Jak ukraińscy raverzy odbudowują swój kraj?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2022 12:20
"Raverzy z Ukrainy sprzątają po Rosji", "klubowicze odbudowują swój kraj" - tak o akcji Repair Together pisały zagraniczne media - w tym. m.in. brytyjski "DJ Mag". - Ukraińska scena klubowa zjednoczyła się i powstaje coraz więcej tego typu projektów - mówi muzyk Myroslaw Trofymuk.
Wolontariusze z inicjatywy Repair Together podczas sprzątania zniszczeń na terenie Domu Kultury w miejscowości Jahidne w obw. czerhihowskim, 23.07.2022 rok.
Wolontariusze z inicjatywy Repair Together podczas sprzątania zniszczeń na terenie Domu Kultury w miejscowości Jahidne w obw. czerhihowskim, 23.07.2022 rok. Foto: PAP/Viacheslav Ratynskyi

"Na Ukrainie nie ma muzyka, który nie zajmowałby się wolontariatem"

Początek inwazji Rosji na Ukrainę zamroził tamtejszą scenę klubową, co było oczywistym następstwem dramatycznych wydarzeń. Ale powoli rezydenci, organizatorzy i sami klubowicze zaczęli się jednoczyć, co zaowocowało m.in. decyzją o organizacji imprez połączonych ze sprzątaniem. Na Instagramie można oglądać filmiki, na których młodzi ludzie taczkami wożą gruz, przekładają cegły, czy próbują usunąć fragmenty zawalonej ściany. A wszystko to do muzyki, którą grają na żywo didżeje. Od początku swojej działalności wolontariusze uczestniczący w tych akcjach odbudowali już 15 domów. Ale Repair Together nie jest wyjątkiem. - Wydaje mi się, że w tej chwili na Ukrainie nie ma muzyka, który nie zajmowałby się wolontariatem - opowiada gość Czwórki. - Jest też coraz więcej krajów, które goszczą naszych artystów i nasze cykle imprez u siebie. Tak było m.in. w przypadku ukraińskiego festiwalu Iskra, który w tym roku odbył się w Berlinie. 

Ukraińscy didżeje i producenci na najważniejszych festiwalach na świecie

Tak też dzieje się w przypadku festiwalu Unsound, na którym wystąpi m.in. DJ-ka Poly Chain z Ukrainy. Reprezentanci tamtejszej sceny będą również obecni na Audio Art w Krakowie. - Współpraca z Polską rozpoczęła się na długo przed wojną. Pochodzę z Lwowa, gdzie działał kiedyś klub Lalka powiązany z Wrocławiem. Teraz znów pojawiła się możliwość krótkoterminowych wyjazdów z Ukrainy do Polski i nasi didżeje chętnie z tego korzystają - przyznaje rozmówca Kamila Jasieńskiego. - Utwory ukraińskich producentów muzyki elektronicznej można też usłyszeć na polskich wydawnictwach płytowych. Taką kompilację przygotowali też ludzie związani z projektem "Nowe idzie od morza". 

POSŁUCHAJ: Polskie Radio dla Ukrainy >>>

Sprawdź także:

Czego słucha Lwów i jak brzmi Odessa? 

Największe gwiazdy ukraińskiego undergroundu - takie jak, Stanislav Tolkachev i Daria Kolosova - są dziś headlinerami światowych festiwali i grają techno. Ale ukraińska scena elektroniczna jest różnorodna i każde miasto ma swój własny gatunek. - We Lwowie gra się trap i drum’n’bass, w Dnieprze - ambient, muzykę eksperymentalną i dnipropop - opowiada Myroslaw Trofymuk. - W Odessie działa wydawnictwo Suck Puck Records, które promuje ekstremalną elektronikę i faktycznie robi się tam dużo gabberu. 

Raverzy tańczą w ciągu dnia

A jak wygląda życie klubowe na Ukrainie po pół roku wojny? - Jeśli tylko sytuacja na to pozwala organizujemy imprezy, ale tylko o charakterze wolontariackim i charytatywnym, żeby wesprzeć naszą społeczność, w miejscach, gdzie najbardziej tego potrzebują. Imprezy odbywają się w ciągu dnia i zawsze połączone są ze zbiórkami. Ale życie klubowe jako takie na razie nie istnieje, bo trudno jest nam myśleć o zabawie. Ale ludzie chcą gdzieś wypuścić energię, dlatego zbierają się, słuchają muzyki i pomagają innym - dodaje gość Czwórki i dziennikarz Polskiego Radia dla Ukrainy.

Posłuchaj
11:45 CZWÓRKA Pierwsze slysze scena ukraina 24.08.2022.mp3 Jak przedstawiciele ukraińskiej kultury klubowej pomagają odbudować kraj? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Myroslaw Trofymuk (muzyk, dziennikarz Polskiego Radia dla Ukrainy)

Data emisji: 24.08.2022

Godzina emisji: 08.15

kul

Czytaj także

Eugeniusz Rudnik. "Nie czytał nut, nie grał, a muzyką wyprzedzał czas"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 14:40
Eugeniusz Rudnik, choć nigdy nie nauczył się czytać nut ani grać na żadnym tradycyjnym instrumencie, uważany jest za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki eksperymentalnej. - Na początek znajomości z twórczością Rudnika proponuję "Prostokąt dynamiczny". To takie minimal techno z lat 70. - mówi muzykolog Michał Mendyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowa premiera w Czwórce: Sienkiewicz, Przeździecki i Tumult Hands

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 14:50
- Odkąd muzykę elektroniczną z lat 90. odkryło pokolenie 20-latków, to wróciła ona do klubów z przytupem. To mnie cieszy, bo to był wspaniały okres dla tych brzmień i dla tej kultury - mówi Jacek Sienkiewicz, który razem z Jurkiem Przeździeckim jako Tumult Hands, wydaje nową płytę. 
rozwiń zwiń