Nowe życie zabytków. Jest taki klub, na poczcie, w Krakowie...

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 12:15
W wielu miejscach w Europie zabytkowe wnętrza stają się przestrzenią dla artystycznych działań. Rave w kościele, galeria w dawnym rezerwuarze i klub na poczcie.
Budynek Poczty Głównej w Krakowie. Gmach został zaprojektowany przez wiedeńskiego architekta F. Setza. Po adaptacji projektu przez Józefa Sarego, został wzniesiony w latach 18871889 przez Karola Knausa i Tadeusza Stryjeńskiego.
Budynek Poczty Głównej w Krakowie. Gmach został zaprojektowany przez wiedeńskiego architekta F. Setza. Po adaptacji projektu przez Józefa Sarego, został wzniesiony w latach 1887–1889 przez Karola Knausa i Tadeusza Stryjeńskiego.Foto: ERA Foto/Shutterstock.com

Zabytkowy obiekt w nowej odsłonie

W Krakowie, u zbiegu ulic Wielopole i Westerplatte, stoi gmach zaprojektowany przez wiedeńskiego architekta F. Setza i zbudowany pod koniec XIX wieku przez Karola Knausa i Tadeusza Stryjeńskiego. To monumentalny dwupiętrowy budynek w stylu neorenesansu północnego, z ryzalitem wieżowym zwieńczonym kopułą.  Od 1899 roku mieści się w nim Poczta Polska. 

Zabytkowy budynek Poczty Głównej po rewitalizacji spełnia kilka funkcji. Jedna z jego części została zaadaptowana na klub. Powstał w miejscu "Ekspresika" - dawnej sali tanecznej, z której korzystali pracownicy poczty. Teraz na parkiecie spotykają się miłośnicy muzyki elektronicznej, a Poczta Główna tętni klubowym życiem.


"Wspominamy krakowskie kluby"

W wakacje klub wystartował z inicjatywą przypomnienia nieistniejących już krakowskich klubów. "Święta krowa", "Bomba", "Bal", to popularne niegdyś miejscówki na imprezowej mapie Krakowa. 

- Pomysł zaczął się od "Świętej krowy", która została niedawno zamknięta. Chcieliśmy przywołać kluby, które już nie istnieją, a są znane także poza granicami Krakowa, i zorganizować cykl "tribute to" tych trzech miejscówek - opowiada Jakub Wojas z Klubu Poczta Główna. - Zapraszamy muzyków i DJ-ów związanych z danym miejscem. Za bar wpuszczamy barmanów, którzy tam pracowali. Czasem dochodzi do wzruszających spotkań po latach.

Źr. Klub Spotkań Poczta Główna

Wspomnienia, zabawa i koncerty 

Dla podkręcenia atmosfery i przypomnienia tamtych miejsc pojawiają się wizualizacje, a także zdjęcia klubów. - Oprócz naszych klientów na imprezach pojawiają się bywalcy tamtych imprezowni. Niektórzy z nich zdecydowali się odwiedzić naszą miejscówkę po raz pierwszy, ze względu na miejsca, które znali i lubili. Jest to miszmasz publiki - zauważa gość Kamila Jasieńskiego. - Na Poczcie Głównej także odbywają się koncerty, w najbliższym czasie na naszej scenie pojawi się między innymi kolektyw Tunel.

Posłuchaj
05:21 Czwórka/Pierwsze Słyszę - Klub Poczta Główna 16.08..2022.mp3 O inicjatywach Klubu Poczta Główna w Krakowie opowiada Jakub Wojas (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Jakub Wojas (Klub Poczta Główna, Kraków)

Data emisji: 16.08.2022

Godzina emisji: 08.15

aw/kul

Czytaj także

NieMAPY lasu łódzkiego - atrakcje w wakacje

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 14:25
NieMAPY to seria ilustrowanych przewodników, które pomagają poznawać świat. Ostatnio pojawiła się publikacja o łódzkich lasach. - Chcemy pokazywać miejsca czasem nieoczywiste, w których można fajnie spędzić czas, także z dziećmi - mówi Magda Dyrdończyk, współtwórczyni projektu. - Jadąc do nich, na pewno się nie zawiedziecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kopenhaga. Jak wygląda życie w najszczęśliwszym mieście na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 13:45
Kiedyś targowisko Wikingów, dziś - jedno z najszczęśliwszych miast na świecie. - Zwiedzając je, warto być czujnym, by nic nam nie umknęło. Bo Kopenhaga jest piękna, ale jej urok kryje się także w detalach - mówi podróżniczka Martyna Matwiejuk. 
rozwiń zwiń