"Pokój" - opowiadanie Lema przeniesione do hotelu

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 10:04
- Stanisław Lem wielu kojarzy się z poważną, filozoficzną literaturą, jednak wśród licznych dzieł jest bardzo dużo poczucia humoru, satyrycznego spojrzenia na świat - mówi Krzysztof Jankowski reżyser filmu "Pokój", na podstawie opowiadania futurologa. - Takim dziełem jest m.in. "Podróż VII" z "Dzienników gwiazdowych" - dodaje. 
Stanisław Lem w 2005 roku
Stanisław Lem w 2005 rokuFoto: PAP/ Jacek Bednarczyk jb/bp

Stanisław Lem_pap_1200.jpg
Stanisław Lem – które z jego koncepcji okazały się prawdziwe?

W serwisach streamingowych już można oglądać obraz stworzony przez Krzysztofa Jankowskiego. Jest to pierwsza, od 40 lat, ekranizacja prozy Stanisław Lema w Polsce. 


Posłuchaj
09:32 czwórka pierwsze słyszę 11.02.2021.mp3 O filmie "Pokój", ekranizacji "Podróży VII" Stanisława Lema opowiada Krzysztof Jankowski, reżyser (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Lem swego bohatera, Ijona Tichego, umieścił w rakiecie lecącej w kosmos. Reżyser "Pokoju" ze względów realizacyjnych zdecydował się na pewną zmianę. Fabuła opowiada o opozycjoniście, który zostaje uwięziony i zmultiplikowany, aby nie wygłosić ważnego przemówienia. Musi obcować sam ze sobą - w wielu kopiach. - Mamy tu lekkie odejście od oryginału opowiadania, gdyż oryginał rozgrywa się w kosmosie, Ijon Tichy tam leci rakietą i wpada w obłok czasoprzestrzenny - opowiada gość Kamila Jasieńskiego. - Ze względów realizacyjnych ja przeniosłem to do pokoju hotelowego, przez to ta historia nabrała innego wymiaru - dodaje. 

Opowiadanie "Podróż VII" mi się zawsze podobało. Ja lubię mówić o rzeczach poważnych, ale przez taki kostium satyry, komedii. Lem był w tym doskonały Krzysztof Jankowski

Ta ekranizacja pokazuje przywary naszego społeczeństwa - "gdzie dwóch Polaków, tam trzy zdania". - Każdy może zauważyć naszą niemożność dogadania się ze sobą, nawet w obrębie jednej rodziny - zauważa reżyser. - Ta jedna postać w filmie mówi o całym społeczeństwie - dodaje. 

krzysztof jankowski/Pokoj - trailer

Sprawdź także:


stanisław lem pap 1200.jpg
Stanisław Lem. Pisał o kosmosie, ale nie bujał w obłokach

Realizacja filmu "Pokój" niosła ze sobą wiele przeszkód. - Wojtek Solarz miał ciężkie zadanie, bo musiał grać sam ze sobą, na pewno było to dla niego duże wyzwanie - mówi reżyser. Zwraca też uwagę na bariery stawiane przez prozę Stanisława Lema - są w niej wyzwania technologiczne, które wymagają dużych nakładów finansowych. 

Reżyserowi zależało, żeby film był uniwersalny, nie stricte science fiction. - Chcieliśmy to tak pokazać, żeby dotarło do widzów na całym świecie - podkreśla. - Stanisław Lem jest najbardziej poczytnym polskim pisarzem za granicą. Mamy anglojęzyczną wersję "Pokoju", będziemy się starać dotrzeć do zagranicznego widza - dodaje.

Uwagę oglądających ekranizację przyciąga też scenografia. Twórcom udało się nawiązać współpracę z centrum multimedialnym EC1 w Łodzi i wykorzystać ich wnętrza w filmie. W "Pokoju" nie brakuje też ujęć kosmicznych, tu ze względu na koszty realizacji takich fotografii zdecydowano się na skorzystanie z orbitowych ujęć ze stocków. 

W rolach głównych występują: Wojciech Solarz, Kamila Kamińska, Paweł Ciołkosz, Jacek Różański, Grzegorz Woś.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Krzysztof Jankowski (reżyser filmu "Pokój")

Data emisji: 11.02.2021

Godzina emisji: 8.16

pj

Czytaj także

"Gra o Wszystko" - pierwszy polski mokument

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 13:19
- Mokument - to dokument, który jest od początku do końca zmyślony - mówi Maurycy Chełmiński, reżyser obrazu, który ma opowiadać o najstarszym polskim pinballu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lemoniada 2021. Jak dobrze znasz książki Stanisława Lema?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 13:00
- Ogłaszamy, że w galaktyce zwanej Drogą Mleczną odbędzie się Konkurs ze znajomości dzieła "Niezwyciężony" - zapowiadają organizatorzy Lemoniady 2021. - Będzie to podwójne święto: 100. rocznica urodzin Stanisława Lema oraz 10. finał Konkursu Lemoniada - dodają. 
rozwiń zwiń