Sticks&Stones - komiks z muzyką

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2023 12:48
"Sticks&Stones" to projekt, jakiego jeszcze nie było - to połączenie muzyki i świata komiksu. Roman Odoj, współautor wydawnictwa, zdradza, jak powstaje taka forma. 
Roman Odoj współautor projektu SticksStone.
Roman Odoj współautor projektu Sticks&Stone.Foto: Kamil Jasieński/Czwórka
  • Roman Odoj i Krzysztof Nowak stworzyli komiks z muzyką - "Sticks&Stones". 
  • Nad projektem pracowali kilka lat, dziś zbierają fundusze na jego wydanie. 
  • Jako pierwszy powstał utwór "Atomic City" - od niego rozpoczął się cały projekt. 
  • Za scenariusz i rysunki odpowiada Krzysztof Nowak. Muzykę stworzył Roman Odoj. 
  • Przy płycie współpracowali też Arek Suchara i Piotr Dziadkowiec - oni są też bohaterami komiksu. 

Sticks&Stones - komiks z muzyką

Takiego projektu na polskim rynku wydawniczym jeszcze nie było. Roman Odoj i Krzysztof Nowak zdecydowali się stworzyć "Sticks&Stones" - komiks z muzyką, albo muzykę z komiksem

- Z Krzysztofem Nowakiem wpadliśmy na ten pomysł już kilka lat temu i stwierdziliśmy, że chyba czegoś takiego jeszcze nie było i warto spróbować. Daliśmy sobie czas i udało się po kilku latach stworzyć to - mówi Roman Odoj, współautor projektu. - Wszystko jest już gotowe, teraz zbieramy fundusze, by to wydać. 

Czwórkowy gość zdradza, że marzą od wydaniu "Sticks&Stones" w wersji fizycznej. Podkreśla, że ich zdaniem to, co stworzyli, zasługuje na dobry papier i porządne wytłoczenie płyty. - Jesteśmy z lat 70. i lubimy nośniki fizyczne - przyznaje. 

O czym jest "Sticks&Stones"?

Fabularnie komiks opowiada o zespole muzycznym Sticks&Stones. - Żartuję sobie, że ten komiks jest oparty na faktach, ale one się dopiero wydarzą - mówi Roman Odoj. - Ten komiks opisuje nas, muzyków, postacie w tym komiksie są autentyczne. Świat jest jednak nieco inny od współczesnego, bo to świat postapokaliptyczny. Stick&Stones grają w mieście Atomic City i spotykają ich różne przygody. Zespół trafia na Złą Kobietę, a co się dzieje potem, to trzeba przeczytać - dodaje. 


Posłuchaj
11:52 czwórka pierwsze słyszę 11.12.2023 9.15.mp3 Roman Odoj opowiada o projekcie "Sticks&Stones" (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Wszyscy bohaterowie komiksu to postacie prawdziwe. Jest tu Roman Odoj, jest basista Arek Suchara i klawiszowiec Piotr Dziadkowiec. Ci muzycy brali też udział w tworzeniu płyty do projektu "Stick&Stones". - Mam nadzieję, że ten zespół trudno sklasyfikować, bo są tu i ostre gitary, a z drugiej strony sporo "syntów". Inspirowałem się latami 80. - przyznaje gość Czwórki. 

Jak powstawało "Sticks&Stones"?

Cały projekt powstawał w czasie pandemii i lockdownów. Roman Odoj zdradza, że najczęściej tworzył między lekcjami, bo na co dzień jest nauczycielem matematyki. - Na początku powstał jeden utwór, który przypominał mi klimat komiksów Krzysztofa. To było moje pierwsze skojarzenie - wspomina. - Napisałem do Krzyśka, a on entuzjastycznie do tego podszedł. Dalej to już powstawało równolegle. 

Roman Odoj wpadł na pomysł, by była to opowieść o muzykach. Cały scenariusz i rysunki zrobił Krzysztof Nowak. 

- Nie chcemy tu narzucać sposobu odbioru tego projektu, choć tytuły utworów sugerują, który kadr jest opisany muzycznie - mówi gość Czwórki. - Komiks ma 28 stron. Podejrzewam, że czyta się go nieco krócej niż trwa płyta. 

Sticks & Stones/Roman Odoj


- Tworząc projekt "Sticks&Stones inspirowaliśmy się nawzajem. Tworzyliśmy historię, która musiała być treściwa. Oddałem to całkowicie Krzyśkowi on się na tym zna najlepiej i zrobił to fantastycznie - przyznaje Roman Odoj. - Krzysiek ma swój styl, a ja go uwielbiam, wszedłem w to w ciemno. On też jest autorem okładek dwóch moich albumów. 

Dziś artyści czekają na sfinansowanie i wydanie swojego projektu. Marzą, by powstała płyta winylowa z  książką komiksową. Roman Odoj zdradza, że w swoim czasie utwory z "Sticks&Stones" pojawią się w serwisach streamingowych. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Gość: Roman Odoj (współautor projektu Sticks&Stone)

Data emisji: 11.12.2023

Godzina emisji: 8.15

pj/mg

Czytaj także

Rafa Jankowski: w komiksie "Mięcho" czerwień to kolor przemocy

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 11:45
Sztuka komiksu jest niezwykle bogata. W tych graficznych opowieściach znajdziemy nie tylko historie superbohaterskie, ale wszystkie rodzaje literackie. "Mięcho" Rafy Jankowskiego możemy nazwać dreszczowcem, opartym na wątkach autobiograficznych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Niech żyje komiks!". Jak zadebiutować w branży komiksowej?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2023 12:30
"Niech żyje komiks!" to ostatnie wydarzenie na komiksowej mapie Polski w 2023 roku. 2 grudnia w Muzeum Etnograficznym będzie można poznać też dziedzinę sztuki od podszewki. 
rozwiń zwiń