Gdy nastrój zawodzi - postaw na kawę

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 11:35
Dwie trzecie Europejczyków doświadczyło pogorszenia nastroju w czasie lockdownu. Jednych dotknęło to mocniej, innych słabiej. W kryzysie, jak się okazuje, sięgaliśmy po małe przyjemności np. po kawę. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/eldar nurkovic
rabarbar 1200.jpg
Rabarbar - wiosenny król ciast i kompotów

Z badań wykonanych przez Institute for Scientific Information on Coffee (ISIC) wynika, że w czasie lockdownów Włosi i Polacy mocno posmutnieli. Spadek nastrojów jest najbardziej widoczny w tych krajach. Dużo mówi się o tym, że nasze zdrowie psychiczne w ostatnim czasie się pogorszyło. 

Posłuchaj
05:28 czwórka pierwsze słyszę 22.06.2021 gość.mp3 Czy kawa poprawia pandemiczne nastroje? (Czwórka/Pierwsze słyszę)

- Włochy bardzo mocno zostały doświadczone pandemią koronawirusa, spadek nastroju obywateli tego państwa jest uzasadniony - zauważa Agata Ziemnicka psycholożka i dietetyczka. - Polacy zaś nie są bardzo radosnym narodem - z "niskiej półki nastrojów" startowaliśmy - dodaje. 

Wyniki badań pokazują, że 1/4 badanych martwiła się, że na ich samopoczuciu odbije się brak aktywności fizycznej. - Część osób przestała być aktywna, a część rozpoczęła aktywność domową, bo zrobiła się na to przestrzeń - oszczędzili czas, który np. spędzali w aucie, w komunikacji - zauważa gość Kamila Jasieńskiego. - Część z nas zaczęła się lepiej odżywiać, a część wpadła w złe nawyki żywieniowe. To się bardzo spolaryzowało podczas pandemii, ona bardzo wyolbrzymiła nasze tendencje - dodaje. 


Posłuchaj także:

Badania pokazują pogorszenie nastroju obywateli, ale też wskazują, co nam poprawiało humor, czyli drobne przyjemności, np. picie kawy. - Okazuje się, że gdy nie możemy nigdzie wyjść, to kawa może być odskocznią, celebracja picia, parzenie, cały ten rytuał - wyjaśnia psycholożka. - Kawa to też substancja, która wzmacnia układ nerwowy, pobudza go, zwiększa koncentrację, wpływa pozytywnie na organizm, sprawia, że jesteśmy bardziej chętni, by podjąć się aktywności fizycznych - dodaje. 

Gość Czwórki zauważa, że wokół kawy narosło wiele szkodliwych mitów, a jest ona bardzo zdrowym produktem i zaleca się pić 2-4 filiżanki kawy dziennie. - Ten produkt nie jest ani szkodliwy, ani uzależniający. Zawiera wiele składników mineralnych - dodaje. - Dodatkowo pozwala wstać od biurka, oderwać się od pracy. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Agata Ziemnicka (psycholożka i dietetyczka)

Data emisji: 22.06.2021

Godzina emisji: 8.23

pj

Czytaj także

Mała, czarna i bezcenna - kawa na wagę złota?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 13:50
Od początku lutego kawa Arabica na nowojorskiej giełdzie podrożała nawet o 30 proc. - Tendencja jednak szybko się odwróciła i w tej chwili sytuacja jest ustabilizowana - mówi Dorota Sierakowska, autorka książki "Świat surowców".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trzydniowy weekend - czy w Polsce to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 16:38
Plany wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy w Hiszpanii budzą kontrowersje w całej Europie. W Polsce wielu też marzy o dłuższych weekendach, ale czy to nie pogrążyłoby naszej produkcji?
rozwiń zwiń