9 lutego - Dzień Bezpiecznego Internetu. Sprawdź, na co uważać w sieci

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 17:55
Z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku dziewiątego lutego obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. O tym, na co zwracać uwagę w naszej aktywności w internecie można się dowiedzieć z webinaru "OK, Google! Fake newsy i postprawda, czyli na co uważać w kontaktach z AI i nie tylko". W oczekiwaniu na spotkanie rozmawiamy o bezpieczeństwie w sieci.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Song_about_summer

whatsapp aplikacje interner smartfon.jpg
Komunikatory internetowe - co o nas wiedzą?

Nowe technologie ułatwiają życie, a nowe media upraszczają kontakty z ludźmi, dotarcie do wiedzy i szybkiej informacji. Niebezpieczeństwo korzystania z internetu polega na tym, że jesteśmy nieświadomi tego, w jaki sposób bezpiecznie z niego korzystać i co może być dla nas zagrożeniem.

Posłuchaj

12:48 Czwórka/ Pierwsze Słyszę - bezpieczny internet 08.02.2021.mp3 Z Martą Kostecką rozmawiamy o tym, na co powinniśmy uważać w internecie (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

- Wykradanie danych, to jest to, o czym się coraz więcej mówi, bo z tym się wiążą realne konsekwencje, ponoszone koszty finansowe i wizerunkowe - mówi Marta Kostecka prowadząca webinar. - Jednak to nie jedyne zagrożenia czyhające w internecie. Sieć bywa również źródłem dezinformacji, którą szerzą fake newsy.

Coraz częściej mamy do czynienia z informacjami błędnymi, które są celowo wypuszczane lub też publikowane bez weryfikacji. Jak się chronić przed ich zalewem i mieć pewność, że to, co czytamy, jest prawdą? - Sprawdzajmy, na jakie strony wchodzimy. Korzystajmy z wiarygodnych źródeł informacji, które nie robią błędów i podają informacje sprawdzone - radzi specjalistka. - W pierwszej kolejności wchodźmy na duże portale internetowe, a nie na strony blogerów. Sprawdzajmy, na jakiej stronie internetowej jesteśmy, zwracając również uwagę na adres domeny.


RODO 2 ochrona danych osobowych shutter 1200 Jirsak.jpg
RODO - sprawdź, czy wiesz jak chronić swoje dane osobowe

Czytaj także:

Także w mediach społecznościowych możemy się natknąć na informacje, które z prawdą mają niewiele wspólnego. Mogą to być wiadomości od naszych znajomych, którzy takie treści bez weryfikacji przesyłają dalej.

- Jest taka prawda naszych czasów: "ludzie mają opinię, ale nie mają wiedzy" i dlatego nie kierujmy się tylko tym, co wrzuciła osoba, którą lubimy, albo tym, że wrzuciła coś zbliżonego do tego, co chcielibyśmy usłyszeć - tłumaczy gość audycji. - Jeżeli coś się pojawia w mediach społecznościowych, nie ze sprawdzonego źródła, tylko od osoby przypadkowej, to zawsze jednak taką informację należy zweryfikować. Bierzmy pod uwagę, czym chcemy karmić nasz mózg. Starajmy się żywić nasze ciało dobrym, wartościowym jedzeniem, a nie fast foodami i tak samo próbujmy podchodzić do informacji udostępnianych przez naszych znajomych.

Czytaj także:

Olbrzymimi zagrożeniami są deepfejki. Kojarzone są głównie ze śmieszną aplikacją i filmikiem, mogą być realnym zagrożeniem dla reputacji osób publicznych. - Może się zdarzyć, że znany polityk może być wykorzystany w ten sposób, że jego wizerunek jest nakładany na postać, która mówi rzeczy, których on by nigdy w życiu nie powiedział - wyjaśnia Marta Kostecka. - Może być umiejscowiony w jakiejś sytuacji kompromitującej, w której nigdy by nie wziął udziału i to może się skończyć ogromnym skandalem.

Czytaj także:

Więc nie we wszystko, co widzimy w sieci, należy wierzyć. Na razie takie nadużycia nie podlegają prawnym regulacjom i karom. - Prawo działa z niejakim opóźnieniem, najpierw się musi pojawić sytuacja, w której jest możliwość nielegalnego działania i dopiero wtedy prawodawca może podejmować kroki zmierzające do tego, żeby bieżące prawo dopasować - mówi gość Czwórki. - Świat się zmienia teraz w tak szybkim tempie, że to prawo, ze swoimi procedurami, tempem zagrożeń, ilością konsultacji, ustaw i uchwał niestety nie nadąża.


Webinar "OK, Google! Fake newsy i postprawda, czyli na co uważać w kontaktach z AI i nie tylko", organizowany przez Miejską Bibliotekę w Szczecinie, odbędzie się w czwartek (11.02) o godz. 18.00 na Zoomie.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Marta Kostecka (Miejska Biblioteka w Szczecinie)

Data emisji: 08.02.2021

Godzina emisji: 8.15

aw

Czytaj także

Szkodliwe treści, patostreamy - wciąż trudno z nimi walczyć

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 10:07
O niebezpiecznych, szkodliwych treściach w sieci, jakimi są m.in. patostreamy mówi się ostatnio mniej. Może się wdawać, że są one już w odwrocie. Tymczasem dane ich dotyczące są zatrważające. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak nie tracić czasu w mediach społecznościowych? Pomoże w tym aplikacja

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 09:22
Aplikacja Mind Leak to narzędzie, które monitoruje naszą aktywność w poszczególnych aplikacjach i sygnalizuje, gdy któraś z nich wciąga nas za bardzo. Platforma domyślnie zaproponuje swoje limity, ale możemy je dowolnie konfigurować i zmieniać dla poszczególnych serwisów, które oglądamy zbyt często. 
rozwiń zwiń