Wiedeń, Kopenhaga, Zurych - w tych miastach żyje się najlepiej

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 13:30
Wiedeń zwyciężył w rankingu miast, w których żyje się w tym roku najlepiej. Pod uwagę brano m.in. poziom przestępczości czy dostęp do służby zdrowia. 
Gmach Opery Wiedeńskiejzdj. ilustracyjne
Gmach Opery Wiedeńskiej/zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Triff

Z najnowszej edycji Global Liveability Index 2022 opublikowanej przez The Economist wynika, że sankcje, które kraje nakładały na swoich mieszkańców w ramach walki z pandemią, odbiły się na jakości ich życia. Po poluzowaniu restrykcji nastąpiły zmiany w naszym postrzeganiu europejskich miast. Za miasto najlepsze do życia uznana została stolica Austrii. Wiedeń odzyskał tym samym swoją pozycję z 2018 i 2019 roku, którą utracił w czasie pandemii COVID-19 właśnie z powodu dużych ograniczeń pandemicznych.

Jak tłumaczyła dr Jolanta Tkaczyk z Akademii Leona Koźmińskiego, w przygotowaniu tego rankingu pod uwagę branych jest kilka podstawowych czynników, m.in. poziom przestępczości. - Ale także dostęp do opieki zdrowotnej, stabilność polityczna, dostęp do infrastruktury, czy do terenów zielonych - wyliczała ekspert. - To takie elementy, które najczęściej obywatele rozważają, gdy chcą zmienić miejsce zamieszkania. 

Na kolejnych miejscach, po Wiedniu uplasowały się Zurych, Genewa i Kopenhaga. Zdaniem dr Jolanty Tkaczyk, Polskie ośrodki są na dalekich miejscach listy. - Nie wypadają najlepiej, ale najprawdopodobniej tu znaczenie ma bliskość działań wojennych i co za tym idzie - brak poczucia bezpieczeństwa. W tym rankingu wygrywa więc Europa Zachodnia - mówiła gość Czwórki. Jak podkreślała, w miastach na szczycie listy, najczęściej jest także po prostu drogo. - Wysoka jakość życia sporo kosztuje - tłumaczyła ekspert. - Na kolejnych miejscach tego rankingu uplasowały się ośrodki w Kanadzie czy Niemczech, a także m.in. japońska Osaka - wyliczała. 

Posłuchaj
04:43 _PR4_AAC 2022_07_05-08-35-52.mp3 W którym mieście na świecie żyje się w tym roku najlepiej? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 05.07.2022

Godzina emisji: 8.35

kd

Czytaj także

Zwrotnikowe upały w Polsce - jak je przetrwać?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 11:00
Nad Polskę nadciągnęła rekordowa fala upałów. - Tak wysokie temperatury i powietrze zwrotnikowe, które do nas dotarło, zdarza się raz na 20 lat - mówi Grzegorz Walijewski z IMGW. - Przed nami naprawdę upalne dni.  
rozwiń zwiń