Powiedz mi, czego słuchasz, a powiem ci, kim jesteś. Wyniki badań o gustach muzycznych Polaków

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 10:06
- To, że ktoś deklaruje w badaniach, że słucha muzyki klasycznej, nie oznacza jednak, że całkowicie odrzuca disco polo - podkreślał Tomasz Marcysiak, socjolog z Wyższej Szkoły Bankowej w Bydgoszczy. 
Czego najchętniej słuchają Polacy?
Czego najchętniej słuchają Polacy?Foto: Shutterstock/Jardul
  • Preferencje muzyczne zależne są w dużej mierze od naszej pozycji społecznej, ale nie od płci czy wieku
  • Disco polo jest najbardziej lubiane przez osoby o najniższym statusie społecznym
  • Na naszą skłonność do preferowania określonego muzycznego stylu wpływ ma także środowisko, rówieśnicy i znajomi

Im wyższa pozycja klasowa, wyższe wykształcenie czy wykonywanie bardziej skomplikowanych zawodów związanych z wyższymi zarobkami, w tym większym stopniu lubi się muzykę klasyczną. To wyniki najnowszego badania przeprowadzonego przez socjologów z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN w ramach projektu badawczego "Dystynkcje muzyczne, gust muzyczny i stratyfikacja społeczna a proces kształtowania się stylu życia Polaków".

"Nie każdy rodzi się melomanem"

Jak tłumaczył gość Czwórki, człowiek nie rodzi się melomanem. - To długi proces kształcenia, który zaczyna się w domu, gdy rodzice dają dzieciom wybór, pokazują różne gatunki i nie krytykują ich wyborów - mówił ekspert.

Zdaniem Kamila Jasieńskiego, według wielu badań w Polsce najpopularniejszym gatunkiem jest hip-hop, a ten - powoli - zaczyna mieszać się z popem. - Nie wrzucajmy jednak tego gatunku do jednego worka z disco polo - apelował gospodarz audycji. 

Kiedy ostatni raz byłeś na koncercie?

Zdaniem Tomasza Marcysiaka deklaracje wcale nie muszą iść w parze z praktyką. - To, że coś deklarujemy, nie oznacza także, że uczęszczamy na koncerty rockowe albo do filharmonii. Uczestnictwo w kulturze może być czynne albo bierne, niektórzy będą po prostu włączać radio w samochodzie i to im wystarczy - tłumaczył. - Bycie "czynnym słuchaczem" to cały proces interakcyjny. Chodzi też o to, by wiedzieć, jak się ubrać na koncert, kiedy wypada klaskać i kiedy można pozwolić sobie na gwizdanie w czasie spektaklu - podkreślał. 

Posłuchaj
06:39 _PR4_AAC 2022_01_18-08-15-32.mp3 Preferencje muzyczne Polaków - opowiada Tomasz Marcysiak, socjolog (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Z badań naukowców wynika także, że słuchanie disco polo nie zależy od płci ani miejsca zamieszkania. - Czasem mówi się, że tego gatunku słucha się na prowincji, wśród osób z mniejszym wykształceniem. Ja uważam, że może być odwrotnie: disco polo powstało z miłości do muzyki. Na wsi jest mniejszy wybór, więc ludzie sami chwytają instrumenty i grają to, co potrafią.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Tomasz Marcysiak (socjolog z Wyższej Szkoły Bankowej w Bydgoszczy)

Data emisji: 18.01.2022

Godzina emisji: 08.30

kd

Czytaj także

Krakowski Festiwal Górski. "Wszystkie zajawki w jednym miejscu"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 14:50
O imprezie mówi się, że jest górskim podsumowaniem ostatnich 12 miesięcy. W tym roku Krakowski Festiwal Górski odbędzie się w pierwszy weekend grudnia, pod patronatem Czwórki. 
rozwiń zwiń