Foresight - przewidzi nieprzewidywalną przyszłość miast

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 08:47
Zanieczyszczenie powietrza, "samochodoza", "patodeweloperka" to tylko niektóre z problemów polskich miast. Foresight, nieformalny dokument, może pomóc z nimi walczyć, opierając się na potrzebach mieszkańców. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Patryk Kosmider
kobieta miasto spacer 1200.jpg
Przyszłość wielkich miast. Co się zmieni po pandemii?

Foresight miejski to interdyscyplinarna metoda, dzięki której możliwym jest opracowywanie scenariuszy rozwoju miast. Powstały dokument może pomóc odpowiednio wcześnie przygotować się do czekających miasta wyzwań i kryzysów.

Posłuchaj
10:33 czwórka pierwsze słyszę 17.03.2021.mp3 Foresight - jak może pomóc miastom i mieszkańcom - opowiada Agata Kuźmińska – prezeska Fundacji Instytut Zielonej Przyszłości (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- Foresight w najprostszym tłumaczeniu to spoglądanie w przyszłość. To dokument, często nieformalny, który mówi nam o tym, jak nasze miasto powinno spoglądać w przyszłość, gdzie są jego silne strony, potencjały, gdzie są zagrożenia - mówi Agata Kuźmińska, prezeska Fundacji Instytut Zielonej Przyszłości. - To troszkę szersze opracowanie niż znana nam Strategia Rozwoju. 

To, w którą stronę rozwinie się dane miasto zależy przede wszystkim od mieszkańców. Nie da się opracować jednego uniwersalnego foresightu Agata Kuźmińska

Zaleca się, żeby prognozowanie zawarte w foresighcie obejmowało dłuższą perspektywę, by było szerokie i długotrwałe. - Jednym z najważniejszych elementów procesu tworzenia foresightu są szerokie konsultacje społeczne, prace grupy roboczej ekspertów, liderów lokalnych, którzy doskonale znają charakterystykę lokalnej rzeczywistości - mówi gość Czwórki. - Na podstawie ich wiedzy powstaje krótka lista priorytetów rozwoju miasta, regionu. Ta lista później jest ogranicza do 2 punktów, które stanowią oś rozwoju. Na ich podstawie tworzy się scenariusz rozwoju - dodaje. 

Każdy foresight jest mocno ukierunkowany na partycypację i współpracę z mieszkańcami. - Jego zadaniem są też uspołecznienie, konsultacje społeczne, bo one pozwalają zebrać uczucia i myśli lokalnej społeczności. Tego nie wydobędziemy z danych statystycznych - podkreśla gość Kamila Jasieńskiego. 

Czytaj także:

ekologia ziemia 1200.jpg
Ekoplaner. Dobre nawyki na nowy rok

Zanieczyszczenia, za dużo samochodów, "patodeweloperka" to palące problemy miast, niestety uniwersalne dla całej Polski - przyznaje Agata Kuźmińska. - Ten chaos przestrzenny możemy wszędzie zauważyć. Foresight może pomóc, przewidzieć sytuacje nie do przewidzenia - dodaje. - Poprzez obserwowanie trendów światowych możemy wpływać na nasze miasta. Teraz to jest np. projektowanie zielonych miast - miast przyjaznych mieszkańcom, które sprawiają, że mieszkańcom żyje się wygodnie, przyjemnie. 

Dziś jednym z założeniem projektowania miast jest bliskość infrastruktury. Planuje się, żeby każdy mieszkaniec w ciągu 15 minut spaceru mógł zaspokoić swoje potrzeby miejskie (bliskość szkoły, przedszkola, ośrodka zdrowia, sklepu itd.)

Zdaniem Czwórkowego gościa czeka nas też zamykanie centrów miast. - To już widoczny trend. To zjawisko nieuniknione. Jeśli w innych miastach takie rozwiązania przynoszą korzyści dla zdrowia, przestrzeni, estetyki to nic nie szkodzi na przeszkodzie, żeby takie ulepszenia wprowadzać i u nas - wyjaśnia specjalistka. 

Innymi zauważanym problemami polskich miast są reklamy wielkoformatowe, nieestetyczne paczkomaty, wycinanie zieleni czy samochody parkujące wszędzie, gdzie się da. Agata Kuźmińska podkreśla, że foresight może pomóc rozwiązać te kwestie i zaprasza na webinar "Foresight miejski. O projektowaniu przyszłości miast", dziś o 17.30. Wydarzenie realizowane jest w cyklu " Żyj dobrze w mieście". 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Agata Kuźmińska (prezeska Fundacji Instytut Zielonej Przyszłości)

Data emisji: 17.03.2021

Godzina emisji: 8.15

pj

Czytaj także

Nowoczesne miasto - przestrzeń (nie)przyjazna zwierzętom

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 13:36
W wielu miastach dokonano w ostatnim czasie rewitalizacji, a place zalano betonem. - Lubimy otaczać się sterylną przestrzenią, a to nie jest środowisko przyjazne zwierzętom - tłumaczyła Małgorzata Piszczek, biolog i architekt krajobrazu. Jak tworzyć przestrzeń przyjazną zwierzętom w wielkim mieście? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Każdy z nas jest pieszym - a dbają o nas oficerowie piesi

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 20:00
Bycie pieszym nie jest łatwe: samochody zaparkowane na chodnikach, wykrzywione płyty chodnikowe, brak możliwości przejścia przez remonty, zaspy, kałuże - to tylko niektóre z problemów. Wiele miast w Polsce zdecydowało się powołać oficerów pieszych, by te kłopoty rozwiązać. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czyste powietrze w butelkach? "Interes proekologiczny"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 13:30
Pół litra czystego powietrza to w przeliczeniu na złotówki koszt ok. 300 PLN. To oferta jednej z brytyjskich firm. Powietrze z angielskiego wybrzeża nabyć można w przezroczystej, ozdobnej butelce.
rozwiń zwiń