"Polskie milenium" - podróż do lat 90. i progu nowego tysiąclecia

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2023 12:40
Po co usuwaliśmy drabinki z basenów w Simsach? Kto zrozumiał historię słynnego swetra z gruszką? Czy bracia Mroczkowie pomogli Polsce wejść do Unii Europejskiej? W podróż do lat 90. i początku milenium zapraszają Bartek Przybyszewski i Mateusz Witkowski.
Bartek Przybyszewski i Mateusz Witkowski autorzy Podcastex.
Bartek Przybyszewski i Mateusz Witkowski autorzy Podcastex.Foto: Czwórka/Kamil Jasieński
  • Bartek Przybyszewski i Mateusz Witkowski to twórcy podcastu Podcastex, w którym zapraszają do lat 90. i początku milenium w Polsce.
  • Właśnie ukazała się ich książka "Podcastex. Polskie milenium", która koncentruje się na latach 1999-2005.
  • Jak przekonują jej autorzy, te sześć lat było bardzo ciekawym i przełomowym okresem w historii naszego kraju. 
  • W publikacji opisano ważne, emblematyczne wydarzenia oraz zjawiska takie jak zmiany kulturowe i społeczne. 

Po co usuwaliśmy drabinki z basenów w Simsach? Kto zrozumiał historię słynnego swetra z gruszką? Czy bracia Mroczkowie pomogli Polsce wejść do Unii Europejskiej? Dlaczego smok z Wiedźmina wyglądał tak, jak wyglądał? Jak żegnali się hiphopowcy występujący w "Rowerze Błażeja"? Czy Nokia 3310 rzeczywiście była niezniszczalna? To tylko niektóre z pytań, na które starają się odpowiedzieć Bartek Przybyszewski i Mateusz Witkowski. W podróż do lat 90. i początku milenium zapraszają na swoim profilu Podcastex, a także za pomocą publikacji, która dopiero co ujrzała światło dzienne - "Podcastex. Polskie milenium". Dzień po premierze książki jej autorzy odwiedzili studio Czwórki.


W podróż do lat 90. i początku milenium - jakie wydarzenia były istotne?

Autorzy "Podcastexu", podcastu o latach 90. i milenijnych, przyglądają się polskiemu przełomowi wieków - latom 1999-2005. Czasom, w których w Polsce raczkował internet, muzyczne triumfy święcił facet z czerwonymi włosami, a afery były w stanie rozłożyć partię rządzącą. - Okres, o którym opowiadamy, obejmuje sześć lat naszej młodości. Wiele się wtedy działo, a wybór tematów to była prawdziwa umiejętność rezygnacji - mówi Bartek Przybyszewski. - Musieliśmy dokonać ostrej selekcji. Staraliśmy się, żeby znalazły się tam i zjawiska, które są absolutnie emblematyczne dla tego okresu, ale też zjawiska, które są mniej istotne, jednak charakterystyczne dla epoki.

Zobacz także:


Znalazły się więc w publikacji wątki różnorodne w swojej mocy, które wstrząsnęły Polską, takie jak śmierć papieża Jana Pawła II z jednej strony, a z drugiej - "Rywingate". - Skupialiśmy się dosyć mocno na tej jakiejś przejściowości tego okresu, bo to jest też dosyć charakterystyczny moment między analogiem a cyfrą - dodaje Mateusz. - Pod względem medialnym też wiele się działo. Jest to początek tabloidyzacji i w pełnym tego słowa znaczeniu celebrytyzacji. To także początki internetu itd. Więc chodziło o taką buforowość tego okresu.


Skąd czerpać wiedzę na temat przeszłości?

Jak przyznają goście Czwórki, pisząc o tamtych czasach, sięgają do swojej pamięci i doświadczeń, ale przede wszystkim ich wiedza uzupełniana jest o materiały archiwalne. - Dokonujemy wnikliwego researchu, bo też nie wszystko z tamtego okresu dobrze pamiętamy, przeżywaliśmy go przecież z perspektywy nastolatków - opowiadają. - Nie wszystko udaje się znaleźć w internecie. Jeśli chodzi o przygotowania, praca nad każdym odcinkiem podcastu i nad książką była tak naprawdę podobna. Oprócz subskrypcji archiwów prasowych bardzo dużo czasu spędzamy w bibliotekach i w czytelniach. Czyli hasło "wszystko jest w internecie" nie zawsze jest prawdą.


Posłuchaj
19:24 CZWORKA/Pierwsze słyszę - podcastex 08.11.2023.mp3 O książce "Podcastex. Polskie milenium" opowiadają Bartek Przybyszewski i Mateusz Witkowski (Czwórka/Pierwsze słyszę)

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Bartek Przybyszewski i Mateusz Witkowski (autorzy profilu Podcastex i książki "Podcastex. Polskie milenium") 

Data emisji: 08.11.2023

Godzina emisji: 09.15

aw/mat.pras.

Czytaj także

Historia dla młodych - jak przekazać ją atrakcyjnie?

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2022 11:33
Coraz więcej młodych ludzi szuka informacji i czerpie wiedzę z mediów społecznościowych. Często zamiast przewijanego na ekranach tekstu wybierają krótkie filmy czy fotorelacje. Sprawdzamy, jak pokazywać w sieci ważne daty i rocznice, aby o nich pamiętano także za granicą?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rynek muzyczny w czasach sztucznej inteligencji. Jak wygląda i dokąd zmierza?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2023 14:15
Odpowiedzi na to pytanie podjął się Stanisław Trzciński, dziennikarz, promotor, organizator koncertów, kulturoznawca oraz miłośnik muzyki. Jego książka "Zarażeni dźwiękiem. Rynek muzyczny w czasach sztucznej inteligencji" to kompendium wiedzy o rynku muzycznym, w której podejmuje także temat zależności między muzyką a dokonaniami technologicznymi tworzonymi za pomocą sztucznej inteligencji.
rozwiń zwiń