Doxing - nowy rodzaj matrymonialnego oszustwa

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 14:00
Jeśli randkujesz w sieci, to zostawiasz po sobie ślad. A im więcej informacji osobowych ujawniasz w aplikacjach, tym bardziej narażasz się na poważne problemy w przyszłości.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Pixel-Shot

W naszym badaniu 40 proc. ofiar doxingu przyznało, że bez ich zgody udostępniono w sieci zrzuty ekranu z ich prywatnych rozmów i grożono im ujawnieniem intymnych zdjęć. Piotr Kupczyk

Sprawdź
miłość para 1200.jpg
Związki w pandemii. Czy przetrwały próbę czasu?

W czasach pandemii aplikacje randkowe zyskały na popularności. Korzystają z nich przede wszystkim ci, którzy szukają miłości i przyjaźni, ale robią to także oszuści. Jak wynika z badań firmy Kaspersky: 50 proc. użytkowników padło ofiarą catfishingu, 20 proc. otrzymało zawirusowany link, a co szósty padł ofiarą doxingu. - Doxing to zjawisko internetowe, które polega na tym, że osoba atakująca albo o nieczystych intencjach w jakiś sposób próbuje wyciągnąć informacje osobowe od danego użytkownika - wyjaśnia Piotr Kupczyk z Kaspersky Lab Polska. - Celem takiego działania jest na przykład późniejszy szantaż, z czym często spotykają się celebryci, albo kradzież tożsamości.

Posłuchaj
03:56 CZWÓRKA Pierwsze slysze - doxing 05.08.2021.mp3 Czym jest doxing i jak nam zagraża? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Posłuchaj też
pocałunek miłość para 1200.jpg
Nastoletnia miłość. Różowe okulary kontra złamane serce?

Ryzyko, że zagrożenia przeniosą się ze świata online do fizycznego, wzrasta, jeśli doxerzy znają adres domowy, miejsce pracy, nazwisko i numer telefonu swojej ofiary. - Wszystko zależy od tego, jakie dane zdobędzie atakujący. Jeżeli będą to pełne dane osobowe, to taki ktoś może w naszym imieniu założyć konto albo wziąć mikropożyczkę - dodaje rozmówca Martyny Ogonek. - Jeśli będzie miał dostęp do naszych zdjęć, to może próbować wyłudzić od nas pieniądze.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Martyna Ogonek

Data emisji: 05.08.2021

Godzina emisji: 7.15

kul

Czytaj także

Instagram bez serduszek? Koniec festiwalu próżności?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 12:24
Twórcy aplikacji testują wycofanie "serduszek" z Instagrama. Wszystko po to, żeby poprawić samopoczucie użytkowników. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grinch boty - zmory współczesnego e-handlu

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 16:30
Z roku na rok jest ich coraz więcej i coraz bardziej utrudniają nam robienie zakupów w sieci. W nierównym starciu z "grinch botami" ciągle jesteśmy na przegranej pozycji. 
rozwiń zwiń