Ćma - komiksowy superbohater z naszego podwórka. Nominacja do nagrody Nowej Fantastyki

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2023 13:53
"Ćma" to komiks o warszawskim superbohaterze z retrofuturystycznego dwudziestolecia międzywojennego. Seria została nominowana do nagrody "Nowej Fantastyki" w kategorii Polski Komiks Roku. Tomasz Grodecki, autor "Ćmy" zdradza w Czwórce, że z Kamilem Wilkiem już pracują nad animacją "Ćmy". 
Tomasz Grodecki, autor komiksu Ćma
Tomasz Grodecki, autor komiksu "Ćma"Foto: Kamil Jasieński/Czwórka
 • "Ćma" to komiks o superbohaterze z retrofuturystycznego dwudziestolecia międzywojennego.
 • W Warszawie sprzed 100 lat Tomasz Grodecki umieścił jednak sporo nowych technologii, a także mnóstwo nawiązań do polskiej kultury i sztuki. 
 • "Ćma" została nominowana do prestiżowej nagrody "Nowej Fantastyki". 
 • Wkrótce będziemy mogli się cieszyć czwartym zeszytem o przygodach Ćmy, ale również minutową animacją.  

Tomasz Grodecki swoim komiksem "Ćma" przenosi nas do Warszawy lat 20. XX wieku. Tam Ćma walczy ze złem. 

Ćma - komiksowy superbohater z naszego podwórka

- Od początku chciałem osadzić tego bohatera w dwudziestoleciu, bo jest to czas ciekawy z kilku powodów :

 • dopiero odzyskaliśmy niepodległość, ale ta miała swoja cenę
 • demokracja nie mogła się rozwinąć
 • prezydent został zamordowany
 • jak zajrzymy do kronik policyjnych to zyskujemy masę informacji o niezorganizowanej i zorganizowanej działalności przestępczej

To super miejsce dla superbohatera - podkreśla gość Czwórki. - Tak powstał pomysł na Ćmę, bohatera, który łączy w sobie wiele sprzeczności. Za dnia to awangardowy artysta, król warszawskiej bohemy, a w nocy ktoś w rodzaju detektywa-superbohatera - dodaje. 

Gość Kamila Jasieńskiego zdradza, że pomysł, aby bohaterem była ćma przyszedł mu do głowy dość szybko. Pokreśla, że to zwierzęta niezwykle kruche, zwinne i bardzo inteligentne. - Taki jest właśnie Ćma, on posiad tylko jedną supersłabość, czyli pociąg do światła. Nie posiada supermocy, jest bardzo ludzki, jest blisko nas - mówi Tomasz Grodecki. - Bliżej mu do Indiany Jonesa niż do Supermana. To typ awanturnika, celebryty, a z drugiej strony człowiek, który walczy z przestępczością i mierzy się ze zwykłymi problemami. 

Ćma - komiks retrofuturystyczny

Akcja "Ćmy" rozgrywa się w Warszawie sprzed 100 lat, ale do tego świata przeniknęła też nowa technologia m.in. smartfony. 

- Dwudziestolecie to czas niezwykle popularny w popkulturze, fascynujący. Warszawę tego czasu nazywano Paryżem Północy, ale trzeba pamiętać, że to też czas bardzo trudny - zwraca uwagę autor "Ćmy". - To była Warszawa pełna sprzeczności: odrodzenie, niepodległość, wystawne bankiety, ale też czas mierzenia się z biedą, przestępczością, problemami parlamentarnymi. 


Posłuchaj
16:07 czwórka pierwsze słyszę 17.10.2023 ćma.mp3 O swoim komiksie "Ćma" opowiada Tomasz Grodecki (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

W szacie graficznej komiksu znajdziemy wiele nawiązań do sztuki tamtego czasu, do obrazów Tamary Łempickiej czy sztuki art deco. - Ja w swojej pracy łącze dwie metody tworzenia komiksów, moje scenariusze są bardzo rozbudowane, szczegółowe, ale dialogi powstają już po fakcie, po wyrysowaniu komiksu - zdradza Tomasz Grodecki. 

