Jak radzi sobie nasz zegar biologiczny w czasie izolacji?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 14:27
Brak budzika, przedłużony czas pracy i częstszy sen? Teoretycznie możemy sobie pozwolić na późne chodzenie spać i późne wstawanie, pracę w piżamie, dowolne pory posiłków. Ale to nie do końca prawda. Jak pracujemy i odpoczywamy w home office?
Audio
  • Jak zorganizować pracę w czasie pandemii? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Rawpixel.com

tajlandia 1200 shutterstock.jpg
Polak pomaga w Tajlandii. Jak wesprzeć najbardziej potrzebujących?

Zmiana stylu życia wpłynie na nasz zegar biologiczny

Praca zdalna całkowicie zmieniła styl naszego życia. Niestety, jak przekonują eksperci, w związku z tym nasz zegar biologiczny może być poważnie rozregulowany. Przed kwarantanną przygotowany był do zupełnie innego stylu życia. Gdy przyzwyczaimy organizm do nowych zachowań, nasz rytm dobowy zostanie zaburzony. Brak regularności w obowiązkach może sprawiać trudności z narzuceniem sobie trybu pracy sprzed pandemii. 

Konieczność izolacji jest dla nas sytuacją nienaturalną. Długofalowe zamknięcie w domach może prowadzić do rozwoju zaburzeń Karolina Wincewicz

Dyscyplina w czasie pandemii ułatwi powrót do pracy

Jak mówiła Karolina Wincewicz psycholog i psychoterapeuta ze Szpitala Nowowiejskiego w Warszawie nie musimy dopuścić do tego, by nasz zegar biologiczny został rozregulowany. Kluczowe jest pamiętanie o tym, by zachować tryb dnia, do którego byliśmy przyzwyczajeni przed pandemią. - Pokusa zmiany stylu życia jest większa zwłaszcza dla tych, którzy mają wieczorny chronotyp i są tzw. sową. Warto jednak narzucać sobie standardowy dla naszej pracy rytm dnia. Wstawajmy i zaczynajmy pracę o regularnych godzinach. To dobre dla naszej psychiki - radziła.

kwarantanna koronawirus maseczka izolacja pies praca zdalna 1200.jpg
Praca zdalna. Czy zostanie z nami na zawsze?

Jak się motywować w czasie pandemii?

Zmiana stylu pracy i spędzania wolnego czasu może wpłynąć na to, w jaki sposób realizujemy codzienne obowiązki. Czy bez trenera pamiętamy o codziennych treningach, potrafimy znaleźć czas na lekturę i odpisywanie na zaległą korespondencję? Jak szukać motywacji do działania? - Przede wszystkim musimy mieć powód, by coś robić. Zaplanowanie czynności, w którą chcemy się zaangażować, będzie pierwszym krokiem - mówił coach Marcin Wykrotka. Ekspert radził też, by nie realizować wszystkich celów na raz. - Dzielmy je na małe etapy i nagradzajmy każdy sukces. Stwórzmy harmonogram zajęć, by znaleźć na nie czas i nie rezygnujmy, gdy nie uda nam się za pierwszym razem. Pamiętajmy, że najważniejsza jest systematyczność - dodawał. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Karolina Wincewicz (psycholog, psychoterapeuta w Szpitalu Nowowiejskim w Warszawie), Marcin Wykrotka (coach, prezes Fabryki Motywacji)

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 6.05.2020

Godz. emisji: 15.05

ac/kul

Czytaj także

E-palenie - moda czy szansa na pozbycie się nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 15:00
Czy e-papieros pomaga palaczom, czy im szkodzi? Czy jest bezpieczny dla osób wokół? - do dziś nie wiadomo. Badania trwają, ale nie wygląda to dobrze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie możesz spać? Zanim sięgniesz po leki, odłóż komórkę

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2019 19:00
Ponad połowa Polaków cierpi na zaburzenia snu. To sprawia, że jesteśmy jednym z najbardziej niewyspanych narodów w Europie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Trudny dostęp do lekarza, łatwy do leków". Jak Polacy leczą się sami?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 17:50
Ponad 13 mld złotych Polacy wydali w 2018 roku na leki - wynika z badań. Cztery lata wcześniej było to "tylko" 9 mld zł. Kupujemy też coraz więcej suplementów diety, a według szacunków, w 2020 roku wartość tego rynku prawdopodobnie przekroczy 5 mld zł. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hotele, plaże, muzea - kolejne obostrzenia w związku z pandemią zniesione

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 14:03
Polska i kolejne państwa luzują obostrzenia związane z trwającą pandemią koronawirusa. Jak zmieniła się sytuacja po długim weekendzie majowym?
rozwiń zwiń