Studenci na rynku pracy. Czas pandemii stawia przed nimi nowe wyzwania

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 10:25
Dzisiejszy rynek pracy zmienia się pod wpływem pandemii koronawirusa. Inne są preferencje pracodawców, inne poszukiwane kompetencje. Parlament Studentów RP zaprasza studentów do udziału w projekcie "Młodzi na rynku pracy". 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: ImYanis/Shutterstock.com
Diana Grytsku e-sport gaming gry komputerowe nastolatek 1200.jpg
Studiuj e-sport. Studia pełne gier wideo?

Studenci czwartego i piątego roku studiów i absolwenci uczelni wyższych są dziś w szczególnie trudnej sytuacji. Wchodzą w nowy rozdział swojego życia, wchodzą na rynek pracy i do końca nie wiedzą, co w najbliższym czasie ich czeka. Parlament Studentów RP chce pomóc im odnaleźć się w nowej rzeczywistości. 


Posłuchaj
06:47 czwórka pierwsze słyszę 05.05.2021.mp3 O projekcie "Młodzi na rynku pracy" opowiada Aleksandra Pepłowska, koordynatorka inicjatywy (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Dziś eksperci zastanawiają się, jak kształcenie zdalne studentów wpływa na ich kompetencje, ale też jak "zdalny" świat zmienia potrzeby pracodawców, jakich pracowników szukają. - My, jako młodzi, kształcący się ludzie stajemy przed wielkim wyzwaniem i musimy się z tym zmierzyć. Musimy się zmierzyć jako studenci uczelni różnego typu i wielkości - zwraca uwagę Aleksandra Pepłowska, koordynatorka projektu "Młodzi na rynku pracy". - Nie warto patrzeć na to tylko pesymistycznie, ale obecną sytuację potraktować jako wyzwanie - dodaje. 

Gość "Pierwsze słyszę" podkreśla, że należy pamiętać o tym, co wciąż oferują studentom ich uczelnie macierzyste, ich biura karier. - Na uczelniach wciąż odbywa się kształcenie, nauka nie powiedziała "stop" - zwraca uwagę przedstawicielka Parlamentu Studentów RP. - Niezależnie od kierunku studiów, doświadczenia zawodowego czy planowanej ścieżki kariery Parlament Studentów RP - czyli ogólnopolska organizacja reprezentująca studentów - wychodzi z propozycją dla wszystkich osób i organizuje kompleksową inicjatywę skierowaną nie tylko do studentów, lecz do wszystkich młodych ludzi - dodaje. - "Młodzi na rynku pracy" to inicjatywa, która będzie dla nich rozpoczęciem ścieżki zawodowej. 

Czytaj także:

Najbardziej optymistyczny scenariusz tego programu zakłada wpływ młodych pracowników na kształtowanie rynku pracy. - Patrzymy jednak realnie, będzie to pierwsza odsłona projektu, chcemy dać wsparcie młodym ludziom o jak najszerszym profilu specjalności - wyjaśnia koordynatorka. - Stawiamy na kształtowanie umiejętności miękkich, tworzenie swego wizerunku w oczach pracodawców, wspieranie ich w kształtowaniu kompetencji cyfrowych i naukowych - wymienia

 Inicjatywa "Młodzi na rynku pracy" ma trzy filary:

  • działania informacyjne, które już się rozpoczęły. - Zwracamy uwagę na najważniejsze aspekty: czym są umiejętności miękkie, jak je rozwijać, z czego można korzystać na uczelniach, co oferują biura karier - tłumaczy gość Kamila Jasieńskiego; 
  • szkolenia ogólnodostępne dające młodym ludziom wiedzę o tym, jak przygotować się do podjęcia pracy;
  • badanie skierowane do młodych kształcących się ludzi, w celu identyfikacji i definicji barier, z którymi się mierzą młodzi ludzie. - Te badania dadzą nam też materiał do kolejnego etapu projektu - działań realnych. 

Przyszłość jest już dziś. Kompetencje cyfrowe są niezbędne nie tylko na rynku pracy, ale też w codziennym życiu, więc...

Opublikowany przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej Wtorek, 4 maja 2021

Aleksandra Pepłowska podkreśla, że w szkoleniach może wciąć udział każdy student, w każdym wieku i z każdego rodzaju uczelni.

*** 

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Aleksandra Pepłowska (koordynatorka projektu "Młodzi na rynku pracy")

Data emisji: 05.05.2021

Godzina emisji: 7.16

pj

Czytaj także

Jaki zawód liczy się w pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 09:04
Pandemia wywróciła nasze życie do góry nogami, ale pokazała też jakie zawody mogą przetrwać kryzys związany z lockdownem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Groznawstwo. Świat gamingu na uczelni

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 12:45
Poznański Uniwersytet Adam Mickiewicza do swego programu wprowadza nowy kierunek: groznawstwo. Zajęcia poprowadzą wykładowcy akademiccy, ale nie zabranie też twórców gier wideo, scenarzystów, autorów fabuł czy testerów gier.
rozwiń zwiń