Zwrotnikowe upały w Polsce - jak je przetrwać?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 11:00
Nad Polskę nadciągnęła rekordowa fala upałów. - Tak wysokie temperatury i powietrze zwrotnikowe, które do nas dotarło, zdarza się raz na 20 lat - mówi Grzegorz Walijewski z IMGW. - Przed nami naprawdę upalne dni.  
Nad Polskę nadciągnęła rekordowa fala upałów.
Nad Polskę nadciągnęła rekordowa fala upałów.Foto: shuterstock/SUNG YOON JO

Ponad 100 lat temu zanotowano w naszym kraju rekordową temperaturę. W Pruszkowie termometry wskazały wtedy 41 stopni Celsjusza. Niestety powoli zbliżamy się do tego wyniku. Niedawno w Słubicach w województwie lubuskim odnotowano 38,3 stopni w cieniu. Wysokie temperatury nie ominęły także południowych krajów Europy.

Upały w Europie Południowej

- Włochy, Chorwacja i Grecja - w najbliższych godzinach zobaczymy tam blisko 40 stopni. Takie temperatury odnotowano już w Hiszpanii i na południu Francji. Jest to efekt napływu ciepłego, zwrotnikowego powietrza z północy Afryki - mówi specjalista. - Takie powietrze powoduje, że wartości na termometrach są anormalnie wysokie i w niektórych miejscach padają rekordy. Całkiem niedawno w Iranie odnotowano ponad 50 stopni Celsjusza, więc widać, że klimat mocno się ociepla i będzie się ocieplał.


Włoski klimat

Obecne temperatury w niektórych regionach Polski można porównać do tych, które występowały 70 lat temu w północnych Włoszech. Widać więc wyraźnie, że granica ciepłego powietrza przesunęła się z basenu Morza Śródziemnego na północ Europy. Przez ostatnie 70 lat temperatura w Polsce wzrosła o 1,7 stopni Celsjusza w skali całego kraju. Jednak są miejsca, gdzie wzrost sięgnął nawet 2 stopni.

- Dla ekosystemów wodnych i leśnych to ogromne wartości - tłumaczy rozmówca Weroniki Puszkar. - Taki wzrost temperatury ma również znaczenie dla naszej gospodarki, bo coraz częściej mamy do czynienia z suszą.

Źr. Facebook/IMGW


Zadbaj o siebie

Wysokie temperatury są także groźne dla naszego zdrowia. Synoptycy ostatnio wydali ostrzeżenia I, a nawet II stopnia. - W momencie, kiedy mamy upały i wydane jest już ostrzeżenie, to raczej starajmy się nie wychodzić na zewnątrz pomiędzy godziną 11.00 a 17.00, bo wtedy słońce operuje najmocniej - radzi Grzegorz Walijewski. - Wtedy najbardziej jesteśmy narażeni na omdlenia, osłabienie, a przede wszystkim na odwodnienie. Ochładzając organizm, pocimy się, więc musimy stale uzupełniać płyny. Pijmy więc dużo wody.

Specjalista zwraca również uwagę, że w czasie upałów nie jest wskazane uprawianie sportów. Niezależnie od tego, jak byśmy nie byli wysportowani, przy wysokich temperaturach jest to ogromny wysiłek dla organizmu, a ryzyko jest niepotrzebne.


Posłuchaj
04:06 Czwórka/Pierwsze Słyszę - fala upałów 28.06.2022.mp3 O fali upałów w Polsce mówi Grzegorz Walijewski z IMGW (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 28.06.2022

Godzina emisji: 6.15

aw

Czytaj także

To nie jest planeta dla olimpijczyków. Upał przeciwko sportowcom

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 11:54
Organizacja tegorocznych igrzysk olimpijskich była trudna nie tylko z powodu pandemii, ale także - upałów. Problemy mieli i organizatorzy, i sportowcy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Upały w lato większe niż w poprzednich sezonach. Sprawdź prognozę pogody na wakacje

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 11:30
IMGW przygotował długoterminową prognozę pogody. Synoptycy przewidują upały większe niż w poprzednich latach. Druga część wakacji zapowiada się jednak deszczowa.
rozwiń zwiń