Jak korzystać ze służbowej skrzynki mailowej?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 12:50
Najczęściej wykorzystywaną obecnie formą utrzymywania kontaktów biznesowych jest poczta elektroniczna. Nie jest to jednak narzędzie odporne na ataki i zagrożenia ze strony cyberprzestępców.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Często lekceważymy zasady bezpieczeństwa jeśli chodzi o maile służbowe, a przestępcy chętnie to wykorzystują Arkadiusz Sadkowski

Po mailu do kłębka

Służbowa poczta elektroniczna niesie za sobą również ryzyko związane z naruszeniami ochrony danych. - Przestępcy atakują także te systemy, bo łatwiej im namierzyć domenę służbową niż prywatną - wyjaśnia specjalista ds.​ bezpieczeństwa Arkadiusz Sadkowski. - Jeśli wiedzą, że "Jan Kowalski" pracuje w firmie "X", to istnieje duże prawdopodobieństwo, że to właśnie tam ma zainstalowaną pocztę. Droga dotarcia do niego jest zatem dużo łatwiejsza, niż szukanie jego konta w dużych, popularnych domenach - dodaje. 

Posłuchaj
09:40 CZWORKA Pierwsze slysze - poczta sluzbowa 02.02.2021.mp3 Poczta służbowa - jak nie dać się hakerom? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Zobacz
bezpieczeństwo dane osobowe internet 1200.jpg
RODO - sprawdź, czy wiesz jak chronić swoje dane osobowe

Sposób na spam

Nasze adresy mailowe często są też ogólnodostępne, bo figurują na stronach firmy. Często otrzymujemy zatem wiadomości niewiadomego pochodzenia. - Otwarcie takiego maila często równoznaczne jest z naszą zgodą na spam. Ale zawsze możemy się zwrócić do adresata, by wykasował nas z listy mailingowej w oparciu o RODO - podpowiada gość Czwórki. 

Sprawdź także:

Sprawdź
whatsapp aplikacje interner smartfon.jpg
Komunikatory internetowe - co o nas wiedzą?

Zanim klikniesz, pomyśl

Poprzez zaatakowanie naszej skrzynki cyberprzestępca może włamać się do całej sieci. - Wtedy firma, w której pracujemy, potencjalnie narażona jest na duże straty - ostrzega Arkadiusz Sadkowski. Dlatego korzystając z poczty służbowej, warto pamiętać o bezpiecznym przetwarzaniu informacji. - Zalecamy, żeby poczty służbowej używać tylko do celów służbowych - podkreśla rozmówca Kamila Jasieńskiego.

Według statystyk 91 proc. wszystkich ataków hakerskich na sieci korporacyjne rozpoczyna się od poczty mailowej.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Arkadiusz Sadkowski (specjalista ds.​ bezpieczeństwa IT, ODO 24)

Data emisji: 02.02.2021

Godzina emisji: 8.15

kul

Czytaj także

Jak cię widzą, tak zatrudniają. Czyli wszyscy jesteśmy wzrokowcami

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 14:50
Co prawda sam wygląd nie świadczy o człowieku, ale drogi garnitur może odegrać ważną rolę na rynku pracy. - Żyjąc w intensywnym tempie, korzystamy z heurystyk, czyli z uproszczeń. Ciekawe jest to, że dotyczy to zwłaszcza przedsiębiorców - mówi Dominika Rossa, doktorantka wydziału psychologii Uniwersytetu SWPS. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy zdjęcia z wakacji mogą "zrujnować" życie?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 10:30
- Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, ile mówi o nas zdjęcie umieszczone w sieci. Na podstawie geolokalizacji i szczegółów z fotografii można ustalić to, gdzie mieszkamy, albo jak daleko od domu przebywamy - wyjaśnia Joanna Wziątek, ekspertka ds. cyberbezpieczeństwa. 
rozwiń zwiń