Krew - bezcenny dar. Krwiodawstwo w Polsce i na świecie

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2024 15:40
W dniu Walentynkowej Akcji Krwiodawstwa organizowanej na terenie Polskiego Radia m.in. sprawdzimy jak wygląda krwiodawstwo na świecie. 
W audycji PIerwsze słyszę sprawdzimy m.in. jak wygląda krwiodawstwo na świecie,
W audycji PIerwsze słyszę sprawdzimy m.in. jak wygląda krwiodawstwo na świecie,Foto: shutterstock/360b

Co roku w walentynki Polskie Radio i Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża DAR SERCA organizuje Walentynkową Akcję Krwiodawstwa. Ten dzień to doskonała okazja, żeby nie tylko więcej powiedzieć o akcji, ale i samym krwiodawstwie. Krew, to najpiękniejszy dar, jaki można podarować, a do grona krwiodawców można się przyłączyć przez cały rok. W Polsce krwiodawstwo jest dobrowolne i bezpłatne - nie można sprzedawać krwi, a jak to jest na świecie? To, po godzinie 8.30 sprawdzi nasza reporterka Weronika Puszkar.

Wcześniej w środowy poranek, gościem Kamila Jasieńskiego będzie Paweł Ochman, autor profilu weganon. Wraz z końcem karnawału zaczyna się wielki post, w tym czasie wielu z nas decyduje się ograniczyć spożycie mięsa. Paweł przekonuje, że kuchnia wege nie musi być skomplikowana, a talerz postny nie musi być nudny. Więcej na ten temat powiemy po godz. 8.15.

W dalszej części programu, w Czwórce pojawi się Tomasz Kołodziejczak, który wraz z Ignacym Trzewiczkiem są twórcami oraz wydawcami gier i komiksów. Są także pomysłodawcami Kanału Fantastycznego, który jest nową platformą dla miłośników literatury, komiksów, gier i innych form mających związek z szeroko pojmowaną fantastyką. W każdy wtorek, czwartek i sobotę publikowane będą filmy, a ich treścią będą nie tylko nowości, ale też klasyki gatunku. Na to spotkanie zapraszamy po godzinie 9.15.

W audycji nie zabraknie także najlepszej dawki Czwórkowej muzyki oraz serwisu kulturalnego i sportowego. 


***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" w środę (14.02) o godz. 7.00 zaprasza Kamil Jasieński.

aw/mo


Czytaj także

Zwierzak ze schroniska. Przyjaciel, który wymaga miłości i uwagi

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018 15:32
Mimo wielu akcji informacyjnych na temat adopcji psów schroniska pękają w szwach. Dlaczego, mimo coraz większego zainteresowania społeczeństwa tematem adopcji bezdomnych zwierząt przybywa?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". O rolowaniu i traumach z dzieciństwa

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2024 07:40
Nie mają liczby pojedynczej i sprawiają problem - w deklinacji i w noszeniu. Skąd w języku polskim wzięły się rajtuzy i dlaczego większość z nas nie chciała nosić rajtuzów?
rozwiń zwiń