Siga siga, czyli święty spokój. Sposób na dobre życie według Greków

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 13:56
Duńczycy mają hygge, Hiszpanie mówią "mañana", a Grecy, którzy kochają morze i święty spokój - "siga siga". - U Greków liczy się nie tylko dobra kuchnia, ale cały pozytywny tryb życia - mówiła Sabina Francuz, autorka książki "Siga siga. Smak Grecji na twoim talerzu".
Wciąż bardzo wielu Polaków wybiera Grecję jako miejsce odpoczynku
Wciąż bardzo wielu Polaków wybiera Grecję jako miejsce odpoczynkuFoto: Shutterstock

Jak tłumaczyła Sabina Francuz w rozmowie z Czwórką, w Grecji tzw. dieta śródziemnomorska wygląda i smakuje inaczej, niż widzimy to w Polsce. - Przede wszystkim to nie tylko dieta. To dobry tryb życia, nie tylko posiłek, ale także to, w jakiej atmosferze i otoczeniu go spożywamy - podkreślała. - To dodatki do diety, których jest jeszcze więcej niż produktów spożywczych. 

Jak tłumaczyła Sabina Francuz, w Polsce na jedzenie "patrzy się" inaczej. - To kwestia obyczajów jedzeniowych, mamy w zwyczaju fundować sobie potrawy smażone, ale także kanapki, bez których nie wyobrażamy sobie życia. Chleb w Grecji jest osobną potrawą. Kanapki jada się rzadko - mówiła gość Czwórki. - Wraz z masową turystyką pozwolono sobie na pewne uproszczenia, także w gastronomii. Produkty, które łatwo jest wyprodukować, przechować i potem sprzedać, po prostu zaczęły się rozprzestrzeniać. Dziś widać to m.in., w tawernach, których karty dań wyglądają bardzo podobnie i zawierają mało elementów regionalnych - wyliczała. 

Grecy - jak mówiła Sabina Francuz - w ostatnich latach powracają jednak do swoich kulinarnych korzeni. - Zaczynają je promować i przestają się ich wstydzić, serwując pizzę i frytki - mówiła. Jak podkreślała, w greckiej kuchni znajdziemy jednak nawiązania do innych regionalnych przysmaków, m.in. francuskich czy tureckich.

Czytaj także:

Jej książka "Siga siga. Smak Grecji na twoim talerzu", która miała premierę 1 czerwca, to publikacja, która "przeciera kulinarne szlaki, zbacza z utartych turystycznych ścieżek" - przekonuje autorka. Znajdziemy tu m.in. 80 przepisów na klasyczne potrawy z rodzinnych greckich biesiad i tłocznych tawern, takie jak fawa, keftedes, feta smażona w filo, faszerowany kalmar w cytrynowym sosie z uzo, hilopites z boczniakami i orzechami oraz lody tymiankowe z metaxą.

Posłuchaj
13:20 czwórka grecja 2022_06_01-08-16-30.mp3 Sabina Francuz opowiada o greckich tradycjach kulinarnych i nie tylko (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Sabina Francuz (autorka książki "Siga siga. Smak Grecji na twoim talerzu")

Data emisji: 01.06.2022 

Godzina emisji: 7.16


Czytaj także

Paszporty i korytarze zdrowia - czy to grecki sposób na powrót turystów?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 10:18
Grecja należy do światowej czołówki krajów, które najlepiej radzą sobie z epidemią koronawirusa. Dziś pojawiają się pierwsze pomysły jak na nowo zorganizować turystykę i przyjąć podróżnych. 
rozwiń zwiń