Festiwal Pixel Heaven 2023 - dla wielbicieli gier i komiksów

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2023 15:30
Już niedługo w Warszawie odbędzie się największy w Europie festiwal gier wideo, planszówek i komiksów Pixel Heaven.
Festiwal Gier i Popkultury Pixel Heaven - tak było  w 2022 roku
Festiwal Gier i Popkultury Pixel Heaven - tak było w 2022 roku Foto: mat.pras.

11. edycja Festiwalu Gier i Popkultury Pixel Heaven to największe w Polsce i jedno z największych w Europie corocznych wydarzeń dedykowanych branży gamedev. Każda odsłona imprezy to bogaty program, wiele atrakcji i znakomici goście specjalni.

- Obecność potwierdził m.in. Mike Dailly. To twórca "Lemmings" oraz pierwszej odsłony serii "GTA", który cały czas jest aktywny na scenie gier wideo jako niezależny twórca - mówi Robert Łapiński, organizator wydarzenia. - Można się spodziewać, że zdradzi ciekawostki z czasów, kiedy tworzył dla Amigi, opowie o swoich dawnych i współczesnych projektach. To będzie ciekawe zarówno dla graczy, jak i dla twórców, którzy się z nim spotkają. Niezależni twórcy mają u nas szczególne miejsce, wśród gości będzie także Simon Butler, który pracował przy ok. 200 grach i jest filarem wielu firm, w tym Ocean.

Konkurs Intel Pixel Awards Europe

Pixel Heaven to także wydarzenia towarzyszące, na które składają się m.in. wystawy niezależnych twórców gier Pixel Expo, prezentacje, wykłady, panele, szkolenia oraz konkurs Intel Pixel Awards Europe. - Stał się on największym w Europie konkursem dla tak zwanych niezależnych gier wideo, czyli tych, które są tworzone przez mniejsze studia. Projekty bardziej eksperymentalne, nieidące tym mainstreamem - opowiada gość Czwórki. - W tym roku nasze jury oceniało 206 produkcji z całego świata. Kryterium było to, żeby gra ukazała się po poprzedniej edycji Pixel Heaven. Spośród zupełnie nieoczywistych i często odjechanych produkcji do nagród nominowaliśmy 13 gier, które będą prezentowane w Strefie Finalistów. Więc będzie można zobaczyć i spotkać nie tylko twórców tych największych, najbardziej słynnych, kasowych tytułów, ale zobaczyć, co się dzieje na zapleczu gamedevu.

 

Źr. Youtube/Pixel Heaven Games Festival & More 2022 Official Aftermovie

Bogaty program i moc atrakcji

Podczas najbliższej edycji na zwiedzających czeka mnóstwo atrakcji, m.in. Giełda Pixela, Pixel Crunch, czyli 8-bitowy game jam, wystawa fotografii w grach wideo PHOTOMODEBOOK, Mistrzostwa Polski w Tetrisie Klasycznym, turnieje gier na różne platformy, strefa automatów arcade i flipperów, trzy dni paneli, dyskusji i pokazy filmów, VR Corner, olbrzymia retro strefa komputerów i konsol 8/16-bitowych czy strefa rozrywki bez prądu, a więc planszówki, książki, komiksy i prasa. Będzie też strefa food trucków.

- W naszej imprezie fajne jest to, że twórcy gier, którzy się prezentują na swoich stoiskach, spotykają tak naprawdę potencjalnych pracodawców, wydawców czy inwestorów - tłumaczy Robert Łapiński. - Bo ta impreza umiejętnie łączy klimat festiwalu i biznesu, a program jest naprawdę bogaty.

 

Posłuchaj
15:43 Czwórka/Pierwsze słyszę Festiwalu Gier i Popkultury Pixel Heaven 22.05.2023.mp3 Robert Łapiński o Festiwalu Gier i Popkultury Pixel Heaven (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Festiwal Gier i Popkultury Pixel Heaven odbędzie się w weekend 26-28 maja w przestrzeniach Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych przy ul. Mińskiej 65 w Warszawie.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Robert Łapiński (organizator Festiwalu Gier i Popkultury Pixel Heaven)

Data emisji: 22.05.2023

Godzina emisji: 08.15

aw/mat.pras. 

Czytaj także

Stare komputery na festiwal, a nie do lamusa

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 10:28
Gdy wydaje się, że stare komputery można oddać już tylko na złom, wtedy pojawia się festiwal Pixel Heaven  i zabiera nas do dawnego świata IT - świata retro komputerów, gier i dawnych magazynów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuka pikselowa - gratka dla wielbicieli gier retro

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2023 16:21
Wielbicielom gier w latach 80. i 90. łezka z całą pewnością zakręci się w oku. Łukasz Długosz tworzy pikselową sztukę, która przenosi odbiorcę do ery 8-bitowych gier wideo, kiedy "życie było łatwe, a gry były trudne".
rozwiń zwiń