną "szczepionką" przeciwko koronawirusowi jest zdrowe odżywianie, zdrowy tryb życia oraz stosowanie środków ochrony. - Żywność jest bardzo ważna. Chcemy o tym mówić, a Banki Żywności chcą mówić o żywności w 3 aspektach. Ekologicznym, ekonomicznym i społecznym - wymienia. - Ekologiczne skutki marnowania żywności sami widzimy. Tony metanu emitowanego do atmosfery, dwutlenek węgla i surowce, które są marnowane bezpowrotnie, czyli woda, energia, praca ludzka. To wszystko marnujemy w momencie, kiedy wyrzucamy żywności - dodaje. 


Posłuchaj
06:26 czwórka pierwsze słyszę 15.10.2020 żywność.mp3 O skutkach marnowania żywności opowiada Dorota Jezierska, wiceprezes Federacji Polskich Banków Żywności (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Dane mówiące o ekonomicznych skutkach marnowania żywności pokazują, że przeciętna polska rodzina rocznie traci 2,5 tysiąca złotych przez to, że marnuje żywność. 

Marnując żywność wyrzucamy do śmietnika własne pieniądze Dorota Jezierska

- Skutki społeczne są też ogromne, w obecnej sytuacji, kiedy ludzie tracą pracę, kiedy są osoby, którym nie starcza pieniędzy na żywność, opał. Oni są wśród nas wyrzucanie jedzenia jest bardzo nieetyczne - podkreśla gość audycji. - W Światowym Dniu Żywności staramy się pokazywać te wszystkie aspekty, czyli głównie edukować szeroko opinię publiczną, czyli każdego z nas konsumentów - dodaje. 

Konsumenci detaliczni w Polsce odpowiedzialni są za 53 procent marnowanej żywności. Dorota Jezierska podkreśla, że to, jak obchodzimy się z jedzeniem, bardzo wpływa na naszą planetę.

Żywność w pandemii

Większość ludzi wciąż nie robi zakupów z listą, nie sprawdza przed zakupami co mają w domu. Jesteśmy też klientami impulsywnymi, bardzo łatwo nas namówić albo też sami sięgamy po produkty, których nie planowaliśmy kupić Dorota Jezierska

Najnowsze badania zrealizowane dla Banków Żywności "Gospodarowanie żywnością w trakcie pandemii" pokazały, że w trakcie pandemii Polacy jeszcze więcej kupowali, a ich sklepowe koszyki były jeszcze bardziej zapełnione. - To badanie pokazuje przede wszystkim dwie ważne dane: o 12 procent (w porównaniu z zeszłym rokiem) wzrosła świadomość konsumentów. Coraz więcej z nich stara się zapobiegać marnowaniu żywności - wyjaśnia Dorota Jezierska. - Natomiast 82 procent konsumentów zrezygnowało z robienia częstych zakupów. Gdy robią zakupy rzadziej, to robią je znacznie większe. I tutaj jest możliwość większego zmarnowania się jedzenia - dodaje. 

Edukacja dla Ziemi

- Przez cały zeszły rok jako Restaurant Week organizowaliśmy kampanię społeczną, ekologiczną Szanuj jedynie, kochaj jedzenie - mówi Maciej Żakowski, współorganizator festiwalu Restaurant Week. - Chcieliśmy edukować w zakresie marnowania żywności. To jest jeden z największych problemów w tej chwili. Zdecydowaliśmy się skupić na tym, w jaki sposób nasze codzienne wybory żywieniowe wpływają na klimat.


Posłuchaj
06:14 czwórka pierwsze słyszę 15.10.2020 żakowski.mp3 Jak przez żywnościowe wybory uratować świat - podpowiada Maciej Żakowski z Restaurant Week (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Decyzję żywieniowe, które podejmujemy codziennie, to co znajduje się na naszym talerzu ma ogromny wpływ na to, co w tej chwili zachodzi na Ziemi Maciej Żakowski

Restaurant Week to festiwal, podczas którego całkowicie zakazany jest plastik. W tym roku, po raz pierwszy serwowane będą dania wegańskie i rybne - jako menu A. Organizatorzy chcą przyczynić się do ograniczenia spożycia mięsa w Polsce.

- Jako Restaurant Week, takie nieformalne zrzeszenie ponad 1500 restauracji w całej Polsce wspólnie z Bankami Żywności promujemy świadome jedzenie i świadome odżywianie - mówi gość Czwórki. - To co polecamy to robienie racjonalnych zakupów, niekupowanie zbyt dużo, chodzić na zakupy najedzonym, nie wyrzucać jedzenia, a wykorzystywać resztki. Ograniczyć mięso, kupować ekologicznie, dzielić się, robić przegląd lodówki dodaje. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Goście: Dorota Jezierska (wiceprezes Federacji Polskich Banków Żywności), Maciej Żakowski (współorganizator Restaurant Week i kampanii Jedz dla Ziemi) 

Data emisji: 15.10.2020

Godzina emisji: 8.16

pj

Czytaj także

"Jedzeniowe" ratowanie świata w twoim smartfonie

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 12:53
- Przeciętny Polak marnuje rocznie 230 kilogramów żywności. Najczęściej wyrzucamy chleb, warzywa i owoce - mówi Karolina Woźniak z Too Good To Go, aplikacji, dzięki której zmarnujemy mniej, odbierzemy coś od kogoś, komu jest to już niepotrzebne.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Masło z larw - czy to przyszłość?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 11:55
Badania nad tłuszczem z owadów trwają od lat. To może być świetne rozwiązanie dla naszej planety, ale czy dla nas? O to zapytaliśmy dietetyka. 
rozwiń zwiń