Kiosk z Kasetami w Lublinie. Takiej wystawy jeszcze nie było

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 14:00
Kiosk z Kasetami znajduje się w Lublinie. Stoi przed Dzielnicowym Domem Kultury "Węglin". Do maja można tam słuchać muzyki i wrócić do lat 80. i 90. - Był czas, kiedy kasety spisaliśmy na straty. Tymczasem działają dłużej niż CD i mają przyjemne, miękkie brzmienie - przekonuje Sławomir Księżniak, pomysłodawca wystawy. 
Otwarcie wystawy Kiosk z Kasetami w  DDK Węglin w Lublinie.
Otwarcie wystawy Kiosk z Kasetami w DDK "Węglin" w Lublinie.Foto: Jacek Świerczyński / DDK „Węglin”
  • Kiosk z Kasetami to inicjatywa Dzielnicowego Domu Kultury "Węglin" w Lublinie.
  • Na wystawie zobaczymy kolekcję kaset magnetofonowych, autorskich okładek i walkmanów. 
  • - Kasety nie utleniają się jak płyty CD i mają przyjemne, miękkie brzmienie - Sławomir Księżniak, pomysłodawca wystawy.

- Kaseta magnetofonowa, mimo że kojarzy się z oldschoolowym nośnikiem, nigdy z rynku nie zniknęła. Jest produkowana od 1963 roku. A to, że w pewnym momencie została wyparta przez CD, to już zupełnie inna sprawa - mówi Sławomir Księżniak, inicjator przedsięwzięcia. - Zabawne jednak jest to, że cd-ry, które nagrywaliśmy przed 20 laty, już się utleniły i już nie działają, a kasety z lat 80., które trzymałem na strychu, wciąż grają.  

Jakość nośnika doceniają też wytwórnie muzyczne. - Bardzo dużo małych labeli nadal wydaje kasety, a trend jest taki, że i duże oficyny zaczynają się tym interesować. Kiedy wychodzi nowa płyta popularnej gwiazdy, to ona tak naprawdę ukazuje się na wszystkich nośnikach - dodaje.

Kiosk z Kasetami mieści się w Kiosku ze Sztuką. To wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie Lublina. Powstało w dzielnicy Węglin, która przez długi czas pozbawiona była stałego kontaktu ze sztuką i jest centrum wystawienniczym, warsztatowym i wydawniczym, zamieniającym się raz w gablotę kolekcjonera, kiedy indziej w tajemniczy kufer na dziecięce sekrety, czy księgarnię, by na koniec wydać z siebie dźwięk.

Posłuchaj
12:53 Czwórka Pierwsze słyszę - kasety 27.03.2024.mp3 Kiosk z Kasetami w Lublinie - powrót do lat 80. i 90. XX wieku (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Przewijanie wspomnień

Do Kiosku trafiło ponad 700 kaset, prezentujących szeroki wachlarz gatunków muzycznych – od klasyki, przez pop i rock, aż po heavy metal. Oprócz kaset w kiosku są też walkmany, pudełka do przechowywania kaset i przedmioty z nich wykonane.


Kiosk z Kasetami - wystawa w Lublinie. Kiosk z Kasetami - wystawa w Lublinie.

Głównym bohaterem wystawy jest Andrzej „Natty B” Kępski - muzyczny entuzjasta, anglista, członek sound systemów Love Sen-C Music Sound System i Roots Defender oraz wokalista lubelskiego zespołu Totalizator - opowiada gość Czwórki. - Andrzejowi w latach 80. i 90. udało się zgromadzić całkiem pokaźną kolekcję kaset, do których tworzył autorskie okładki. Je także prezentujemy w Kiosku.

- Jeśli ktoś ma dobrze zachowany sprzęt i kasetę dobrej jakości, to śmiało może słuchać muzyki z tego nośnika. Zwłaszcza że dźwięk z kaset ma specyficzne, miękkie brzmienie. Jest bardzo przyjemny dla ucha - dodaje Sławomir Księżniak. - Co więcej, kupując kasety magnetofonowe, wspieramy artystów, a w czasach polityki prowadzonej przez portale streamingowe jest jak najbardziej na miejscu. 

Kiosk z Kasetami będzie działał do 1 maja 2024 roku. 

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Sławomir Księżniak (Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin" w Lublinie)

Data emisji: 27.03.2023

Godzina emisji: 9.15

kul/wmkor

Czytaj także

Kanał Fantastyczny. Nowa przestrzeń dla geeków i nerdów w każdym wieku

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2024 14:50
Kanał Fantastyczny to nowe miejsce w sieci dla geeków, nerdów i fanów fantastyki. - Stawiamy na fantastykę analogową, drukowane książki i komiksy oraz na gry we wszystkich ich postaciach - zapowiada Tomasz Kołodziejczak, współtwórca projektu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Motocykl dla Jamesa Hetfielda. Polscy customerzy zachwycili świat

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2024 11:20
Amerykanie zachwycili się motocyklem z Rzeszowa. Customowy pojazd Game Over Cycles zdobył cztery nagrody na prestiżowej imprezie Daytona Bike Week. Znakomity projekt Polaków docenili nie tylko jurorzy, ale też James Hetfield z zespołu Metallica.
rozwiń zwiń