Lemoniada 2021. Jak dobrze znasz książki Stanisława Lema?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 13:00
- Ogłaszamy, że w galaktyce zwanej Drogą Mleczną odbędzie się Konkurs ze znajomości dzieła "Niezwyciężony" - zapowiadają organizatorzy Lemoniady 2021. - Będzie to podwójne święto: 100. rocznica urodzin Stanisława Lema oraz 10. finał Konkursu Lemoniada - dodają. 
zdj. il.
zdj. il.Foto: shutterstock.com/Sergey Nivens

Posłuchaj
stanisław lem pap 1200.jpg
Stanisław Lem. Pisał o kosmosie, ale nie bujał w obłokach

Stanisław Lem to najwybitniejszy przedstawiciel polskiej fantastyki i jeden z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie. Z okazji 100. rocznicy urodzin pisarza sejm upamiętnił Lema tytułem patrona roku 2021. Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie o futurologu pamięta od lat organizując konkurs Lemoniada. To zawody ze znajomości wybranych dzieł pisarza. Tematem poprzednich Lemoniad były m.in. "Bajki robotów", "Cyberiada" oraz "Kongres futurologiczny". W tym roku uczestnicy zmierzą się z "Niezwyciężonym". 

Posłuchaj
07:31 czwórka pierwsze słyszę 01.02.2021.mp3 O konkursie Lemoniada 2021 opowiada Rafał Sworst, koordynator wydarzenia (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Krakowski konkurs składa się z sześciu comiesięcznych etapów (styczeń-czerwiec 2021), podczas których zadanych zostanie w sumie 60 pytań, oraz z etapu VII, który odbędzie się po wakacjach 2021. Organizatorzy do konkursu zapraszają każdą istotę zamieszkującą Wszechświat. 

ZOBACZ: Patroni 2021 roku. Osobistości polskiej literatury >>>


- Na pytania konkursu można odpowiadać w danym miesiącu, ale też zbiorczo wysłać odpowiedzi. 12 września, w dniu urodzin Lema, mamy finał, na którym stawiamy się osobiście i tam, bez żadnej pomocy, jedynie z własną głową przystępujemy do kolejnego testu - mówi Rafał Sworst. 

Organizatorzy przewidzieli cenne nagrody dla zwycięzców. Szczególnie wyjątkowa jest pierwsza nagroda: to 33 tomy dzieł Stanisława Lema, ufundowane przez Tomasza Lema, syna pisarza. - To dzieła pobrane bezpośrednio z piwnicy państwa Lemów - mówi gość Kamila Jasieńskiego. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Stanislaw Lem (@stanislaw_lem)

Dzieło, które zostało wybrane do jubileuszowej odsłony konkursu zostało pierwszy raz wydane 1964 roku. "Niezwyciężony" nie jest wyróżniany jako jeden z wybijających się utworów Lema, ale w dzisiejszych czasach zaskakuje. - Odnajdujemy w tej książce niezwykłą aktualność pewnych tematów. Można powiedzieć, że jest tu wątek odnoszący się do problemu pandemii, która dotyczy nas teraz - zauważa gość Czwórki. - Na planecie Regis ląduje statek ratunkowy, który przyleciał na pomoc innej załodze, która wylądowała tam kilka lat wcześniej. Okazuje się, że na tej planecie istnieją małe, bezrozumne obiekty, z którymi ciężko sobie dać radę - opowiada. - Niechcący widać nawiązania do obecnej sytuacji. 

Rafał Sworst zdradza, że podczas finału uczestnicy dostają kolejne pytania do rozwiązania. Poprawne odpowiedzi są dwa razy lepiej punktowane niż te z poprzednich etapów. Wśród nagród czeka też statuetka Lemoniady, teleskop, książki czy lornetki. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Rafał Sworst (koordynator konkursu Lemoniada)

Data emisji: 01.02.2021

Godzina emisji: 8.16

pj

Czytaj także

Strefa 51. Gości z kosmosu zastąpią internauci?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 15:40
Zwolennicy teorii spiskowych twierdzą, że Strefa 51 to miejsce, w którym rząd USA ukrywa UFO. Teraz ponad milion internautów chce sprawdzić, czy naprawdę są tam kosmici.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alex Michaelides o książce "Pacjentka": pisanie jej było jak terapia

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 14:14
Książka Alexa Michealidesa okazała się ogromnym hitem. Lee Child, A.J. Finn, David Baldacci i C.J. Tudor – to tylko część z nazwisk autorów bestsellerowych thrillerów, którzy zachwycili się "Pacjentką". W rozmowie z Czwórką autor tłumaczył m.in. jak trudna była droga do powstania książki i co zmieniło się w jego życiu po publikacji. 
rozwiń zwiń