Komiksy dla małych i dużych. Piotr Nowacki na styku dwóch światów

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2023 12:50
- Rysuję komiksy skierowane do dzieci oraz tworzę powieści graficzne dla starszych odbiorców - opowiada Piotr Nowacki. - Nie wartościuję tych aktywności i zależy mi na tym, żeby robić obie te rzeczy. Każda z nich wymaga trochę innego podejścia i zanurzenia się w inny świat, ale bardzo podoba mi się możliwość łączenia obu przestrzeni. 
Piotr Nowacki tworzy komiksy dla młodszych i starszych. Jest autorem m.in.: Its not about that,Jeśli zrobisz to teraz, to co będzie zaraz? i Byle do piątku trzynastego.
Piotr Nowacki tworzy komiksy dla młodszych i starszych. Jest autorem m.in.: "It’s not about that", "Jeśli zrobisz to teraz, to co będzie zaraz?" i "Byle do piątku trzynastego”.Foto: Czwórka/Kamil Jasieński
  • Piotr Nowacki tworzy komiksy dla młodszych i starszych odbiorców .
  • Jest autorem takich komiksów jak m.in. "Detektyw Miś Zbyś na tropie", "Nieustraszeni Łowcy Strachów", "Jeśli zrobisz to teraz, to co będzie zaraz?".
  • Dziś większość prac tworzy cyfrowo, ale kiedy zaczynał przygodę z komiksem, rysował anologowo i długo bronił się przed nową technologią.
  • Piotr Nowacki będzie gościem tegorocznej odsłony Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.
  • To właśnie tam zaprezentowana zostanie wystawa jego prac skierowanych do młodszych fanów powieści obrazkowych. 

Kim jest Piotr Nowacki?

Piotr Nowacki specjalizuje się w powieściach graficznych dla młodszych i dla starszych czytelników. Czasem wymyśla własne historie, ale najczęściej współpracuje ze scenarzystami, m.in. Bartoszem Sztyborem, Maciejem Jasińskim czy Mateuszem Wiśniewskim. Gość Czwórki był redaktorem naczelnym magazynu "Karton", dziś działa w kolektywie artystycznym Pokembry i prowadzi autorski fanzin "Klops". 

Od ołówka do nowych technologii

- Kiedy zaczynałem, rysowałem anologowo. Robiłem szkic ołówkiem na kartce, a potem nanosiłem cienkopisem tusz. Dziś nadal zdarza mi się korzystać z tej techniki, ale są też tablety, które wykonują świetną robotę. Rysownicy mają do dyspozycji oprogramowanie z pędzlami, które potrafią imitować analogowe narzędzia i ja też ich używam. 

Posłuchaj
13:08 CZWÓRKA Pierwsze slysze - piotr nowacki 06.10.2023.mp3 Piotr Nowacki o życiu w świecie komiksów (Pierwsze słyszę/Czwórka)

- Większość moich prac robię cyfrowo, ale długo broniłem się przed tą technologią, bo jestem człowiekiem, który nie najlepiej znosi zmiany - przyznaje rozmówca Kamila Jasieńskiego. - Przekonała mnie moja narzeczona Ania, która bardzo naciskała, żebym przestawił się na rysunek cyfrowy, i jestem jej za to bardzo wdzięczny, bo przy wielu projektach, zwłaszcza komercyjnych, to po prostu ułatwia pracę.  

Stały bywalec Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi

W ten weekend gościa Czwórki będzie można spotkać w Łodzi na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier. - To będzie moja dwudziesta wizyta. Na początku jeździłem jako fan komiksów, od jakiegoś czasu jestem tam gościem. Za każdym razem jest to dla mnie wielkie święto, ważny punkt w całorocznym harmonogramie - podkreśla Piotr Nowacki. - W tym roku organizatorzy festiwalu przygotowali wystawę moich prac, które powstały z myślą o dzieciach. Chcę jednak zaznaczyć, że nie tworzę ich sam, tylko współpracuję ze scenarzystami i kolorystami, więc wystawa będzie ukoronowaniem wspólnej roboty.  

Sprawdź też:

W paszczy dinozaura. Jubileusz Detektywa Misia Zbysia

To interaktywna ekspozycja, na której dzieciaki mają "bawić się" pracami artysty. - Kurator wystawy, Wojtek Łowicki, wymyślił, że będą na niej zagadki do rozwiązywania i będą też nagrody - dodaje. - W tym roku obchodzimy jubileusz 10-lecia Detektywa Misia Zbysia, czyli najbardziej popularnej serii komiksów, którą tworzę i współtworzę. Uczcimy go wielką paszczą dinozaura, która pojawi się na ekspozycji i na tle której będzie można sobie zrobić zdjęcie. Takich instalacji będzie więcej. 

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier 2023 - co w programie?

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi to największa tego typu impreza w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej, która przyciąga miłośników i twórców sekwencyjnych historii obrazkowych oraz elektronicznych mediów interaktywnych. W tym roku festiwal odbędzie się po raz 34. Na uczestników wydarzenia czeka moc atrakcji, m.in. strefa gier, stanowiska z komiksami, spotkania z autorami, liczne prelekcje, panele dyskusyjne i konkursy.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Piotr Nowacki (twórca powieści graficznych, fan komiksów)

Data emisji: 06.10.2023

Godzina emisji: 09.17

kul

Czytaj także

"Przygody pewnego japońskiego urzędnika biurowego". Hiszpan i komiks w duchu anime

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 12:40
Nikomu niewadzący japoński pracownik biurowy wychodzi z pracy i nawet w najśmielszych snach nie przeczuwa, jak szalona i absurdalna odyseja go czeka, zanim dotrze do domu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Papcia Chmiela wyobraźnia niosła daleko

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 11:21
28 stycznia ukaże się najnowszy komiks Papcia Chmiela, autor bardzo czekał na jego wydanie, tytuł dzieła to "Tytus, Romek i A'Tomek pomagają księciu Mieszkowi ochrzcić Polskę, z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani". 
rozwiń zwiń