Z Gotham do Warszawy. Co Batman robi w stolicy?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 11:50
- "Batman: Świat" to wielki międzynarodowy projekt wydawnictwa DC!, który wydaje serie o super bohaterach. Zaprosili do współpracy twórców z 14 krajów i zaproponowali stworzenie krótkich historyjek o przygodach Batmana w krajach ich autorów - mówi Tomasz Kołodziejczak autor scenariusza historii. - Mamy tu więc m.in. Czechy, Turcję, Francję, Hiszpanię, a wśród nich Polskę i Warszawę.
Okładka albumu Batman: Świat
Okładka albumu "Batman: Świat" Foto: Kamil Jasieński/PR

shutterstock anime studio ghibli japonia hadrian 1200.jpg
Fenomen Studia Ghibli. Japońskie animacje o relacjach

Unikalny projekt wydawniczy DC! to liczący 184 strony album, którego światową premierę zaplanowano na 14 września 2021 r. "Batman: Świat" jest pierwszym tego rodzaju projektem wydawniczym, a Mroczny Rycerz pojawia się w Warszawie w historii "Obrońca miasta". Jej twórcami są Tomasz Kołodziejczak (scenariusz), Piotr Kowalski (rysunki) i Brad Simpson (kolory).


Posłuchaj
08:17 Czwórka/Pierwsze Słyszę - Batman _13.09.2021.mp3 "Batman: Świat" - o wyjątkowym wydawnictwie opowiada autor scenariusza Tomasz Kołodziejczak (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

- Rysunki w tym komiksie stworzył Piotr Kowalski, to jeden z najbardziej znanych polskich rysowników komiksowych pracujących dla wielu amerykańskich i frankofońskich wydawców - opowiada gość Czwórki.- Ponieważ miał doświadczenia w pracy z amerykańskim rynkiem komiksowym i zna pewne mechanizmy tam funkcjonujące oraz standardy pracy naturalne wydawało mi się zaproszenie go do współpracy przy tym projekcie. Współpracujemy od 20 lat i wiem, że chciał zrobić komiks o Batmanie. Teraz udało się i myślę, że zrobił to znakomicie.


Tytus_chrzest okladka 1200 mat pras.jpg
Papcia Chmiela wyobraźnia niosła daleko

Czytaj także: 

Jak mówi Tomasz Kołodziejczak, amerykańskiemu wydawcy przedstawiono kilka projektów, spośród których wybrano jeden, który zrealizowano. Przed twórcami opowieści o Batmanie stało dość trudne zadanie, bo całą historię musieli zmieścić na 10 stronach. - Tworzenie takiego komiksu to była trochę łamigłówka, bo krótko musieliśmy powiedzieć bardzo dużo: po co Batman jako Bruce Wayne przyjeżdża po raz pierwszy do Polski, jak wplątuje się w aferę, pokazać trochę Warszawy i akcję - tłumaczy. - Chcieliśmy pokazać również aspekty naszego miasta, tak, żeby Warszawą zainteresować czytelników komiksu z zagranicy.

W albumie zaprezentowane są historie o Batmanie autorstwa zespołów kreatywnych z całego świata, rozgrywające się w ich rodzimych krajach. Każda z wersji albumu "Batman: Świat" ma również własną unikalną okładkę autorstwa lokalnego zespołu kreatywnego. Antologię rozpoczyna historia wielokrotnie nagradzanego duetu - scenarzysty Briana Azzarello i rysownika Lee Bermejo (wspólnie stworzyli takie komiksy jak "Batman: Przeklęty", "Joker", "Lex Luthor: Człowiek ze Stali").

Źr. Egmont/ Batman: Świat 

- To pokazuje, jak ten projekt jest istotny dla wydawnictwa DC! Azarello wielokrotnie gościł w Polsce i miałem okazję go poznać, a fakt, że on napisał pierwszy scenariusz, pokazuje, że to ważne przedsięwzięcie - opowiada gość audycji. - Mam nadzieję, że projekt będzie rozwijany, bo wielkie rynki komiksowe, jak francuski, japoński czy meksykański, już Batmana gościły. Lokalni twórcy częściej byli wykorzystywani przez DC! do rysowania komiksów i wysyłali Batmana w te miejsca. Natomiast to jest pierwsza przygoda superbohatera w Polsce, Czechach i Niemczech. Miejmy nadzieję, że to tylko początek.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Tomasz Kołodziejczak (autor scenariusza historii "Obrońca miasta")

Data emisji: 13.09.2021

Godzina emisji: 8.15

aw


Czytaj także

"Przygody pewnego japońskiego urzędnika biurowego". Hiszpan i komiks w duchu anime

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 12:40
Nikomu niewadzący japoński pracownik biurowy wychodzi z pracy i nawet w najśmielszych snach nie przeczuwa, jak szalona i absurdalna odyseja go czeka, zanim dotrze do domu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Papcia Chmiela wyobraźnia niosła daleko

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 11:21
28 stycznia ukaże się najnowszy komiks Papcia Chmiela, autor bardzo czekał na jego wydanie, tytuł dzieła to "Tytus, Romek i A'Tomek pomagają księciu Mieszkowi ochrzcić Polskę, z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani". 
rozwiń zwiń