Higiena snu. Jesteś sową czy skowronkiem?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 13:17
Wśród nas są ranne ptaszki oraz ludzie, którzy późno chodzą spać i jeszcze później wstają, czyli sowy. Po której "stronie mocy" warto stanąć?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/PK Studio

mężczyzna bezsenność sen spanie 1200.jpg
Paraliż senny. Co się dzieje, kiedy mózg wstaje wcześniej niż ciało?

- Łatwiej jest w życiu skowronkom - mówiła psycholog kliniczny Małgorzata Fornal-Pawłowska. - Nie dość, że mają dla siebie cały dzień, bo wcześnie wstają, to jeszcze są wyspane, bo wcześnie chodzą spać i wyrabiają normę snu - tłumaczyła. Jak podkreślała, to, o której godzinie wstajemy, nie ma aż takiego znaczenia jak to, jak długo śpimy. Norma dla dorosłej osoby to ok. 7-8 godzin. 

Posłuchaj
08:50 Czworka pierwsze słyszę 22.02.2021.mp3 Czy wczesne wstawanie można sobie "zaprogramować?" Czy lepiej być sową, czy skowronkiem? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

W czasie pandemii nasz zegar biologiczny zmienił się - przyznają goście Czwórki. - Po pierwsze trudno nam się zmotywować do wczesnego wstawania, bo - jeśli pracujemy zdalnie - nie musimy szykować się do wyjścia z domu, tymczasem jakość snu zależy m.in. od ekspozycji na słońce - mówiła Małgorzata Fornal-Pawłowska. - Dobrze jest wystawić się na działanie promieni słonecznych zaraz po przebudzeniu, wówczas organizm "ustawi sobie", kiedy wieczorem ma zacząć wydzielać melatoninę, byśmy mogli zasnąć - podkreślała.

sen bezsenność 1000.jpg
Nie możesz spać? Zanim sięgniesz po leki, odłóż komórkę

Czytaj także:

Jak tłumaczyła zaś dietetyk Celina Kinicka, jeszcze bardziej niż długość snu liczy się jego jakość. - Sen przed północą jest najbardziej efektywny, dlatego warto chodzić spać już o 22. Wówczas zupełnie inaczej wydzielać nam się będą hormony - opowiadała gość Czwórki. - Będzie nam łatwiej zregenerować organizm i właściwie odpocząć. 

Czytaj także:

Czy da się zmienić nawyki i będąc sową nauczyć się wstawać o świcie? To kwestia bardzo indywidualna, ale jak przekonywały goście Czwórki, warto zadbać o higienę snu - to ułatwi sprawę. Ważna jest odpowiednia dieta, jedzenie najpóźniej trzy godziny przed snem, regularność w aktywności fizycznej, unikanie kofeiny czy alkoholu i niebieskiego światła cyfrowych wyświetlaczy przed snem. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Celina Kinicka (dietetyk), Małgorzata Fornal-Pawłowska (psycholog kliniczny)

Data emisji: 22.02.2021

Godzina emisji: 8.15

kd

Czytaj także

Mleczny zawrót głowy. Które jest najzdrowsze?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 14:52
Mleko UHT, pasteryzowane, odtłuszczone, półtłuste i tłuste... które jest bliższe mleku od krowy? Jakie jest najlepsze dla naszego zdrowia? Według specjalistów, mleko to źródło wapnia i białka, a tłuszcz w nim zawarty ma ważne dla nas składniki odżywcze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdy zjadasz hamburgera, koncentracja spada

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 10:21
Jak udowodnili naukowcy z Ohio State University fast foody, oprócz tego, że negatywnie wpływają na naszą wagę, dodatkowo nie pozwalają nam się skupić. 
rozwiń zwiń