Media społecznościowe - jak zbierają o nas informacje?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 15:50
Media społecznościowe wiedzą o nas więcej, niżbyśmy chcieli ujawnić. Jak ostrzegają eksperci, niektóre aplikacje śledzą i monitorują działania użytkowników w sieci.
Australijski think tank wskazuje, że Chińczycy mają dostęp do danych użytkowników popularnych portali społecznościowych
Australijski think tank wskazuje, że Chińczycy mają dostęp do danych użytkowników popularnych portali społecznościowychFoto: Shutterstock

Zdaniem specjalistów popularne aplikacje monitorują to, co wpisujemy we wbudowaną przeglądarkę aplikacji, i przesyłają informacje o użytkownikach na chińskie serwery. - Mówi się, że TikTok zbiera wszystkie informacje, które wprowadzamy wewnątrz programu, tzn. każde nasze kliknięcie i wszystko, co robimy, jest rejestrowane i zapamiętywane - tłumaczy Krzysztof Rojek z antyweb.pl. - To, w jaki sposób platforma chroni te dane, jest niewystarczające. Pracownicy mają dostęp do wszystkich informacji, które są zbierane przez aplikacje. O czym świadczą zarejestrowane wpadki platformy. Pamiętajmy, że nie mówimy o jakimś podrzędnym programie, tylko o jednej z największych sieci społecznościowych.

Platforma zbiera nasze dane wrażliwe, oprócz lokalizacji, imion i nazwisk są to dane o naszym wieku. Także to, co wpiszemy w aplikacji, czyli numery kart kredytowych i hasła do kont. - To, co może z tym robić TikTok, to przetwarzać dane wewnątrz, tworząc nasz profil użytkownika - zauważa specjalista. - Te dane są sprzedawane innym podmiotom, czy to reklamowym, czy rządowym. Pamiętajmy, że jest to podmiot chiński i na żądanie władz musi dzielić się zebranym danymi.

Tak więc nasze dane mogą wpaść w niepowołane ręce i nie wiadomo, kto i kiedy zrobi z nich użytek. Zebrane informacje mogą także okazać się nie lada gratką dla hakerów i cyberprzestępców. - TikTok jest łakomym kąskiem dla wszystkich podmiotów, które chcą uzyskać korzyści finansowe przez szantaż - zauważa rozmówca Mateusz Kulika. - Najgorsze jest to, że mając już doświadczenia z wyciekami z Facebooka, a także ogólnie w funkcjonowaniu w sferze, gdzie straty firm spowodowane atakami hackerskimi liczone są w miliardach dolarów - użytkownicy nic z tym nie robią sami z siebie. Zalecałbym więc zachowanie większej ostrożności.


Posłuchaj
04:31 Czwórka/Pierwsze Słyszę - Tik_tok 30.08.2022.mp3 W audycji mówimy o niebezpiecznym działaniu aplikacji TikTok (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 30.08.2022

Godzina emisji: 07.15

aw


Czytaj także

Bezpieczeństwo w sieci. "Modne aplikacje mogą wyłudzać dane"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 12:04
- Jedną z podstawowych zasad, jakich należy przestrzegać, jest to, by nie klikać w podejrzane linki albo wiadomości, przesyłane do nas przez nieznane osoby. W praktyce zdarza nam się to robić - mówi Tomasz Bołcun z ClickMeeting.
rozwiń zwiń