Rok Stanisław Lema. "To twórca, który wykracza poza literaturę"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 12:30
2021 został ustanowiony Rokiem Stanisława Lema, a we wrześniu obchodzić będziemy setną rocznicę urodzin wybitnego pisarza.
Kraków 1974 - filozof, pisarz, futurolog, eseista i satyryk Stanisław Lem w swoim domu przy ulicy Narwik na osiedlu Kliny
Kraków 1974 - filozof, pisarz, futurolog, eseista i satyryk Stanisław Lem w swoim domu przy ulicy Narwik na osiedlu KlinyFoto: PAP/Irena Jarosińska

stanisław lem pap 1200.jpg
"Pokój" - opowiadanie Lema przeniesione do hotelu

Stanisław Lem urodził się w połowie września 1921 roku. Jest autorem m.in. "Bajek robotów" (1964), a także powieści "Solaris" (1961). - Obchody 100. rocznicy urodzin mistrza nie ograniczają się wyłącznie do tego roku, tak naprawdę trwają dużo dłużej - mówił w rozmowie z Czwórką Szymon Kloska, kurator programu "Lem 2021". -Wszystko rozpoczęło się już kilka lat temu - opowiadał. 

Posłuchaj
09:46 2021_03_01-08-16-56.mp3 Rok Stanisława Lema - co będzie się działo w 2021? (Stacja Kultura/Czwórka) 

Czytaj także Lemoniada 2021 - jak dobrze znasz książki Stanisława Lema? 

Większość wydarzeń, związanych z rocznicą urodzin pisarza zaplanowano w Krakowie. - Jest Miastem Literatury UNESCO, tam odbył się konkurs architektoniczny "Planeta Lem", a teraz trwają prace projektowe i trwa konkurs na kreację wizualną dla tego projektu. W Krakowie także rokrocznie celebruje się urodziny pisarza, a w tym roku będzie to oczywiście wyjątkowe wydarzenie na skalę wręcz kosmiczną. 12-14 września odbędą się m.in. "Festiwal Bomba Megabitowa. Kultura nauka Technologie" i Kongres Futurologiczny - wyliczał gość Czwórki. 

Stanisław Lem_pap_1200.jpg
Stanisław Lem – które z jego koncepcji okazały się prawdziwe?

Słuchaj także:

Jak podkreślał Szymon Kloska, nie będą  to wyłącznie wydarzenia literackie. - Stanisław Lem wymyślił internet 40 lat przed tym, zanim stał się on naszą rzeczywistością - mówił gość Czwórki. - Dlatego Lem wciąż jest "projektem" otwartym, jest jak otwarta księga. Chcemy spotykać się nie tylko z pisarzami, ale także z naukowcami, programistami, ludźmi kultury i nauki. Szykuje się nowa gra wideo, będą nowe filmy, ale i nowy komiks, który pojawić ma się jeszcze na wiosnę - wyliczał ekspert. - Stanisław Lem pojawia się dosłownie wszędzie.

POSŁUCHAJ WIĘCEJ Radiopowieść w Czwórce >>>

Jak podkreślał, gratką dla fanów twórczości Stanisława Lema będzie m.in. wystawa plenerowa, zbierająca plakaty, okładki książek, ilustracje, które powstawały na przestrzeni lat do twórczości pisarza. - Były wydawane w Polsce, ale i na świecie, bo przecież twórczość Stanisława Lema tłumaczona jest na wiele języków - podkreślał gość Czwórki. Jak wyliczał, poza całą masą konkursów i wystaw w tym roku, w związku z rocznicą urodzin pisarza odbędą się także projekty edukacyjne. - Choć uczniowie być może zostali zniechęceni do literatury Stanisława Lema przymusem lekturowym, jego książki i tak sprzedają się w ogromnej liczbie - podkreślał Szymon Kloska. - Dlatego warto spotykać się i dyskutować o tym, co wyjątkowego jest w jego literaturze.  

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Szymon Kloska (Instytut Książki, kurator programu "Lem 2021") 

Data emisji: 01.03.2021

Godzina emisji: 8.15

kd

Czytaj także

Producent kreatywny - nowe podejście do roli producenta

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 09:00
Rola filmowego producenta kreatywnego to połączenie wielu zawodów. Albert Kiciński, autor publikacji Interfilmlab 4.0 podkreśla, że najważniejsze w tej roli jest myślenie, planowanie, przewidywanie i mocne nerwy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gra o Wszystko" - pierwszy polski mokument

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 13:19
- Mokument - to dokument, który jest od początku do końca zmyślony - mówi Maurycy Chełmiński, reżyser obrazu, który ma opowiadać o najstarszym polskim pinballu. 
rozwiń zwiń