Praca sezonowa - gdzie szukać zatrudnienia?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2023 11:00
Uczniowie szkół średnich maturę mają już za sobą, studenci już za chwilę kończą rok akademicki. Zaczynają się wakacje, a wraz z nimi możliwość podjęcia pracy sezonowej. Sprawdzamy, gdzie młodzi ludzie mogą w wakacje szukać zatrudnienia.
W wakacje młodzi ludzie mogą szukać pracy m.in. w gastronomii
W wakacje młodzi ludzie mogą szukać pracy m.in. w gastronomiiFoto: shutterstock/fizkes

Wakacje tuż, a to oznacza, że wielkimi krokami zbliża się czas prac sezonowych. Studenci uczniowie będą mieli dużo wolnego, niektórzy z nich zaczynają poszukiwania sposobów na zarobek. Miejsc, w których będzie można podjąć się pracy tymczasowej, jest całkiem sporo.

Zatrudnienie bez doświadczenia

- Są takie zajęcia, do których niewymagane jest specjalistyczne doświadczenie. Można spróbować swoich sił w różnych branżach i w różnych środowiskach pracy - mówi Magda Derlukiewicz z Agencji Pracy Natychmiastowej Tikrow. - Młodzi ludzie mogą szukać zatrudnienia w magazynie czy na produkcji jako pomoc, ucząc się, jak funkcjonuje od zaplecza wiele biznesów. Można spróbować swoich sił w supermarkecie, w sklepie spożywczym czy w sklepie odzieżowym.

Takich ofert w sieci pojawia się coraz więcej zarówno na portalach, jak i w różnego rodzaju aplikacjach. Podjęcie sezonowego zatrudnienia to doskonała okazja, aby wypróbować swoich sił, budować doświadczenie i poszukać pomysłu na siebie. Przy okazji też można zarobić, nie tylko na wakacje.

Praca sezonowa. Ile można zarobić?

W których miejscach zarobimy najwięcej? - Jak wynika z zebranych przez nas danych, praca na magazynie czy w supermarkecie wynosi nawet 36 złotych za godzinę na rękę - tłumaczy rozmówczyni Oliwii Krettek. - Praca na produkcji, to ponad 30 złotych na rękę za godzinę. Co daje tak naprawdę studentowi czy uczniowi dniówkę w okolicach 300 zł. Jest to naprawdę fajny dopływ gotówki, który może pokryć wydatki młodych ludzi.

Warto pamiętać o pracy w gastronomii, której w okresie letnim jest dużo. - Jeżeli wyrobimy książeczkę z orzeczeniem Sanepidu, możemy liczyć na pracę w sklepach spożywczych, w kawiarniach, lodziarniach czy restauracjach - wymienia specjalistka. - Tutaj możemy zarobić w weekend nawet około tysiąca złotych, nie licząc napiwków.

Zobacz także:


Praca na wyjeździe

Uczniowie i studenci chętnie wyjeżdżają do znanych kurortów, gdzie przy okazji mogą poczuć się nieco jak na wakacjach. Łącząc przyjemne z pożytecznym, mogą na bieżąco utrzymywać się na miejscu. Wakacje nieodłącznie kojarzą się z branżą turystyczną. Tam też młodzi ludzie mogą szukać zatrudnienia. - Tu w wielu przypadkach potrzebne są określone umiejętności - zaznacza Magda Derlukiewicz. - Mowa tu o pracownikach hoteli, instruktorach czy pilotach wycieczek.

Według Personal Servis najwięcej w tym czasie mogą zarobić pracownicy w branży turystyki wodnej, czyli osoby obsługujące wypożyczalnie sprzętu wodnego, instruktorzy surfingu, nurkowania czy żeglarstwa. - Na najwyższe stawki mogą liczyć instruktorzy surfingu, nawet do 50 zł za godzinę netto - mówi nasza reporterka Oliwia Krettek. - Jeśli chodzi o inne zajęcia typowo wakacyjne, to animator zarobi 28 złotych za godzinę, a opiekunka do dziecka, pracownik plaży czy pracownik na festiwalach muzycznych do 25 złotych za godzinę.


Posłuchaj
04:55 Czwórka/Pierwsze Słyszę - praca sezonowa 15.06.2023.mp3 Magda Derlukiewicz z Agencji Pracy Natychmiastowej Tikrow o pracy sezonowej (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

Praca sezonowa za granicą 

Młodzi ludzie mogą także szukać sezonowego zatrudnienia poza granicami naszego kraju. Często wybierana jest Holandia. - Jest dużo agencji pośrednictwa pracy, które załatwiają wszelkie formalności i organizują wyjazd – mówi jeden z uczestników sondy Czwórki. - Gwarantują nam transport, ubezpieczenie, a na miejscu nocleg.

Według niektórych portali najwięcej można zarobić na pracy sezonowej w Norwegii, Szwajcarii i Luksemburgu albo w bardziej odległych miejscach, takich jak Australia, Nowa Zelandia czy Kanada.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 14.06.2023

Godzina emisji: 8.30

aw

Zobacz więcej na temat: Czwórka zatrudnienie finanse
Czytaj także

WIRON zamiast WIBOR-u. Szansa na niższe raty?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 17:00
WIRON już niedługo ma zastąpić WIBOR. To ważna zmiana dla kredytobiorców, bo od WIBOR-u zależy wysokość oprocentowania kredytu, czyli i wysokość płaconych rat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobieta na rynku pracy w Polsce 2023. "Jest dobrze, a może być lepiej"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 17:16
- Polki są w unijnej czołówce pod względem zajmowania stanowisk kierowniczych - mówił Sebastian Sajnóg z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
rozwiń zwiń