Warzywa z własnego ogródka - jak je uprawiać?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2023 15:31
Nie potrzeba do tego wielkich połaci ziemi - wystarczy skrzynka na balkonie, albo rodzinny ogródek działkowy. Podpowiadamy jak rozpocząć uprawę swoich własnych warzyw.
Ogródek warzywny można także stworzyć na balkonie
Ogródek warzywny można także stworzyć na balkonieFoto: shutterstock/ChiccoDodiFC

Jesteśmy coraz bardziej świadomi i coraz częściej zwracamy uwagę na pochodzenie produktów, które lądują na naszym stole. Wielu z nas kupuje ekologiczne warzywa, ale też myśli o własnych uprawach. Wiosna za pasem, a to najlepszy moment, żeby zacząć działać i założyć ogródek z warzywami.

Czas na planowanie

- Możemy stworzyć go praktycznie wszędzie. Posiadacze kawałka ziemi mają prostą sprawę, ale ogródek może powstać także na balkonie lub na parapecie - mówi Joanna Żytkowska, zapalona ogrodniczka, autorka bloga poprostuposadz.pl. - Teraz jest najlepszy moment, żeby zacząć przygotowania. 

Jak radzi specjalistka, w przypadku większego kawałka ziemi, warto zaplanować jak zaaranżujemy rabatki i co na nich posadzimy. Gdy mowa o balkonie, można już kompletować donice, wiszące donice czy skrzyneczki - wszystko to, w czym będziemy uprawiać warzywa. - To jest czas, gdy możemy kupować nasiona i ziemię, i możemy robić pierwsze rozsady - doradza rozmówczyni Kamila Jasieńskiego. - Możemy uprawiać praktycznie wszystko, ja jednak proponuję sadzić podstawowe warzywa.

 

Nie tylko warzywa

Na balkonie mogą pojawić się więc pomidory, papryka, groszek, fasola czy cebulka dymka. Nawet początkujący ogrodnicy powinni sobie z nimi poradzić. Jeśli będą miały światło słoneczne i będą podlewane powinny wyrosnąć. Nie czekając jednak do wiosny już możemy zapełniać nasze parapety. Najłatwiejsze w uprawie są kiełki.

- Wszystkie kiełki są kosmicznie proste do wyhodowania. Może być to rzeżucha i inne pyszności,  które można uprawiać na cienkiej warstwie ziemi, a także ligninie - tłumaczy gość audycji. - Bardzo je polecam, bo są zdrowe i są świetnym dodatkiem do kanapek.

Źr. Instagram/poprostuposadz

Zobacz także: 


Eksperymenty mile widziane

Na naszej plantacji mogą znaleźć się także bardziej niecodzienne warzywa. - Teraz w moim warzywniku kiełkuje pepino, którego nasiona przywiozłam z urlopu w Hiszpanii. Kiełkują także nasionka karczocha. Z takich nietypowych warzyw za chwilę będę siała melony i arbuzy - zdradza ogrodniczka. - Bardzo lubię w warzywa, które nie są takie oczywiste. Mają nieoczywiste odmiany lub kolory, a których uprawa w naszym klimacie nie jest oczywista. Eksperymentuję. Jednak radzę zapewnić sobie w warzywniku bazę tych warzyw i roślin, które są takie podstawowe i które najbardziej lubimy zjadać. Powinny one stanowić 80 procent naszych upraw.


Posłuchaj
10:19 Czwórka/Pierwsze Słyszę ogródek warzywny 24.02.2023.mp3 Ogrodniczka Joanna Żytkowska radzi jak założyć swój ogródek warzywny (Pierwsze Słyszę/ Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Gość: Joanna Żytkowska (ogrodniczka, autorka bloga poprostuposadz.pl)

Data emisji: 24.02.2023

Godzina emisji: 8.15

aw


,kallal

Czytaj także

Glokalizacja. Jak Mazurami "sprzedać" Polskę w świecie?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2023 13:30
Glokalizacja to trend, który połączył przedstawicieli biznesu z ludźmi ekologi. Oferuje to, co najlepsze z obu światów - balans pomiędzy globalnością a lokalnością. Ale ma też swoje "ciemne" strony. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zeroemisyjne domy już za kilka lat. Będzie ekologiczne budownictwo?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2023 14:54
- Budownictwo energooszczędne ma w naszym kraju szanse powodzenia - oceniał w rozmowie z Czwórką prof. Krzysztof Zieliński z Politechniki Poznańskiej.
rozwiń zwiń