Lockdown, godzina policyjna - koronawirus na świecie

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 18:36
Sytuacja pandemiczna na całym świecie staje się coraz bardziej dramatyczna. Jak wyliczał gospodarz audycji Piotr Firan, zachorowało już niemal 40 mln ludzi, zmarło ponad milion.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock.com/fizkes

shutterstock miasto ludzie 1200.jpg
Przyszłość wielkich miast. Co się zmieni po pandemii?

Zakaz imprez okolicznościowych, wesel czy pogrzebów, ograniczona liczba osób w sklepach, nauczanie zdalne w szkołach średnich i na uczelniach wyższych i obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych - to aktualnie obowiązujące obostrzenia. 

Posłuchaj
19:22 2020_10_22-15-09-12_PR4_Czat.mp3 Koronawirus w Polsce i na świecie - jak wygląda sytuacja? (Czat Czwórki) 

Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia wskazują na ok. 12 tys. zachorowań na terenie Polski. Decyzję o lockdownie podjął już czeski rząd, na Ukrainie obowiązywać niebawem zacznie kwarantanna, a tamtejsi uczniowie przejdą na nauczanie zdalne. - Włosi wyciągnęli wnioski z tego, co miało u nich miejsce na początku pandemii. Na razie nie ma zagrożenia, że pojawi się problem z dostępem do tamtejszych szpitali - wymienia Magdalena Ciach-Baklarz, blogerka, autorka przewodników "Poza szlakiem". - Natomiast, podobnie jak w innych europejskich krajach, tam też drastycznie rośnie liczba osób zakażonych COVID-em. Dlatego w Lombardii i innych regionach wprowadzono tzw. godzinę policyjną od 23 do 5 rano. Jeśli chcemy nocą przemieszczać się po ulicach, musimy mieć potwierdzony dokumentami powód.

Czytaj także:

We Włoszech, podobnie jak w Polsce, maseczki są obowiązkowe nie tylko w sklepach i innych zamkniętych, publicznych przestrzeniach, ale i na świeżym powietrzu. - Włosi noszą je właściwie wszędzie - podkreślała Magdalena Ciach-Baklarz. - Wśród źródeł zakażeń wymienia się jednak powrót do szkół i transport komunikacją publiczną. 

Czytaj także:

W programie rozmawialiśmy także z Polką, mieszkającą od ośmiu miesięcy w Wenezueli, Adrianą Jarczyk. - Przez kwarantannę utrudnienia związane z transportem, a także m.in. brakiem benzyny, zwiedzanie jest utrudnione - opowiadała gość Czwórki. Jak podkreślała, w tym regionie także obowiązują obostrzenia. - W trybie "siedem na siedem", czyli - jak śmieją się Wenezuelczycy - przez siedem dni koronawirus jest groźny, przez kolejne siedem, nie. Jednak ludzie to "obchodzą", na przykład restauracje, które powinny być zamknięte, wystawiają na witryny produkty spożywcze i zaczynają działać jako sklepy. Niestety opieka medyczna w tym kraju nie działa prężnie. Wielu nie może dostać się do szpitali, problemem są też niskie zarobki, które nie pozwalają Wenezuelczykom na wykupywanie leków - opowiadała gość Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Magdalena Ciach-Baklarz (blogerka, autorka przewodników "Poza szlakiem"), Adriana Jarczyk (prowadzi kanał "Gonna Travel", mieszkanka Wenezueli)

Data emisji: 22.10.2020

Godzina emisji: 15.05

kd

Czytaj także

Wirusowe zapalenie wątroby typu C. "Możesz je mieć i nawet o tym nie wiesz"

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 18:03
 Co najmniej 150 tys. Polaków zakażonych jest wirusowym zapaleniem wątroby i nawet o tym nie wie - wynika z badań przytaczanych przez Annę Depczyńską. Tymczasem HZV, czyli wirusowe zapalenie wątroby to cichy zabójca, który jest ósmą przyczyną zgonów na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy przestaliśmy bać się pandemii? Dlaczego rośnie liczba koronasceptyków?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 18:07
Od soboty cała Polska została objęta tzw. żółtą strefą. Wprowadzono nowe ograniczenia, mówi się nawet, że możliwe jest powtórzenie wiosennego lockdownu. Jednocześnie nie brakuje tych, którzy nie stosują się do nakazów, a nawet nie wierzą w istnienie pandemii.
rozwiń zwiń