Józef Skrzek z Nagrodą Mediów Publicznych 2021. Jak wspomina początki kariery?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 14:10
Józef Skrzek otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. - W Breakoutach grało się utwory ważne, ale ja chciałem mieć własny zespół - wspominał w Czwórce wybitny kompozytor oraz pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego.
Józef Skrzek i Jacek Kruczek w Polskim Radiu
Józef Skrzek i Jacek Kruczek w Polskim RadiuFoto: Czwórka

Czytaj także
Pixabay the-beatles-1200.jpg
"Biały album" Beatlesów do dziś edukuje muzyków

Józef Skrzek znany jest przede wszystkim ze swojej działalności w SBB, wcześniej Silesian Blues Band - grupie, którą współtworzył wraz z Apostolisem Anthimosem i Jerzym Piotrowskim. Współpracował także z takimi formacjami jak Mariolaine Swinging Soul Corporation czy Ślężanie i Ametysty, jednak swoją muzyczną przygodę zaczynał wraz z Tadeuszem Nalepą i grupą Breakout. - W Katowicach przyszedłem na próbę, zacząłem grać i Tadeusz podszedł i powiedział: ty mógłbyś grać ze mną - wspominał Józef Skrzek w rozmowie z dziennikarzem Czwórki Jackiem Kruczkiem. - Wcześniej grałem w szkolnych zespołach, ale tu grało się utwory ważne, to była szkoła wielka. I do tego niezwykle istotna, bo dzięki temu postanowiłem, że chcę założyć swój zespół - opowiadał artysta. 

Posłuchaj
02:32 _PR4_AAC 2021_11_30-06-13-56.mp3 Rozmowa z Józefem Skrzekiem (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Czytaj także
Filipinki 1200.jpg
Filipinki - pierwszy polski girlsband

Zanim wraz z nowym składem wyszedł na scenę, jak opowiadał, ćwiczyli "w różnych piwnicznych izbach" przez ponad 9 miesięcy. - I nagle przyszła wiadomość od Czesława Niemena, z zaproszeniem do jego międzynarodowej produkcji. Słyszał, że gram na różnych instrumentach i pomyślał, że moglibyśmy się wymieniać. Gdy on będzie grał na organach, to ja na basie, a gdy on będzie śpiewał, ja siądę za organami - wspominał Józef Skrzek. - Nie chciałem porzucać mojego 9-miesięcznego projektu, ale gdy Czesław Niemen usłyszał naszą twórczość, spodobała mu się.

Zobacz także:

Po nagraniach i koncertach z Niemenem artysta zajął się działalnością muzyczną z grupą SBB. Obecnie Józef Skrzek występuje również solo, a w swoich projektach z sukcesami łączy brzmienia akustyczne z elektroniką. Komponuje muzykę teatralną, telewizyjną oraz filmową.

W 2017 roku otrzymał złoty medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, w 2018 został odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, a w 2019 roku Krzyżem Wolności i Solidarności. Polskie Radio doceniło Józefa Skrzeka za "wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki rozrywkowej w jej najbardziej ambitnym wydaniu oraz za umiejętne łączenie sacrum z profanum". Podczas uroczystej gali w siedzibie TVP wręczone zostały również nagrody w pozostałych kategoriach, czyli: "Obraz" (nagradza kapituła TVP), "Słowo" (PAP) oraz "Idea" (rozgłośnie regionalne Polskiego Radia - Audytorium 17). 

Polskie Radio przyznało także Nagrody Specjalne, które trafiły do Małgorzaty Małaszko-Stasiewicz, dyrektor radiowej Dwójki, oraz do Elżbiety Berus-Tomaszewskiej, dyrektor Archiwum Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotował: Jacek Kruczek

Data emisji: 30.11.2021

Godzina emisji: 6.15

kd/pj

Czytaj także

Klikasz i masz. Archiwum Pearl Jam w sieci

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 15:20
Trzy dekady na scenie zobowiązują. Zespół Pearl Jam, wzorem kolegów z Radiohead, udostępnił internetowe archiwum własnej twórczości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dance Like Dynamite z "Litanią Kłamstw". "To niezaplanowany concept album"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 22:01
Zespół Dance Like Dynamite powraca z trzecim krążkiem długogrającym. "Litania Kłamstw" to płyta w całości po polsku. - Najlepiej słuchać jej od początku do końca. Wówczas ma się pełen obraz naszej muzyki - mówił wokalista i lider grupy Krzysztof Sadowski.
rozwiń zwiń