"Pracownie do wglądu" - jak tworzą krakowscy artyści?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2023 13:05
Na co dzień niedostępne pracownie krakowskich artystów otwierają podwoje dla wielbicieli sztuki i rękodzieła. - W weekend, w ramach projektu "Pracownie do wglądu" można będzie zobaczyć wiele różnorodnych pracowni i zobaczyć, jak pracują artyści - mówi Agnieszka Jankowska-Marzec, współorganizatorka wydarzenia.
Pracownie do wglądu - w ramach tego projektu krakowscy artyści otwierają podwoje swoich pracowni dla zwiedzających.
"Pracownie do wglądu” - w ramach tego projektu krakowscy artyści otwierają podwoje swoich pracowni dla zwiedzających.Foto: shutterstock/maxbelchenko
  • Projekt "Pracownie do wglądu" odbędzie się w dniach 21-22 października 2023 roku w Krakowie. 
  • To już trzecia edycja wydarzenia, w którym można będzie zwiedzać pracownie artystów. 
  • W weekend drzwi otworzy dwunastu artystów reprezentujących różne dziedziny sztuki.  

Zbliża się trzecia edycja projektu "Pracownie do wglądu". W weekend 21-22 października 2023 roku, artyści udostępnią swoje pracownie zwiedzającym wielbicielom sztuki. W te dwa dni można będzie dowiedzieć się, jak pracują krakowscy artyści i co ich inspiruje.


"Pracownie do wglądu". Jak to się zaczęło?

Jak pracują artyści i artystki? Jaki kolor ma używana paleta malarska? Czy przestrzeń może inspirować? Czy można tworzyć bez pracowni? Czy artyści i artystki chętnie otwierają drzwi pracowni przed innymi? Jak wygląda proces twórczy? Tego wszystkiego można będzie się dowiedzieć podczas weekendowego wydarzenia, ale także w internecie.

- Projekt zrodził się w 2018 roku. Jest projektem internetowym. Polega na tym, że wraz z fotografką Anną Stankiewicz odwiedzamy pracownie krakowskich artystek i artystów - mówi gość Czwórki. - Ona fotografuje artystów tej przestrzeni i to, co tam się znajduje, ja przeprowadzam z nimi wywiady. Efekty naszych wizyt w pracowniach publikujemy na naszej stronie internetowej.


Artystyczny weekend w Krakowie - czego można się spodziewać?

Niektórzy z artystów otwierają podwoje swoich pracowni i zapraszają do nich osoby zainteresowane sztuką i rzemiosłem. W sobotę i w niedzielę można będzie odwiedzić po sześć pracowni krakowskich artystów. Jak zaznacza organizatorka wydarzenia są to artyści należący do różnych generacji. Można więc będzie odwiedzić zarówno młodych debiutantów, ale także szacownych, uznanych seniorów.Niecodzienna okazja do artystycznych spotkań

- Nie ukrywam, że artyści raczej niechętnie wpuszczają do pracowni, dlatego jestem bardzo wdzięczna tej dwunastce, która się na to zgodziła - tłumaczy rozmówczyni Kamila Jasieńskiego. - Bo to są miejsca, można powiedzieć, z jednej strony prozaiczne, ale to też trochę alchemiczne przestrzenie, w których się skupiają, tworzą miejsca intymne. Więc nie każdy z twórców chce się zgodzić, żeby podglądać ten proces. Zainteresowanie jest naprawdę duże, więc czas przewidziany dla zwiedzających na każdą z pracowni wynosi pół godziny.


Posłuchaj
05:15 CZWORKA/Pierwsze słyszę pracownie do wglądu 20.10.2023.mp3 Agnieszka Jankowska-Marzec o projekcie "Pracownie do wglądu" (Pierwsze słyszę/Czwórka)

  

W dalszym ciągu można zapisać się na zwiedzanie poprzez specjalny formularz znajdujący się na stronie. Jak zapewnia Agnieszka Jankowska-Marzec warto, bo to doskonała okazja na poznanie przestrzeni artystycznej, ale także szansa do porozmawiania z artystami, poznania źródeł ich inspiracji, ale także do zadania im nurtujących nas pytań.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Agnieszka Jankowska-Marzec (współautorka projektu "Galerie do wglądu")

Data emisji: 20.10.2023

Godzina emisji: 09.15

aw

Czytaj także

Rzemiosło łączy siły: "Noc Rzemiosła" i "Nów w Pełni"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 14:25
24 września startują jednocześnie dwie imprezy promujące rzemiosło. Punktem wspólnym "Nocy Rzemiosła" i wystawy "Nów w Pełni", oprócz prezentacji polskich rzemieślników, jest adres Mysia 3, gdzie można oglądać prace najlepszych twórców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe życie zabytków. Jest taki klub, na poczcie, w Krakowie...

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 12:15
W wielu miejscach w Europie zabytkowe wnętrza stają się przestrzenią dla artystycznych działań. Rave w kościele, galeria w dawnym rezerwuarze i klub na poczcie.
rozwiń zwiń