"Pamięć »W« kadrze” - zrób zdjęcie i pokaż, że pamiętasz!

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2022 16:00
Jak co roku, 1 sierpnia oddajemy hołd uczestnikom i ofiarom Powstania Warszawskiego. Obchody rocznicowe, nie tylko te oficjalne, warto uwiecznić - do czego przekonuje Muzeum Powstania Warszawskiego.
Warszawa, 01.08.2021. Uroczystości pod pomnikiem Mokotów Walczący 1944.
Warszawa, 01.08.2021. Uroczystości pod pomnikiem "Mokotów Walczący 1944".Foto: PAP/Piotr Nowak

Uwiecznić wzruszenia

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym na najlepsze zdjęcie wykonane podczas obchodów 78. rocznicy Powstania Warszawskiego. To już czwarta edycja konkursu "Pamięć »W« kadrze", a jego inicjatorzy zachęcają, aby swoim aparatem lub smartfonem uwiecznić uroczystości organizowane w dowolnym miejscu na świecie.

- Liczymy na fotografie, które będą prywatną wizją fotografa, jak w tym roku wygląda rocznica obchodów Powstania Warszawskiego - mówi Michał Komuda, zastępca kierownika Działu Edukacyjnego Muzeum Powstania Warszawskiego. - Najlepszą drogą będzie, jeżeli uda nam się zawrzeć w tych zdjęciach odczucia własne i innych. 


Nie tylko Warszawa

Jak mówi rozmówca Marty Zinkiewicz, nie musimy rejestrować uroczystości oficjalnych. Mogą być to wydarzenia artystyczne, koncerty, akcje społeczne czy prywatne, rodzinne obchody towarzyszące rocznicy. Tematem prac może być wszystko, co dotyczy upamiętnienia Powstania Warszawskiego.

- Zdjęcie wcale nie musi być wykonane w Warszawie. Może zostać zrobione w dowolnym miejscu w Polsce lub na świecie - wyjaśnia. - Poprzednie edycje dowiodły, że można zrobić dobre zdjęcie konkursowe nawet w innym zakątku globu.

W tym roku można zwyciężyć w dwóch kategoriach:

- zdjęcie pojedyncze - tu można zgłosić maksymalnie sześć fotografii;

- fotoreportaż - zgłosić można maksymalnie dwa fotoreportaże liczące do sześciu zdjęć.


Źr. Facebook/Muzeum Powstania Warszawskiego


"Jedno zdjęcie jest warte tysiąca słów"

- Jedno zdjęcie jest warte tysiąca słów. Można uchwycić w kadrze, jak ludzie obchodzą i przeżywają tę rocznicę - mówi Jacek Marczewski, fotoreporter związany od lat z "Gazetą Wyborczą" i juror w konkursie. - Jest też fotoreportaż, coś, co jest bardziej złożone. Musimy znaleźć temat, który nas zainteresuje i będzie inspiracją. Fotografując daną sytuację, musimy opowiedzieć jakąś historię.

Juror podpowiada, żeby zabrać się do swojej opowieści jak do wypracowania szkolnego, gdzie jest wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Zdjęcia nie mogą być przypadkowe, lecz muszą tworzyć spójną całość. - Założenie jest dość proste i jest to fajna zabawa - podkreśla.

Powstanie Warszawskie >>> serwis specjalny Polskiego Radia

Obok wzruszeń, artystycznych uniesień i ciekawych kadrów można także zdobyć Grand Prix. W tym roku wysokość nagrody to 10 tysięcy złotych - więc jest o co się starać. Wśród laureatów konkursu mogą znaleźć się profesjonalni fotografowie, ale także amatorzy, pasjonaci fotografii.


Posłuchaj
04:09 Czwórka/Pierwsze Słyszę= Pamięć W kadrze 01.08.2022.mp3 W audycji mówimy o konkursie "Pamięć »W« kadrze" (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał przygotował: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 01.08.2022

Godzina emisji: 07.15

aw


Czytaj także

"Eugeniusz Lokajski pokazał w czasie powstania, że ma żyłkę fotoreporterską"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 15:10
- Robiąc zdjęcia, był jednym z nich. Widać, że powstańcy prawie nie zwracają na niego uwagi, gdy wchodzi z aparatem w sam środek akcji. Eugeniusz Lokajski był także sprawnym portrecistą oraz, jak się okazało w Powstaniu Warszawskim, osobą, która miała żyłkę fotoreporterską - mówiła Joanna Jastrzębska z Muzeum Powstania Warszawskiego. 25 września minęła 77. rocznica śmierci bohatera audycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opowiedz o nadziei w konkursie Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 12:15
Muzeum Powstania Warszawskiego od lat pyta młodych ludzi o wartości, te, o które walczyli ich rówieśnicy podczas warszawskiego zrywu. W tym roku prosi, by uczestnicy filmowego konkursu opowiedzieli o nadziei, która z pewnością dziś ma różne oblicza. 
rozwiń zwiń