"Niech żyje komiks!". Jak zadebiutować w branży komiksowej?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2023 12:30
"Niech żyje komiks!" to ostatnie wydarzenie na komiksowej mapie Polski w 2023 roku. 2 grudnia w Muzeum Etnograficznym będzie można poznać też dziedzinę sztuki od podszewki. 
2 grudnia w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbędzie się kolejna odsłona Niech żyje komiks. (zdj. ilustracyjne)
2 grudnia w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbędzie się kolejna odsłona „Niech żyje komiks!”. (zdj. ilustracyjne)Foto: durantelallerar/Shutterstock.com
  • "Niech żyje komiks!" zamyka komiksowe wydarzenia na mapie Polski w 2023 roku. 
  • Będzie tam można spotkać rysowników, scenarzystów, wydawców, twórców zinów. 
  • Scena komiksowa w Polsce ma się coraz lepiej. Polscy twórcy doganiają popularnością zagranicznych. 
  • Podczas wydarzenia będzie można dowiedzieć się, jak wydać komiks w Polsce. 

"Niech żyje komiks!" - wydarzenie dla komiksiarzy

"Niech żyje komiks!" to wydarzenie dla komiksiarzy - twórców, kolekcjonerów, fanów. To też świetna okazja, by poznać to środowisko.

- Scena komiksowa w naszym kraju miewa się dobrze i coraz lepiej - mówi Agata Napiórska, współorganizatorka wydarzenia. - Zamykamy rok wydarzeń komiksowych. To ostatni moment, by obłowić się w egzemplarze, których się jeszcze nie posiada.

Komiksów z roku na rok wydaje się coraz więcej. W ostatnim czasie publikują je też bardziej mainstreamowe wydawnictwa, które do tej pory w ogóle nie zajmowały się tą dziedziną sztuki. 

- Ludzie już zrozumieli, że komiks to nie jest rozrywka tylko dla małych chłopców i dzieci, że opowieścią graficzną można bardzo wiele przekazać - mówi gość Czwórki. - Ja wciąż opowiadam o tym, że komiks fantastycznie rozwija obie półkule mózgowe i warto czytać go dzieciom - czytać i wspólnie oglądać obrazki, co na początku wcale łatwe nie jest, zwłaszcza dla osób, które z komiksem kontaktu nie miały. 

W świecie rysunkowych historii znajdziemy przeróżną tematykę i estetykę. 

Ziny i komiksowy świat

Jednym z wątków wydarzenia "Niech żyje komiks!" jest self-publishing, polega on na tworzeniu komiksu i wydaniu go własnymi siłami i środkami. Tu scena komiksowa przenika się ze światem zinów. 


Posłuchaj
11:47 czwórka pierwsze słyszę 01.12.2023 komiks 9.28.mp3 Na wydarzenie "Niech żyje komiks!" zaprasza Agata Napiórska (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- Dla mnie ziny to pewna forma sztuki. Charakteryzują się tym, że są formą wyrażania siebie i na 100 procent nie jest to forma zarobkowa, bo drukuje się je w niewielkiej liczbie egzemplarzy - ocenia Agata Napiórska. - Ziny w komiksowym świecie były zawsze. Na naszym wydarzeniu mamy też strefę tzw. niezalu, czyli niezależnych twórców, którzy wystawiają się ze swoimi niewielkimi projektami. To warto zobaczyć. Oni:

  • przecierają szlaki,
  • wyznaczają trendy,
  • sprawiają, że więksi wydawcy sięgają po twórców niezależnych. 

Dziś ziny są pięknymi, kolekcjonerskimi publikacjami o, jeszcze, przystępnych cenach. 

Jak wydać komiks? Jak zadebiutować?

Podczas "Niech żyje komiks!" będzie można też dowiedzieć się, jak zadebiutować w wydawnictwie. Są twórcy, którzy wydają w dużych komercyjnych wydawnictwach, a jednocześnie tworzą swoje ziny. - Ten świat nie jest duży. Wydawcy śledzą, co się dzieje w undergroundzie - zauważa gość Kamila Jasieńskiego. 

Czytaj także:

Jeszcze kilka lat temu rynek komiksu zdominowany był przez zagranicznych autorów. Dziś, zdaniem Agaty Napiórskiej, polskie i zagraniczne tytuły idą łeb w łeb, a krajowe publikacje rosną w siłę. - Podczas wykładu "Dlaczego Polacy nienawidzą polskiego komiksu" będzie okazja, by podyskutować na ten temat. Łaskawiej patrzymy na to, co jest zagraniczne, a przecież mamy świetnych rodzimych twórców i twórczynie - ocenia. - Zapraszamy też na teleturniej wiedzy o komiksie. Myślę, że może wziąć w nim udział każdy, kto czytał w życiu jakieś komiksy. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Agata Napiórska (współorganizatorka wydarzenia "Niech żyje komiks!")

Data emisji: 1.12.2023

Godzina emisji: 8.24

pj

Czytaj także

Dave McKean: komiks jest moją pierwszą miłością

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 12:00
- Próbowałem różnych rzeczy, jednak zawsze do komiksu wracam - mówił w rozmowie z Martyną Ogonek ten wielowymiarowy artysta, grafik, ilustrator, fotografik, filmowiec i muzyk, którego pierwsza, kultowa już, książka "Klatki" ukazała się w maju w polskim przekładzie.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komiksy dla małych i dużych. Piotr Nowacki na styku dwóch światów

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2023 12:50
- Rysuję komiksy skierowane do dzieci oraz tworzę powieści graficzne dla starszych odbiorców - opowiada Piotr Nowacki. - Nie wartościuję tych aktywności i zależy mi na tym, żeby robić obie te rzeczy. Każda z nich wymaga trochę innego podejścia i zanurzenia się w inny świat, ale bardzo podoba mi się możliwość łączenia obu przestrzeni. 
rozwiń zwiń