Ciężkie warunki pracy. W Polsce jest ich coraz mniej

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2023 12:24
Jest kilka czynników, które wpływają na to, że nasza praca klasyfikowana jest jako ciężka. W Polsce w takich warunkach pracuje 442,3 tysiące pracowników. Z roku na rok jest ich coraz mniej. Czy wkrótce wesprą ich roboty?
Coraz mniej Polaków pracuje w warunkach klasyfikowanych jako ciężkie.
Coraz mniej Polaków pracuje w warunkach klasyfikowanych jako ciężkie.Foto: Shutterstock/Firma V
  • Czynniki wpływające na ciężkie warunki pracy to: hałas, rakotwórcze pyły, gorący lub zimny mikroklimat, substancje chemiczne. 
  • Statystycznie najcięższe warunki pracy mają mężczyźni na Śląsku, a kobiety w województwie łódzkim. 
  • Od lat liczba pracowników pracujących w zagrożeniu, ciężkich warunkach, spada. W 2022 roku to 6,5 pracujących, w 2010 roku było to niemal 10 procent. 
  • Zielona transformacja i robotyzacja wpływają na to, że coraz mniej ludzi zatrudniana jest w ciężkich warunkach. Zakres kompetencji tych pracowników zmienia się. 

Hałas, pyły rakotwórcze, gorący lub zimny mikroklimat czy substancje chemiczne - te czynniki powodują, że warunki pracy uznawane są za ciężkie. W Polsce pracuje tak 442,3 tysiące pracowników, to 6,5 procenta ogółu zatrudnionych. Wśród nich co szósta jest kobietą. Firma Personal Service, specjalizująca się w rekrutacji pracowników dla przedsiębiorstw wzięła te dane pod lupę. 

Gdzie w Polsce pracuje się najciężej?

- Kiedy spojrzymy na mężczyzn to oni zdecydowanie najciężej, w najtrudniejszych warunkach, pracują na Śląsku. Tu znaczenie ma oczywiście lokacja kopalń i praca górników - mówi Monika Banyś, ekspert rynku pracy Personal Service. - Gdy popatrzmy na kobiety to one najciężej pracują w województwie łódzkim. To znów związane jest z przemysłem tkackim, gdzie pracuje się z chemikaliami, a to już kwalifikuje się pod ciężkie warunki pracy. 


Posłuchaj
03:24 czwórka pierwsze słyszę 26.07.2023.mp3 Ciężkie warunki pracy - jakie czynniki na nie wpływają? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Ciężkie warunki pracy dotyczą też wielu pracowników w województwie zachodniopomorskim, gdzie mieści się wiele hut. To jaki zawód wykonujemy, z czym musimy mierzyć się na co dzień determinuje uznanie naszej pracy za ciężką lub nie. 

Zielona transformacja - lepsze warunki pracy ludzi

Eksperci wskazują, że od lat liczba pracujących w zagrożeniu spada. Dla porównana przywołują dane z 2010 roku - wtedy niemal 10 procent zatrudnionych w Polsce miało ciężkie warunki pracy. Od 2017 roku ten wskaźnik nie przekracza 8 procent, a z danych dotyczących 2022 roku wynika, że spadł do 6,5 procenta. 

- Ta zmiana jest związana głównie z zieloną transformacją, odchodzimy od paliw kopalnych i zamykają się kopalnie - mówi ekspertka. - Rośnie też świadomość pracodawców związana z BHP. Oni dokładają starań, by zapewnić pracownikom jak najlepsze warunki. Dostrzegają, że coraz trudniej jest znaleźć tych, którzy będą chcieli pracować w trudnych warunkach. 

Robotyzacja - szansą dla przemysłu ciężkiego

Biorąc pod uwagę postępującą robotyzację i to, że coraz trudniej znaleźć chętnych do prac w ciężkich warunkach, bardzo prawdopodobne jest, że właśnie ten sektor w przyszłości zmieni robotyzacja. - Koszt zatrudnienia takiego robota jednostkowo będzie bardzo duży, ale w perspektywie czasu powinien się zwrócić. Robot nie pójdzie na zwolnieni lekarskie, przerwę czy urlop - zwraca uwagę rozmówczyni Martyny Ogonek. - Potrzebny jest tylko ktoś, kto będzie go nadzorował i od czasu do czasu zrobi jakąś konserwację. Myślę, że pracodawcy będą zmierzali w tym kierunku. 

Czytaj także:

Monika Banyś podkreśla, że ta zmiana nie zmieni liczby miejsc pracy, a zakres kompetencji pracowników. 

Raport dotyczący najtrudniejszych zawodów powstał na podstawie danych GUS podsumowujących rok 2022. 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 26.07.2023

Godzina emisji: 8.45

pj

Czytaj także

Zielony plac św. Piotra w Watykanie? Czas na dyskusję o klimacie

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 11:14
Plac św. Piotra przyciąga tłumy turystów o każdej porze roku. Zbyt zielono tam nie jest, co szczególnie latem doskwiera pielgrzymom. Swoim wyjątkowym projektem zazielenienia placu dyskusję na ten temat rozpoczęła pracownia mossmoss. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dla planety pożegnamy Facebooka? Jak ekologicznie korzystać z nowych technologii?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2023 10:11
Nieodłączona od prądu ładowarka, oglądanie śmiesznych filmików z kotkami, kopanie kryptowalut czy przechowywanie w skrzynce starych, niepotrzebnych już maili - wszystko to ma wpływ na nasz cyfrowy ślad węglowy. Okazuje się, że Polacy chętnie zdecydują się na zmiany nawyków, by pomagać planecie. 
rozwiń zwiń