XVIII Konkurs Chopinowski. "Muzyczne wydarzenie na światową skalę"

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 12:38
Trwają eliminacje do XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. - Ten konkurs otwiera wiele drzwi do kariery - mówi uczestnik tegorocznej odsłony Andrzej Wierciński. 
Andrzej Wierciński
Andrzej WiercińskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

- To najważniejszy konkurs pianistyczny na świecie w opinii niektórych artystów. U mnie panuje spokój, staram się być z dala od tego zgiełku, nie brać udziału w zamieszaniu, który temu towarzyszy, a po prostu jak najlepiej zagrać - podkreślał Andrzej Wierciński, uczestnik tegorocznej odsłony konkursu. Pianista brał już udział w jednej z edycji. - To było sześć lat temu, więc to było tak naprawdę zupełnie inne wydarzenie. Jednak tamte doświadczenia z pewnością pomogły mi w przygotowaniach do aktualnego konkursu, to bardzo dużo mi dało - podkreślał. 

Posłuchaj
07:08 czwórka chopinowski 2021_07_19-08-27-04.mp3 O swoich przygotowaniach do Konkursu Chopinowskiego i podejściu do muzyki opowiada Andrzej Wierciński (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Jak tłumaczył muzyk, uczestnictwo w konkursie chopinowskim "otwiera drzwi wielu sal koncertowych" i daje szerokie możliwości artystyczne. - Konkurs to taki swoisty kredyt zaufania. Mimo to sam start nie gwarantuje kariery. Trzeba potem samemu mądrze nią pokierować - mówił Andrzej Wierciński. 

Zobacz transmisję z eliminacji:

Źr. Chopin Institute - The 18th International Fryderyk Chopin Piano Competition

Czytaj także:

- Od momentu, gdy startowałem w konkursie po raz pierwszy do dziś zmieniło się wszystko. Przede wszystkim moje podejście do muzyki, do fortepianu i wydobycia z niego dźwięku i całego pojęcia artyzmu. Mam nadzieję, że te sześć lat na tyle mnie zmieniło, że w tegorocznym konkursie interpretacje będą przepiękne - mówił muzyk. Jak podkreślał, teraz - tuż przed konkursem - pozostał już wyłącznie czas na przygotowanie mentalne. - Tu nie ma już miejsca na "dociągnięcia" interpretacyjne, to szlifowanie powinno być zrobione już dawno temu - mówił Andrzej Wierciński. - Jedyne, nad czym możemy pracować dziś to zachowanie na scenie pod wpływem stresu i konkursowej adrenaliny. 

Źr. Dwójka - Program 2. Polskiego Radia - Eliminacje do XVIII Konkursu Chopinowskiego 

Jak tłumaczył Andrzej Wierciński, choć muzyka klasyczna jest poza mainstremem, dla niego to najważniejszy gatunek. - Po prostu to kocham. Jak już usiąde do fortepianu, na całe godziny jestem wyłączony z rzeczywistości. Improwizuję, albo po prostu ćwiczę - opowiadał artysta.

ZOBACZ TAKŻE Eliminacje do Konkursu Chopinowskiego - relacja z wyboru fortepianów >>>

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Jan Olejniczak

Gość: Andrzej Wierciński (uczestnik 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina)

Data emisji: 19.07.2021

Godzina emisji: 8.15

kd


Czytaj także

Boleo & Follow The Riddim - rozmawiamy ze zwycięzcami Czwórka Reggae Contest

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 13:48
- Mega motywujące jest, gdy człowiek robi coś, czym chce się podzielić z ludźmi i to jest doceniane - mówią zwycięzcy Czwórka Reggae Contest w Ostródzie, Boleo & Follow The Riddim. - To dodaje skrzydeł i energii, żeby tworzyć dalej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dalgona Coffee - jak przyrządzić hit ostatnich miesięcy?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 09:30
Dalgona Coffee to słodki pomysł na kawę, który w ostatnim czasie podbija media społecznościowe. - To super przepis dla kawoszy na lato i na gorące dni - mówi szef kuchni Janek Paszkowski. - Kawę możemy przygotować w domu, w bardzo prosty i efektowny sposób. 
rozwiń zwiń