Architektura lat 90. Jak Atrium tworzyło klasę biznesmenów?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 13:50
Budynek Atrium był jednym z pierwszych biurowców na mapie Warszawy lat 90. XX wieku. Stanowił architektoniczny symbol przemian, rodzenia się klasy biznesowej, był też budynkiem, który otrzymał tytuł "Ulubieńca Warszawy". Atrium A zostało wyburzone, ale pozostałe po nim materiały pomagają Ukrainie. 
Budynek Atrium - jeden z pierwszych biurowców warszawskich lat 90. Symbol przemian społecznych.
Budynek Atrium - jeden z pierwszych biurowców warszawskich lat 90. Symbol przemian społecznych. Foto: PAP/Longin Wawrynkiewicz
  • Budynek Atrium był jednym z pierwszych budynków biurowych na mapie Warszawy lat 90. XX wieku. 
  • Właściciel zdecydował o jego wyburzeniu. W pawilonie Zodiak, wydarzeniem "Benefis Atrium - żyj szybko, umieraj młodo", pożegnano budynek. 
  • Atrium było symbolem architektonicznym, ale też znakiem przemian społecznych lat 90.

Wielu powie, że kompleks budynków Atrium powinien pozostać na mapie Warszawy. Stało się jednak inaczej i budynek A został wyburzony. Zdecydowano się na pożegnanie tej bryły wyjątkowym "Benefisem Atrium - żyj szybko, umieraj młodo". To wystawa w ZODIAKU - Warszawskim Pawilonie Architektury. W ramach Benefisu przedstawione są dzieje Atrium nie tylko z czasu fizycznej obecności i funkcjonowania budynku na mapie miasta.

Sam nasz pomysł to forma upamiętnienia, ale też przypomnienia całego tego założenia i jego historii - mówi Mateusz Włodarek z zespołu kuratorskiego Benefisu. - Atrium był jednym z pierwszych budynków na mapie Warszawy przeznaczonych dla biznesu, który rodził się w latach 90. Miał zagranicznego, szwedzkiego inwestora. Mówił o tym, jak w Polsce rodził się kapitalizm. Był też symbolem przemian w krajobrazie Warszawy. 

Zuzanna Milczarek, współkuratorka wydarzenia, podkreślała, że niezwykła była też lokalizacja Atrium. Kompleks budynków stanął na Woli, która była nazywana "Dzikim Zachodem", dzielnicą niebezpieczną, chaotyczną. - Atrium stanęło wzdłuż al. Jana Pawła - przypomina. - Było zapowiedzią zmian, których na Woli dziś doświadczamy z dużą intensywnością. To tu dziś lokuje się duży biznes, powstaje mieszkaniówka premium. 


Posłuchaj
18:05 czwórka stacja kultura 03.11.2023 11.15.mp3 Budynek Atrium - symbol biznesu i zmian społecznych lat 90. (Stacja Kultura/Czwórka)

 

W latach 90. tworzyła się nowa klasa - klasa biznesowa. Benefis Atrium jest pożegnaniem tamtego czasu. 

Goście Adama Smolarka podkreślają, że Atrium spotkało się z bardzo miłym przyjęciem mieszkańców. Dostało także tytuł "Ulubieńca Warszawy". Przypominają, że to samo biuro projektowe odpowiadało również za budynek pierwszego w Warszawie fast fooda, który był przyklejony do Sezamu. 

Dziś budynki kompleksu przestały spełniać potrzeby właściciela działki, stąd decyzja o ich wyburzeniu i stworzeniu w tym miejscu innej architektury. 

Atrium było świadkiem przemian, miejscem wielu eventów, przyjęć. Zachowane fotografie z tych wydarzeń wpłynęły też na kształt "Benefisu Atrium", który przygotowano w Zodiaku. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Zodiak Wpa (@pawilon_zodiak)

W Warszawie cały czas trwają prace nad stworzeniem studium, którego częścią jest lista Dóbr Dziedzictwa Kultury Współczesnej. Niestety to się opóźnia, a kolejne budynki są wyburzane. - Moda na postmodernizm sprawia, że zauważamy te budynki, choć prawnie wciąż nie ma narzędzi, by je chronić - mówi gość Adama Smolarka. - Dobrą wiadomością w przypadku Atrium jest to, że po decyzji o rozbiórce i wyprowadzce biurowych użytkowników właściciel udostępnił tymczasowo budynek A Atrium Business Center uchodźcom wojennym z Ukrainy. Dzięki działaniom Fundacji BRDA 215 różowych okien wymontowanych z burzonego budynku trafiło do zniszczonych przez Rosjan obwodów w Ukrainie i zyskało nowe życie w domach mieszkalnych.

Wystawę można oglądać do 12 listopada. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Adam Smolarek

Goście: Zuzanna Milczarek i Mateusz Włodarek 

Data emisji: 03.11.2023

Godzina emisji: 11.15

pj

Czytaj także

Wieś z widokiem na apartamenty Wilanów. Poznaj historię Wolicy

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2023 17:55
Kiedyś podwarszawska wieś, dziś jest w granicach Ursynowa i Wilanowa. Wśród nowoczesnych willi i dużych wieżowców wije się Wolica - miejsce, któremu z etnograficzną uwagą przygląda się Julia Kunikowska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Cienie Antropocenu". Katastrofa ekologiczna w teatrze cieni

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2023 15:00
Jesteśmy coraz bardziej świadomi wpływu działań człowieka na świat natury, ale nawet te najbardziej oczywiste przykłady zmian klimatycznych widoczne są na tyle daleko od nas, że często nie zwracamy na nie uwagi. Projekt "Cienie Antropocenu" skupia się na zmianach, które zaszły w polskim ekosystemie. 
rozwiń zwiń