Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych w Kalifornii

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 14:21
W Kalifornii w USA od 2035 roku sprzedaż nowych samochodów z silnikiem benzynowym będzie nielegalna.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Scharfsinn

samochody elektryczne free 1200.jpg
Jaka będzie przyszłość polskiej motoryzacji?

Taką decyzję podjął gubernator Kalifornii Gavin Newsom, który zapewnia, że - choć oznacza to ogromne wyzwanie polityczne, prawne - to szansa na przekształcenie amerykańskiej gospodarki. - W USA taki limit ma ogromne szanse na powodzenie. Od lat tamtejszy rynek dążył do ograniczenia emisji spalin. Pierwszy elektryczny samochód przyjął się tam jeszcze w latach 90. ubiegłego stulecia, a dziś na tamtejszych ulicach zobaczyć można mnóstwo Tesli - opowiada Mateusz Żuchowski z Autokult.pl. Jak tłumaczy, wzywaniem będzie raczej zmiana mentalności obywateli i dostosowanie drogowej infrastruktury do potrzeb właścicieli nowych samochodów bezspalinowych.

Posłuchaj
04:24 2020_10_15-07-16-13_PR4.mp3 Zakaz sprzedaży nowych aut z silnikiem spalinowym w Kalifornii (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Zakaz sprzedaży dotyczy samochodów osobowych oraz ciężarowych, chodzi jednak tylko o auta nowe. Decyzja nie obejmuje używanych samochodów, po 2035 roku w dalszym ciągu będzie można je posiadać, kupować i sprzedawać. - Rynek wtórny trudno byłoby ograniczyć, więc te samochody przez kilka lat będą jeszcze w obrocie. Jednak sytuacja z czasem rozwiąże się sama, bo te auta po prostu się zużyją - prognozuje ekspert.

Czytaj także:

Jak wyliczają tamtejsi badacze, po wprowadzeniu tej regulacji w życie, emisja gazów cieplarnianych z Kalifornii spadnie o 35 procent. - Na dziś to dobre rozwiązanie, ale z pewnością nie ostateczne dla przemysłu cięższego, chodzi m.in. o transport na większe odległości, czy pozyskiwanie surowców do budowania akumulatorów tych aut - wymieniał ekspert. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Mateusz Kulik

Data emisji: 15.10.2020

Godzina emisji: 7.16

Czytaj także

Nowy wygląd Facebooka - albo go kochasz, albo nienawidzisz

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 13:36
Od kwietnia 2019 roku wiadomo, że będzie nowy, desktopowy interface Facebooka. Dziś widział go już chyba każdy użytkownik. Opinie o nim są jednak podzielone.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Smartfon rozpozna zagrożenie i ostrzeże cię przed nim?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 13:46
Urządzenia mobilne z systemem Android mają zostać wyposażone w nową aplikację, która będzie rozpoznawać konkretne, "groźne dźwięki" z naszego otoczenia, a potem powiadomi nas o niebezpieczeństwie.
rozwiń zwiń