Kamper. Jak przygotować się do życia w drodze?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2023 15:20
Daje swobodę i wolność, nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zamiast wakacji "all inclusive", wybiera kampera i rusza tam, gdzie oczy poniosą. 
Karawaning, czyli podróże kamperem, stają się coraz popularniejsze wśród Polaków. Wiele osób decyduje się na zakup lub budowę własnego domu na kółkach
Karawaning, czyli podróże kamperem, stają się coraz popularniejsze wśród Polaków. Wiele osób decyduje się na zakup lub budowę własnego "domu na kółkach"Foto: Shutterstock/Andrey Armyagov

Do grona miłośników "vanlife’u" należą Aldona i Daniel Saganowie, autorzy bloga "KamperManiak". W tej chwili podróżnicy są w Indiach, dokąd oczywiście dojechali kamperem. - Nasza wyprawa trwa już dziewięć miesięcy, bo trochę czasu zajęło nam dotarcie do tego punktu drogą lądową. Przecieramy szlaki, żeby inni też mogli później wyruszyć w tak daleką drogę - opowiada Daniel Sagan.

Pierwsza wyprawa? Niedaleko domu

Goście Czwórki są także autorami książki "Kamperem przez świat". Jak mówią, to pierwszy profesjonalny poradnik karawaningowy, zarówno dla początkujących i chcących zacząć podróże kamperem, jak i dla wszystkich vanlajfersów i pasjonatów karawaningu, którzy pragną spełnić swoje marzenia o dalekich wyprawach po najbardziej fascynujących zakątkach świata. - Wydawałoby się, że żeby zacząć tę przygodę, wystarczy pójść do salonu i kupić taki samochód. Naszym zdaniem lepiej zacząć od wypożyczenia kampera, żeby sprawdzić, czy to jest "nasz" sposób podróżowania - podpowiadają goście Czwórki. - W książce szczegółowo opisujemy, co trzeba przygotować i z czym liczyć w trakcie takiej wyprawy. A na pierwszą wycieczkę radzimy udać się niedaleko od domu.

Radzisz sobie sam

Rozmówcy Kamila Jasieńskiego przyznają, że karawaning nie jest dla wszystkich, i że wyobrażenie o takim sposobie podróżowania często rozmija się z rzeczywistością. - Mimo że ceny niektórych kamperów są zbliżone do cen kawalarek w dużych miastach, to nie są wakacje "all inclusive". Tutaj wszystko musimy robić samemu: zadbać o czystą wodę, opróżniać toaletę w dozwolonym do tego miejscu i serwisować pojazd - podkreślają goście Czwórki.

Zobacz także:

"Dzika etykieta", czyli kamperowy savoir-vivre

Kiedy jednak podejmiemy decyzję o wyprawie, warto sprawdzić na czym polega kamperowy savoir-vivre. - Niewątpliwą zaletą kampera jest to, że sami decydujemy dokąd chcemy pojechać. Należy jednak liczyć się z tym, że w miejscu, które wybraliśmy, spotkamy lokalną społeczność i w pewnym sensie staniemy się jej mieszkańcami - tłumaczą podróżnicy. - My jesteśmy ciekawi ich, oni - nas i to, co jest fascynujące w tych podróżach, to to, że poznajemy kraj od kuchni.

- Tutaj w Indiach codziennie podchodzi do nas sto osób zainteresowanych tym, jak wygląda życie na kółkach, skąd jesteśmy i dokąd jedziemy  - dodaje Aldona Sagan. - To bywa uciążliwe, zwłaszcza, że kamper traktujemy jak dom, w którym śpimy, jemy, pracujemy. I trzeba się z tym liczyć.

Posłuchaj
17:50 CZWÓRKA Pierwsze slysze - kamper 08.06.2023.mp3 Kamperem przez świat - jak przygotować się do takiej wyprawy? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Na kempingu czy na dziko?

W świecie karawaningowym od lat toczy się dyskusja, czy lepiej zatrzymać się na kempingu, czy może "biwakować" na dziko. - Ponieważ ostatnio jest boom na karawany, ceny poszybowały w górę. Ale jeśli to nasza pierwsza wyprawa, warto jednak wybrać kemping, ponieważ tam serwis kampera i dostęp do mediów są zagwarantowane. W przypadku podróży na dziko sami musimy sobie to wszystko zorganizować, więc lepiej mieć już praktykę - tłumaczą Aldona i Daniel Saganowie. - Życie w kamperze uczy nie tylko samodzielności, ale też minimalizmu. Człowiek ma tendencję, żeby gromadzić dobra. Na czterech metrach kwadratowych szybko musieliśmy się tego oduczyć - śmieją się goście Czwórki.  

Niesamowite oszustwa i napady w Indiach — Ile razy zostaliśmy napadnięci w ciągu jednego dnia? 254 | KamperManiak

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Goście: Aldona i Daniel Saganowie (podróżnicy, autorzy książki "Kamperem przez świat")

Data emisji: 7.06.2023

Godzina emisji: 8.12

uk/DS

Czytaj także

Wyspy Owcze rowerem na spontanie. "Nie żałujemy ani chwili"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 15:16
Gabi Golińska, Ula Czumaj i Michał Dąbrowski dwa lata temu, zupełnie nieprzygotowani, zdobyli rowerami gruziński Kaukaz, a w 2017 odwiedzili Wyspy Owcze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróżniczka Ada Jarczyk: najważniejsze są mikroprzygody

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2023 09:40
- Prowadzę życie podróżnika i myślę, że jestem mieszkanką świata. Lubię Amerykę Południową wracam tam trochę jak do domu, ale nie mam jeszcze swojego miejsca na ziemi - mówi Ada Jarczyk, podróżniczka i autorka bloga "Gonna Travel".
rozwiń zwiń