Jak zmienia się nasze podejście do świąt - odchodzimy od tradycji?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 14:30
Obecna sytuacja ekonomiczna zmieniła to, jak obchodzimy święta. Powodem są również zmieniające się trendy rynkowe, ewolucja religijnych poglądów czy rozwój nowoczesnych technologii. Coraz częściej kupujemy przemyślane prezenty, pakujemy je w ekologiczne opakowania i staramy się nie marnować jedzenia.
Jak zachowujemy się przy świątecznym stole?
Jak zachowujemy się przy świątecznym stole?Foto: Shutterstock/gpointstudio

Polacy odchodzą od tradycji spożywania dwunastu potraw, a część z nas woli świąteczny okres spędzić, wypoczywając z dala od domu, zamiast z rodziną. Z roku na rok coraz bardziej "modyfikujemy" święta, a powodem są nie tylko zmieniające się trendy na rynku - jak uważa jedna trzecia respondentów - czy sytuacja finansowa, ale także reforma naszego podejścia do religii - wynika z opublikowanych niedawno badań "Świąteczne zwyczaje, czyli nowe zasady podczas świąt" jednego z serwisów internetowych.

- Jeszcze kilka lat temu wielu z nas właściwie nie wyobrażało sobie świąt poza domem, dziś Wigilia staje się coraz bardziej nowoczesna i tak uważa ponad 40 proc. badanych, ludzie idą z duchem czasu - mówi Filip Sosnowski z serwisu "Prezent marzeń". - Niektórzy z nas sądzą, że nie to jest tak naprawdę ważne, gdzie spędzamy święta, ale z kim to robimy. 16 proc. coraz chętniej wyjeżdża na wakacje, by odpocząć, a dla 12 proc. będzie to wyjazd zorganizowany - podkreślał ekspert.

Niemałe znaczenie ma także sytuacja ekonomiczna, w której się znajdujemy. - Inflacja zmienia to, jak podchodzimy do świąt pod względem finansowym. 39 proc. Polaków planuje wydać na prezenty, i nie tylko, zdecydowanie mniej pieniędzy niż w ubiegłym roku - podkreślał gość Czwórki.

Posłuchaj
04:01 _PR4_AAC 2022_12_19-07-17-14.mp3 Jak zmienia się nasze podejście do świąt? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Trendem, do którego stosują się coraz częściej nasi rodacy, jest idea "zero waste". - Stajemy się coraz bardziej świadomi ekologicznie i zwracamy uwagę na nasze zasoby i to, jak z nich korzystać. 35 proc. badanych Polaków uważa, że warto używać opakowań ekologicznych. Poza tym coraz częściej kupujemy przemyślane prezenty, nie są to kolejne niepotrzebne przedmioty - mówił Filip Sosnowski. Jak podkreślał, to dotyczy także świątecznego stołu. - Aż 39 proc. Polaków na wigilijnym stole będzie miało mniej niż 12 potraw, wielu przyznaje także, że jedzenie przygotowywane będzie w zależności od tego, ilu członków rodziny i bliskich zasiądzie przy wigilijnym stole - wyliczał. 

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 19.12.2022

Godzina emisji: 7.35

kd/kor

Czytaj także

Świąteczny savoir-vivre. Co warto wiedzieć, zanim kupimy prezenty?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 11:40
Za chwilę święta, czas więc na świąteczne prezenty. Warto przemyśleć, co kupić pod choinkę najbliższym, bo jak wynika z badania "Świąteczny prezentowy savoir-vivre według Polaków" aż 85 proc. z nas otrzymało nietrafiony upominek. Sprawdzamy, czym kierować się podczas zakupów, jakich błędów unikać i jakich prezentów Polacy nie lubią dostawać.
rozwiń zwiń