Paszporty i korytarze zdrowia - czy to grecki sposób na powrót turystów?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 10:18
Grecja należy do światowej czołówki krajów, które najlepiej radzą sobie z epidemią koronawirusa. Dziś pojawiają się pierwsze pomysły jak na nowo zorganizować turystykę i przyjąć podróżnych. 
Audio
  • Kiedy i jak, Grecja otworzy się dla turystów? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Kreta
KretaFoto: Pixabay

surfing sporty wodne 1200.jpg
Sporty wodne w dobie izolacji. Jak to się robi?

Według mieszkających w Grecji Polaków opanowana sytuacja epidemiologiczna w Grecji wynika przede wszystkim z szybkiej reakcji rządu i licznych restrykcji nałożonych na obywateli oraz faktu, że ludzie się do tego dostosowali. Zaraz po wybuchu epidemii ograniczono możliwość przemieszczania się między wyspami. 

- U nas mamy cztery przypadki koronawirusa, jedna osoba zmarła - mówi mieszkająca na Korfu Dorota Kamińska. - W całej Grecji obecnie mamy ponad 2800 przypadków koronawirusa, i wiemy, że wykonano około 130 tysięcy testów - dodaje. 

Mieszkająca w Atenach Julia, z bloga Ateny-życie-blog, dodaje, że sytuacja w Grecji wiąże się z dużymi ograniczeniami. - Mieliśmy dokumenty, z którymi mogliśmy wyjść. Mogliśmy też wysłać smsa - opowiada Julia. - Było 6 powodów, dla których mogliśmy opuścić mieszkanie - zakupy w supermarkecie (tylko supermarkety były otwarte), wyjście po zakupy dla osoby starszej, spacer lub ruch na dworze w okolicy mieszkania - bez opuszczania własnej dzielnicy. Można było pójść do apteki, do banku, do pracy - wymienia. 

Policja sprawdzała czy każdy z mieszkańców ma przy sobie stosowny dokument. Taka sytuacja trwała przez 42 dni lockdownu. 

Dziś, gdy restrykcje powoli są łagodzone, Grecy myślą o bezpiecznym przyjęciu turystów. Wciąż zamknięte są galerie handlowe, ale zakupy zrobimy już w małych sklepikach, można swobodniej wychodzić z domów, licealiści wrócili do szkół. 

Najprawdopodobniej będą się pojawiały tzw. "paszporty zdrowia" związane np. z pomiarem temperatury - mówi Dorota Kamińska, która pracuje w biurze podróży.  - Pojawiają się pomysły na tworzenie tzw. "korytarzy zdrowia" - wiąże się to z tym, że na początku nie będziemy przyjmować turystów ze wszystkich krajów np. Wielkiej Brytanii, Włoch i Hiszpanii - dodaje. 

Do zupełnie innego sezonu turystycznego przygotowują się też hotelarze. Stawiają przede wszystkim na higienę, ze swoich ofert eliminują bardzo popularne bufety all inclusive. 

Dokładne wytyczne dotyczące turystyki rząd Grecji ma przedstawić na początku lipca. 

ZOBACZ TAKŻE Jak zorganizować sobie pracę w czasie izolacji? >>>

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 20.05.2020

Godzina emisji: 7.18

pj

Czytaj także

Jak koronawirus wpływa na turystykę

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 09:56
Jeszcze w styczniu opinie branży turystycznej o tym, jak koronawirus wpłynie na sytuację w biznesie podróżniczym były umiarkowane, o tyle dziś już wiadomo, że sytuacja jest fatalna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacje 2020. Czy będzie to lato bez podróżowania?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 09:45
Przez pandemię koronawirusa wiele naszych planów zostało odwołanych, inne stanęły pod znakiem zapytania. A co nas czeka latem? Co z obozami, koloniami, wycieczkami?
rozwiń zwiń