"Ćma" to komiks czarno-biały, co dziś jest sercem tej serii, ale plan był inny. - Mieliśmy kolorystę, ale on wykruszył się z naszej ekipy - przyznaje scenarzysta. - Gdy zobaczyłem plansze Rafała Bąkowicza to stwierdziłem, że to wygląda fenomenalnie w czerni i bieli. Komiks na tym zyskał. 


Kadr z pierwszego zeszytu serii "Ćma". Rafał Bąkowicz Kadr z pierwszego zeszytu serii "Ćma". Rafał Bąkowicz

"Ćma" - polski komiks superbohaterski?

Tomas Grodecki zwraca uwagę, że utarło się postrzeganie komiksu jako gorszego brata literatury, a komiks superbohaterski w ogóle jest na szarym końcu. - Ja się z tym nie zgadzam. "Ćma" czerpie z:

 • klasyki komiksu superbohaterskiego,
 • komiksu noir,
 • komiksu retrofuturystycznego,
 • komiksu pulpowego.

- Chciałem zdekonstruować ten gatunek komiksów o superbohaterach, zrobić w nim coś nowego - dodaje. - Nawiązujemy do złotej ery komiksu. Tak jak Zorro zainspirował Batmana, tak Batman zainspirował Ćmę. 

Ćma z nominacją do nagrody "Nowej Fantastyki"

"Ćma" została nominowana do prestiżowej nagrody "Nowej Fantastyki", najstarszego i najważniejszemu pisma poświęconemu fantastyce w Polsce. - Nominacja wpłynęła na popularność "Ćmy" - przyznaje gość Czwórki. - Podkreślamy, że seria czerpie z wielu źródeł, z malarstwa, poezji, sztuki. Staram się, żeby komiks był zakorzeniony w naszej kulturze. 

W najbliższym czasie możemy czekać na czwarty zeszyt przygód Ćmy - "Ćma. Pierwszy kontakt". Za odcinek graficznie odpowiada Grzegorz Kaczmarczyk. - To będzie dłuższa forma, jedna historia. Ćma będzie tropił niezidentyfikowane obiekty latające. Będzie dużo dziwności, dużo pulpy - zdradza autor. - Wkrótce też powstanie jednominutowa animacja, która opowie całkiem nową historię. Już piszę do niej scenariusz i  podłożę głos samemu Ćmie. a animację i kolor odpowiada Kacper Wilk.  

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Tomasz Grodecki (autor komiksu "Ćma")

Data emisji: 17.10.2023

Godzina emisji: 09.14

pj

Czytaj także

Artystyczne figurki bohaterów "są czymś w rodzaju streetartowej rzeźby"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 11:15
Kilka dekad temu znane figurki bohaterów weszły na wyższy poziom. To coś więcej niż zwykłe zabawki. Czym są figurki artystyczne i designerskie i czym różnią się od zwykłych action figures? O tym opowiada w Czwórce Marek Kasperski, prezes galerii Art Komiks.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Papcio Chmiel udomowiony". Twórca we wspomnieniach bliskich

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2023 15:00
- My się nigdy nie nudziliśmy. Tata nawet swoim wyglądem podkreślał, że nie ma czegoś takiego jak szarość. Wszystko, choć oddzielone czarną kreską, było w naszym życiu kolorowe - wspominała Monique Lehman, córka Henryka Jerzego Chmielewskiego. 7 czerwca przypada setna rocznica urodzin Papcia Chmiela. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komiksy dla małych i dużych. Piotr Nowacki na styku dwóch światów

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2023 12:50
- Rysuję komiksy skierowane do dzieci oraz tworzę powieści graficzne dla starszych odbiorców - opowiada Piotr Nowacki. - Nie wartościuję tych aktywności i zależy mi na tym, żeby robić obie te rzeczy. Każda z nich wymaga trochę innego podejścia i zanurzenia się w inny świat, ale bardzo podoba mi się możliwość łączenia obu przestrzeni. 
rozwiń zwiń