Dzika etykieta, czyli podróżniczy savoir-vivre

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2022 13:35
Zasady savoir-vivre obowiązują każdego z nas na co dzień. Niestety zdarza się tak, i coraz więcej podróżników mówi o tym głośno, że podróżując "na dziko", zapominamy o obowiązujących nas zasadach. Kinga Fałat zdecydowała się to zmienić, tworząc "dziką etykietę". 
Wakacje na dziko to atrakcyjna forma wypoczynku, ale warto znać zasady takiego podróżowania
Wakacje "na dziko" to atrakcyjna forma wypoczynku, ale warto znać zasady takiego podróżowaniaFoto: DisobeyArt/Shutterstock.com

Coraz częściej decydujemy się na wakacje "na dziko", poza utartymi szlakami, z dala od oficjalnych miejsc wypoczynku, kampingów. To ciekawa forma, ale i podczas niej obowiązują zasady, o czym niektórzy podróżni zapominają. Na swoim blogu opisała ten problem Kinga Fałat, podróżniczka off-roadowa i blogerka. Stworzyła tzw. dziką etykietę, czyli podróżniczy savoir-vivre.

- Ten wpis napisałam pod wpływem impulsu. Zaczęłam obserwować i słyszeć szereg nieprzyjemnych historii, związanych z trybem podróżowania "na dziko" - nie na kempingu, tylko w przypadkowo wybranym miejscu (przy sprawdzeniu, że nie naruszamy czyjejś prywatności, nie wjeżdżając za szlabany, ogrodzenia, nie wjeżdżając na czyjeś pole czy nie dewastując kołami lasu). Taki tryb podróżowania wiąże się z pewnymi zasadami - mówi gość Czwórki. - Te zasady nie są nigdzie spisane, dlatego to podróżowanie jest dziś "na językach" - dodaje. 

Ludzie zapominają, że będąc na jakimś obszarze, powinni zachowywać się tak, jakby byli gośćmi. - Nie powinniśmy śmiecić, albo podrzucać komuś śmieci do kosza np. jakiejś okolicznej restauracji - zaleca Kinga Fałat. - Słuchając historii podróżników czy osób, które tego łamania zasad doświadczają, postanowiłam zrobić taki wpis, próbując zacząć spisywać tę etykietę - dodaje. 

Nocując na dziko, możemy liczyć na ustronne miejsca z dala od miejskiego zgiełku, mieć pewność spokoju i relaksu. Należy jednak pamiętać, że do relaksu mają prawo również okoliczni mieszkańcy. - Busy, vany, kampery stały się bardzo popularne. Nie wszyscy turyści zachowują się, jak powinni, psują wizerunek takiej formy wypoczynku - zauważa gość Szymona Jaworskiego. - Podkradanie prądu z restauracji, zakradanie się do sanitariatów pobliskiego kampingu, podrzucanie komuś śmieci to działania niepożądane. 

Posłuchaj
08:59 czwórka sobotologia 27.08.2022.mp3 O zasadach dzikiej etykiety opowiada Kinga Fałat (Sobotologia/Czwórka)

 

Kinga Fałat przyczyn braku obycia upatruje w braku wiedzy, jak prawidłowo podróżować poza szlakiem. - Gdy bywasz na rajdach, zorganizowanych imprezach, to poznajesz zasady, nabywasz obycia. Organizatorzy zwracają uwagę na podstawowe zasady, jak nierobienie kurzu na drogach szutrowych, niewjeżdżanie na pola, do lasu, na szlaki nieoznaczone - wymienia. - Gdy ktoś kupuje samochód terenowy i brawurowo zaczyna nim jeździć, to robi dużo szumu wokół tego, niekoniecznie dobrego szumu - ocenia. 

Czytaj także:

Gość Czwórki podkreśla, że są też przykłady dobrych zachowań. Zdarzają się podróżni, którzy przygotowując swoje miejsce do biwakowania, zbierają zastane śmieci. - Przestrzeganie dzikiej etykiety jest bardzo ważne, to podstawowe zasady. Będąc na urlopie, warto rozejrzeć się, czy nie sprawiamy nikomu kłopotu, czy zachowujemy się odpowiednio, czy nie hałasujemy - poleca. - Będzie nam się fajniej i lepiej podróżowało, jeśli zastanowimy się, czy nasze wakacje nie są dla kogoś ciężarem. 

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Szymon Jaworski

Gość: Kinga Fałat (podróżniczka, blogerka)

Data emisji: 27.08.2022

Godzina emisji: 09.16

pj

Czytaj także

Wakacje w zgodzie z naturą. Jak je zaplanować?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2022 18:00
Wakacje to najlepszy czas, żeby być bliżej natury. Wędrówki po górach, noclegi w namiocie i długie spacery po plaży pozwalają cieszyć się tym, co oferuje nam przyroda. Warto jednak pamiętać, że jej zasoby nie są niewyczerpane i urlop na łonie natury zaplanować z szacunkiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Vanlife - a może wszystko rzucić i ruszyć w drogę?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2022 13:38
- Wyjechaliśmy na roczną wyprawę, ale okazało się, że podróżowanie jest wciągające. Podróżujemy już cztery lata - mówi podróżnik Łukasz Gawlas. - Nie ciągnie nas do tego, żeby mieć swój dom i podwórko.
rozwiń zwiń